Wyjdź spod ciepłego koca

Zimą, zamiast chować się pod grubym pledem ze szklanką herbaty, zadbaj o kondycję. Szybko "zgubisz" świąteczne smakołyki i w świetnej formie powitasz wiosnę.

Nie spędź całej zimy w łóżku
Nie spędź całej zimy w łóżkuarch. AFP

Gdy mam trochę wolnej kasy, pakuję sprzęt i jadę do Szczyrku, Korbielowa czy Bukowiny Tatrzańskiej - opowiada Mariusz, 30-letni account executive. Robi dobrze, bo według ekspertów sporty zimowe najlepiej przysłużą się naszej kondycji.

Sportuj się!

- Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu doskonale hartuje - mówi Grzegorz Grzegorzewski, magister turystyki krakowskiej AWF. - Jest wiele możliwości. Wędrówki i narty w górach, a w mieście sanki i łyżwy - tłumaczy.

Zimą warto też zmienić klimat. Zdaniem wielu Polaków, chodzenie po górach o tej porze roku jest zdrowe i jeszcze bardziej malownicze niż latem. - Idąc po pas w śniegu, mozolnie zdobywasz szczyt. Nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok - zachwyca się 26-letnia Marta, która każdej zimy wyjeżdża z chłopakiem w góry. - W trudnych górskich warunkach docenisz każdy łyk ciepłej herbaty z rumem czy smak czekoladowego batonika - śmieje się jej chłopak, 29-letni Marcin.

Jeśli jednak nie możesz opuścić miasta lub nie stać cię na wyjazd, możesz uprawiać miejskie sporty zimowe. - Na pewno w pobliżu jest lodowisko albo miejska ślizgawka. Jeśli nie mamy sprzętu sportowego, porzucajmy się śnieżkami z ukochanym albo ulepmy z dzieckiem bałwana - radzi Grzegorzewski.

Nie dla głodzenia

Dużą rolę w utrzymaniu zdrowia i wysokiej odporności zimą pełni nasza dieta. Ważne jest, żeby dostarczać organizmowi wszystkich istotnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach - mówi prof. Kazimierz Madaliński, kierownik Zakładu Immunopatologii w Państwowym Zakładzie Higieny.

Zdaniem profesora istnieją produkty spożywcze, które wywierają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Do tradycyjnie stosowanych należą czosnek i cebula, zawierające substancje bakteriostatyczne. - Niestety nie można ich stosować w dużych ilościach przez dłuższy czas. Jako element zdrowej diety o tej porze roku można wymienić produkty probiotyczne, które zawierają odpowiednie szczepy bakterii - tłumaczy profesor.

Niebezpieczeństwa górskie

Wiatr
Zmiany ciśnienia atmosferycznego w górach mogą być przyczyną obniżenia sprawności fizycznej organizmu, powodując złe samopoczucie i napięcie nerwowe. Skutkiem działania wiatru jest zwiększenie utraty ciepła w organizmie.
Mgła
Powoduje zimą oblodzenie i w konsekwencji wyziębienie organizmu.
Zimno
Najgroźniejszym skutkiem działania zimna są odmrożenia. Należy być odpowiednio wyekwipowanym na wycieczki, mieć odpowiednie obuwie i suchą odzież na zmianę.
Słońce
Działanie słońca w górach może spowodować oparzenia i przegrzanie organizmu, czasowe lub trwałe uszkodzenie wzroku. Zimą używaj odpowiednich okularów z filtrami UV i kremów z filtrami.
Wysokość
Zmiana miejsca pobytu z terenów nizinnych na górskie powoduje niedotlenienie mózgu, zaburzenia równowagi i bóle głowy. Aklimatyzacja wymaga pewnego czasu.

Joanna Rokicka

Dzień Dobry
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas