Reklama

52 ziołowe kuracje na kobiece dolegliwości

Zioła mogą ulżyć w niejednej kobiecej przypadłości. Złagodzą stan zapalny, poprawią cerę lub nastrój, wpłyną nawet na wydzielanie hormonów.

Medycyna naturalna przeżywa dziś swój renesans. Potężną jej gałąź stanowi ziołolecznictwo. Zioła, rośliny lecznicze i preparaty roślinne mogą uzupełniać terapię lekami syntetycznymi lub być podstawową formą leczenia. Są łagodniejsze, dają mniej efektów ubocznych. Zawierają wiele związków czynnych biologicznie i pobudzają naturalne siły obronne organizmu. Kobiety od wieków używały ziół do leczenia różnych dolegliwości: od bolesnych menstruacji, przez infekcje intymne, aż po przypadłości związane z burzą hormonalną, jaką jest menopauza. Sporządzały z nich wyciągi wodne (np. herbatki, napary, odwary), alkoholowe (np. nalewki), kąpiele, kompresy.

Reklama

Wiele ziół pomaga w zredukowaniu napięcia przedmiesiączkowego - np. wyciągi z niepokalanka pospolitego, ziele krwawnika, z dodatkiem oleju z wiesiołka. Zioła uspokajające to ziele kozłka lekarskiego, lawenda, melisa.

W łagodzeniu bólów miesiączkowych pomocne mogą być ziele pięciornika lekarskiego, rumianek, ziele serdecznika. Wiele roślin wykazuje działanie bakteriobójcze lub grzybobójcze i przeciwzapalne (kora dębu, szałwia i nagietek), a niektóre zawierają nawet substancje, które mają działanie podobne do ludzkich hormonów (pluskwica groniasta).

Zioła wykorzystuje się też w pielęgnacji. Odżywiają paznokcie, wzmacniają włosy. Mimo ich dobroczynnych właściwości przed zastosowaniem zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży i alergików, bo zioła mogą wywołać reakcje uczuleniowe. Przed pierwszym zastosowaniem, np. maseczki, trzeba zrobić próbę.

Problemy hormonalne

Hormony sterują życiem kobiety: pod ich wpływem zmienia się nasze ciało, nastrój, a nawet... upodobania! Wahania hormonalne w różnych okresach naszego życia sprawiają, że odczuwamy przykre dolegliwości. Można sobie z nimi poradzić, wykorzystując nie tylko tradycyjne leki, ale również zioła i rośliny lecznicze.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to efekt zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety przed okresem. Objawia się najczęściej bólami piersi, krzyża, i głowy, rozdrażnieniem, obrzękami. Cierpi na niego co druga kobieta.

Kuracje dla ciebie:

Na bolące piersi: Kuracja 1. Kilka dni przed okresem pij napar z niepokalanka mnisiego. Łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzątku, parz pod przykryciem ok. 10 minut. Pij 2 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Na rozdrażnienie: Kuracja 1. Kąpiel relaksująca z dodatkiem olejków ziołowych, które kupisz w zielarni. Do pełnej wanny wody o temperaturze ok. 38 stopni Celsjusza dolej po 3 krople olejków: rumiankowego, geraniowego, jałowcowego i majerankowego. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Kuracja 2. Jeśli przed okresem jesteś nie tylko roztrzęsiona, ale masz też kłopoty z zasypianiem, uspokoi cię napar z melisy i szyszek chmielu. Po łyżeczce ziół wsyp do filiżanki, zalej wrzątkiem i parz około 10 minut. Pij przed snem.

Na obrzęki: Jesteś ociężała i napuchnięta z powodu zatrzymywania wody w tkankach. Kuracja 1. Pij napary z ziół moczopędnych, np. z brzozy, mniszka lekarskiego lub pokrzywy. Łyżeczkę ziół zalej filiżanką wrzątku, odstaw na 10 minut. Pij dwa razy dziennie.

Kuracja 2. Odstaw ostre przyprawy oraz sól, które zatrzymują wodę. Zamiast nich używaj świeżych ziół (natki pietruszki, koperku, bazylii, szczypiorku).

Na bóle głowy: Kuracja 1. Odmierz po łyżeczce kopru włoskiego, kozłka lekarskiego, jagody jałowca, kwiatu krwawnika. Zioła wymieszaj. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut do naciągnięcia. Odcedź. Pij ciepły napar 2 razy dziennie po pół szklanki.

Menopauza

Uciążliwe dolegliwości okresu przekwitania nie muszą być dłużej udręką. Jeśli nie zdecydowałaś się na hormonalną terapię zastępczą (HTZ), warto pomyśleć o ziołach. Znakomicie uzupełniają kurację lekami, są bezpieczne, tanie i dostępne bez recepty.

Kuracje dla ciebie:

Na uderzenia gorąca: Kuracja 1. Napar z szałwii. Łyżkę ziela lub gotową herbatkę zalej szklanką wrzątku, parz pod przykryciem 10 min. Pij letnią, codziennie, najlepiej wieczorem.

Na huśtawkę nastrojów: Kuracja 1. Najsmaczniejsze są napary lipowe, które uspokajają, działają antydepresyjnie oraz oczyszczają organizm. Łyżkę suszonych kwiatów zalej kubkiem wrzątku, odstaw pod przykryciem na 5 do 10 minut. Przestudzoną można słodzić miodem. Pij najlepiej 2-3 dziennie.

Kuracja 2. Skuteczny jest też ziołowy gotowy preparat Nerwobonisol, polecany w zaburzeniach emocjonalnych okresu przekwitania. Sporządzony m.in. na bazie wyciągów z liści melisy, szyszek chmielu, koszyczków rumianku, ziela serdecznika i z korzenia kozłka. Łagodnie uspokaja, relaksuje i ułatwia zasypianie. Cena ok. 7-8 zł.

Na nadmierną potliwość: Kuracja 1. Napar z kilku ziół. Składniki: łyżeczka melisy, dziurawca, tymianku i 2 łyżeczki szałwii. Zioła wsyp do szklanki zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem ok. 5 minut. Pij codziennie.

Kuracja 2. Skuteczne są kąpiele ziołowe. Przepis na napar: 3-4 czubate łyżki stołowe kwiatów malwy lub kwiatów pomarańczy wsyp do garnka. Zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź, wlej do wanny, dolej ciepłej wody. Kąpiel działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum. Powinna trwać ok. 15-20 minut. Stosuj raz w tygodniu.

Na niepokój, nerwowość: Kuracja 1. Napar z owoców głogu. Zmniejszy kołatanie serca, uspokoi. Wsyp łyżeczkę suszonych kwiatów do szklanki. Zalej wrzątkiem. Parz ok. 10 minut. Pij regularnie przez dłuższy czas, np. jedną dziennie.

Kuracja 2. Odwar z mieszanki ojców Bonifratrów: zmieszaj po 50 g kwiatu malwy czarnej, korzenia mniszka pospolitego, liści ruty, ziela dziurawca i korzenia lukrecji. Sporządź odwar z 1 łyżki ziół na szklankę wody. Gotuj 5 minut. Pij trzy razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.

Bolesne miesiączki

Ból w czasie miesiączki dotyka co piątą kobietę. Typowe objawy to bóle w dole brzucha (ich przyczyną są skurcze macicy) oraz bóle krzyża. Często dochodzą do tego mdłości, bóle głowy i osłabienie. Jeśli masz możliwość, połóż się do łóżka i przyłóż do brzucha ciepły termofor. Albo skorzystaj z pomocy ziół.

Kuracje dla ciebie:

Na bóle w dole brzucha: Kuracja 1. Napar z mieszanki ziół o działaniu przeciwskurczowym. Odmierz po łyżeczce korzenia tataraku i krwawnika oraz po płaskiej łyżeczce rdestu, nawłoci i liścia babki lancetowatej. Napar przyrządzaj, zalewając 1 łyżkę tej mieszanki ziół szklanką wrzątku. Przykryj, odstaw na 10 minut. Przecedź i pij 2 szklanki dziennie.

Na nadmierne krwawienie: Kuracja 1. Jeśli masz ten problem, zaparzaj gotową mieszankę ziołową Feminosan (ok. 5 zł), która zawiera m.in. ziele krwawnika, ziele pięciornika gęsiego, liść melisy oraz szyszki chmielu.

Infekcje okolic intymnych

Przytrafiają się każdej kobiecie. Sprzyjają im: stres, obniżona odporność, kąpiele w basenie, terapia antybiotykami, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Nieleczone, mogą być groźne dla zdrowia. W nagłych wypadkach, gdy konieczna jest szybka pomoc - ulgę przyniosą zioła.

Zapalenie pęcherza i przydatków

Czujesz pieczenie w cewce moczowej i parcie na pęcherz, ale robisz siusiu po kropelce? To zapalenie pęcherza. Objawy zapalenia przydatków to ból w dole brzucha, gorączka, nudności, upławy. Pierwszą pomoc przyniosą ci zioła, ale zgłoś się do lekarza!

Kuracje dla ciebie:

Na zapalenie pęcherza: - jest wiele kuracji na bazie ziół i roślin leczniczych, które przynoszą ulgę. Oto kilka wybranych.

Kuracja 1. Przeciwzapalna nasiadówka. Wymieszaj po łyżce suszonych ziół: szałwii, rumianku, ziela nawłoci i krwawnika. Zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przecedź i wlej do wanny. Dodaj tyle ciepłej wody, aby gdy siądziesz, zakrywała biodra. Zostań w niej ok. 20 minut.

Kuracja 2. Picie wywaru, który ma silne działanie moczopędne i odkaża drogi moczowe. Łyżkę ziela skrzypu polnego, 2 łyżki liści brzozy i łyżkę liści mącznicy lekarskiej wymieszaj, zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu 20 minut. Odcedź. Pij 3 razy dziennie po 1 filiżance ciepłego płynu. Należy przygotowywać go najwyżej na 1 dzień.

Kuracja 3. Picie naparu ze skrzypu polnego pomaga złagodzić stan zapalny i usunąć bakterie z dróg moczowych. 2-3 łyżki ziół zalej litrem wrzącej wody, parz pod przykryciem 10 min. Pij w czterech równych porcjach w ciągu dnia.

Na zapalenie przydatków: Kuracja 1. Wymieszaj: kwiat jasnoty białej, ziele ptasiego rdestu - po 30 g, ziele skrzypu - 20 g, liść pokrzywy - 10 g, korę dębu, kłącze pięciornika - po 5 g. Dwie łyżki mieszanki zalej wrzątkiem (1,5 szklanki) i zostaw na godzinę w termosie. Przecedź, pij po pół szklanki między posiłkami. Napar uzupełnieni leczenie antybiotykami.

Na nawracające zakażenia dróg moczowych: Kuracja 1. Na bazie nieocenionej rośliny leczniczej - żurawiny. Zawarte w niej substancje utrudniają przywieranie bakterii do błon śluzowych dróg moczowych. Jedz owoce żurawiny (ok. 15 dag dziennie) lub 2-4 razy dziennie suchy wyciąg z owoców w kapsułkach (kupisz w aptece). Kuracja uzupełnia też antybiotykoterapię.

Zakażenia grzybicze i bakteryjne

Pierwsze sygnały to zazwyczaj: pieczenie i swędzenie okolic intymnych, pobolewanie w dole brzucha, podrażnione, opuchnięte wargi sromowe oraz upławy. Dolegliwości złagodzisz ziołami, ale jeśli nie ustąpią - idź do lekarza.

Kuracje dla ciebie:

Na świąd i pieczenie: Kuracja 1. Kąpiel łagodząca. Wsyp do garnka 5 czubatych łyżek rumianku i po 4 czubate łyżki: pączków sosny, liści szałwii, ziela macierzanki. Zioła wymieszaj, zalej ok. 1,5 litra wrzątku, pozostaw do zaparzenia na 20 minut. Następnie przecedź i wlej do wanny w 1/3 wypełnionej wodą o temperaturze ok. 37 stopni. Kąpiel powinna trwać ok. 20 min.

Kuracja 2. Odwar do przemywania i odkażania okolic intymnych. Przyrządzisz go np. z gotowej mieszanki pod nazwą Vagosan (ok. 4 zł). Zawiera m.in. korę dębu, liść szałwii, rumianek, liście pokrzywy, kwiaty nagietka. 3-4 łyżki ziół zalej 6 szklankami gorącej wody, gotuj wolno pod przykryciem przez około 10 minut i przecedź. Odwarem przemywaj okolice intymne ok. 3 razy dziennie.

Przy obfitych upławach: Kuracja 1. Nasiadówka z kory dębu, szałwii, rumianku i liści wiązu. Zioła (po 2 łyżki każdego) dobrze wymieszaj. Pięć łyżek mieszanki zalej 1,5 litra wrzątku, przykryj i odstaw na 15 minut do naciągnięcia. Następnie odcedź i schłodź do temperatury ciała. Przelej napar do miski i posiedź w niej kilka minut.

Na przekrwienie i opuchnięcie warg sromowych: Kuracja 1. Odwar z liści babki lancetowatej. To dobry środek o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Łyżkę suszonych liści zalej szklanką gorącej wody i gotuj na wolnym ogniu ok. 5 minut. Odwarem przemywaj opuchnięte miejsca.

Kuracja 2. Nasiadówka. Zalej 3-5 łyżek kory dębu 2 litrami wody i gotuj 10 minut. Odstaw na 15-20 minut, następnie przecedź przez sitko i przelej do miski. Dolej 5 litrów wody o temperaturze 37 stopni i usiądź w misce. Stosuj 2-3 razy dziennie po 15 minut. Napar z kory dębowej możesz też wykorzystać do przemywania okolic intymnych.

Na podrażnienie, zaczerwienienie i obtarcia: Nieoceniony jest nagietek.

Kuracja 1. Przygotuj z niego napar (2 łyżki suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku i zaparz 10 min.)i przemywaj nim okolice intymne. Dezynfekuje, działa przeciwbakteryjnie. Kuracja 2. Nagietek razem z rumiankiem występuje w preparacie Azucalen. Przygotuj roztwór (łyżka preparatu na litr przegotowanej wody) i przemywaj nim podrażnione miejsca.

Nadmierne napięcie i stres

Żyjesz w biegu, nie masz czasu, jesteś przemęczona i przytłoczona codziennymi obowiązkami? Im więcej ról masz do odegrania (matka, żona, pracownik), tym bardziej jesteś narażona na stres i stany depresyjne. Statystyki są smutne - depresja dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zioła mogą pomóc ci osiągnąć spokój.

Kłopoty ze snem

Główną przyczyną bezsenności lub problemów z zaśnięciem jest stres, np. problemy w pracy, przemęczenie. Sen jest ważny dla regeneracji psychicznej i fizycznej, jeśli stale cierpisz na jego niedobór, szybciej się starzejesz! Oto zioła, które pomogą ci zasnąć.

Kuracje dla ciebie:

Na nerwy: Kuracja 1. Pij herbatę z chmielu lub melisy. 1 łyżkę suszonych kwiatów chmielu lub melisy zalej szklanką wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem do naciągnięcia ok. 10 minut. Przecedź, dosłodź miodem i pij regularnie przed snem. Uspokaja, odpręża.

Gdy nie możesz zasnąć: Kuracja 1. Wieczorna pachnąca odprężająca kąpiel z lawendy. Przygotuj odwar: 4 łyżki świeżych lub 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy i 2 łyżki melisy zalej litrem zimnej wody. Powoli doprowadź do wrzenia, gotuj na wolnym ogniu ok. 5 minut i po odcedzeniu wlej do wanny napełnionej ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Zrelaksuje cię i pomoże zasnąć.

Gdy często się budzisz: Kuracja 1. Spraw sobie poduszeczkę ziołową. Możesz kupić gotową w sklepie zielarskim albo uszyć ją sama. Potrzebny będzie bawełniany lub lniany średniej wielkości woreczek. Wypełnij go mieszanką trzech lub więcej ziół o działaniu relaksującym,

np. garścią kwiatów lawendy, melisy, tymianku, lebiodki pospolitej, szyszek lub kwiatów chmielu.

Zaszyj woreczek. Połóż go pod poduszką do spania lub obok niej.

Spadek nastroju

Jego podstawowe objawy to m.in. brak zadowolenia z życia, uczucie napięcia, niepokoju, brak apetytu, bóle głowy i mięśniowe. Jeśli są one łagodne, możesz wspomagać się ziołami. Przy ostrzejszej formie nie zwlekaj, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Kuracje dla ciebie:

Na stany niepokoju: Kuracja 1. Wywar z dziurawca. Ta popularna roślina zawiera substancję o nazwie hiperycyna, która zwalcza nastroje depresyjne, łagodzi niepokój, uczucie strachu lub drażliwość. Łyżkę suszonego ziela dziurawca zalej szklanką zimnej wody i zagotuj na małym ogniu. Odstaw na 5 minut, przecedź. Pij codziennie 4 filiżanki napoju przez minimum 4 tygodnie. Dziurawiec możesz kupić w aptece też w postaci nalewki, soku lub kropli.

Na bóle głowy na tle nerwowym: Kuracja 1. Herbatka z majeranku. 1 łyżeczkę posiekanego ziela wsyp do filiżanki, zalej gorącą wodą i parz pod przykryciem ok. 3-5 minut. Pij dobrze ciepłą małymi łykami.

Chroniczne zmęczenie

Budzisz się rano i jesteś zmęczona? To sygnał, który wysyła ci twój organizm. Nie lekceważ go. Może oznaczać, że jesteś przepracowana, żyjesz w ciągłym napięciu i pora zwolnić tempo lub być jednym z objawów depresji. Zacznij od ziół.

Kuracje dla ciebie:

W stanach wyczerpania: Kuracja 1. Wmocnij się bazylią: jej gałązki wraz z liśćmi wyciśnij przez jałową gazę i wdychaj zapach zbierającego się soku. Kuracja 2. Napar z bazylii: 2 łyżeczki suszonych listków zalej szklaną wrzątku, parz 10 minut. Pij 2 razy dziennie po filiżance. Za każdym razem przygotuj świeży napar. Po tygodniu kuracji zrób dwa tygodnie przerwy.

Na brak energii: Kuracja 1. Napar z ogórecznika lekarskiego. 2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw do naciągnięcia na 10 min. Odcedź. Pij przez 3 tygodnie codziennie po 2-3 filiżanki. Świetnie działa też kąpiel pobudzająca. Do bawełnianego woreczka wrzuć 3 garści mięty i 2 rozmarynu. Włóż go do wanny i wlej wodę. Dodaj sok z dwóch cytryn.

Zespół jelita wrażliwego

To zespół przewlekłych (trwających co najmniej trzy miesiące) zaburzeń pracy jelit, którego charakterystyczne objawy to bóle brzucha, zaburzenia w oddawaniu stolca, wzdęcia. Przyczyną może być stres. Ok. 75 proc. pacjentów z tym zespołem to kobiety!

Kuracje dla ciebie:

Na wzdęcia: Kuracja 1. Napar z pietruszki. 1 łyżeczkę posiekanej natki wsyp do filiżanki, zalej gorącą wodą i zaparzaj ok. 3 minut. Pij ciepły płyn małymi łykami.

Na skurcze jelit: Kuracja 1. Napar z ziół mieszanych. Weź po łyżeczce: rumianku pospolitego, kopru włoskiego, mięty pieprzowej, i melisy lekarskiej. Zalej 1 l wrzątku i parz pod przykryciem ok. 10 min. Pij ciepły regularnie. Napar działa rozkurczowo, reguluje pracę jelit.

Przeciw biegunkom: Kuracja 1. Odwar z ziół: weź po łyżce korzenia pięciornika, liści i owoców czarnej jagody, kory dębu i rumianku. Mieszankę zalej 1 litrem zimnej wody i pozostaw na 4-5 godzin. Następnie gotuj 5-10 minut. Pij 3 razy dziennie przed jedzeniem po pół szklanki.

Kuracja 2. Przy zespole jelita wrażliwego warto także stosować napary z roślin zawierających gorycze. Rośliny te, np. krwawnik pospolity, wspomagają trawienie i pobudzające wydzielanie żółci. 1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem około 10 minut. Pij filiżankę dziennie. Kurację stosuj przez około 3 tygodnie.

Kłopoty ze skórą i włosami

Chcesz mieć jędrną, zdrową skórę, błyszczące włosy i mocne paznokcie - moc przywracania im urody mają zioła. Od stuleci wykorzystuje się je w pielęgnowaniu urody. Na ich bazie możesz sama zrobić naturalne kosmetyki: maseczki, płukanki czy preparaty do kąpieli. Ich przygotowanie zajmuje tyle czasu, co... zagotowanie wody.

Zbyt tłusta lub zanieczyszczona skóra

Trądzik i błyszcząca, zbyt tłusta cera bywają nie tylko zmorą nastolatek. Jeśli masz z tym problem, stosuj kuracje oczyszczające. Jeśli zaś twoja skóra jest podrażniona, sucha i ziemista, pomogą ziołowe kuracje łagodzące, nawilżające i poprawiające jej koloryt.

Kuracje dla ciebie:

Na oczyszczenie porów: Kuracja 1. Ziołowa parówka. Dwie garście kwiatów lipy, po łyżce stołowej rumianku i nagietka wsyp do szklanej misy lub garnka i zalej 4 szklankami wrzącej

wody. Zamieszaj drewnianą łyżką. Zbliż twarz do naczynia, nakryj głowę ręcznikiem i pozostań tak ok. 15 minut. Następnie spłucz twarz letnią wodą i osusz. Wysoka temperatura ułatwi eliminację toksyn i pobudzi krążenie. Para zmiękczy skórę i otworzy pory, co ułatwi wchłanianie cennych składników ziół. Przy tłustej, łojotokowej cerze kurację powtarzaj 2 razy na tydzień.

Na zamknięcie porów: Kuracja 1. Po parówce wklep za pomocą wacika napar z czarnego bzu, mięty, rozmarynu lub krwawnika, co pomoże zamknąć oczyszczone pory. Napar przygotuj wg przepisu: łyżkę wyżej wymienionego ziela (do wyboru) zalej filiżanką wrzątku. Parz ok. 10 minut pod przykryciem.

Na skórę przesuszoną: Kuracja 1. Maseczka z rozgotowanego siemienia lnianego (2 łyżki nasion na filiżankę wody). Ciepłą papkę nałóż na twarz na 20 minut, zmyj wodą. Odżywi, uelastyczni i rozjaśni cerę.

Kuracja 2. Rumiankowe mleczko do demakijażu. Ma właściwości nawilżające i kojące. Zmieszaj 2 łyżki przegotowanego mleka i 2 łyżki naparu z rumianku.

Na ziemistą cerę: Kuracja 1. Maseczka: 2 łyżki kwiatów czarnego bzu i 2 łyżki płatków nagietka zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem. Papkę nałóż na twarz na 15 min. Doda blasku, rozjaśni.

Na trądzik i wypryski: Kuracja 1. Napar z bratka polnego. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 10 minut. Pij go dwa razy dziennie - oczyścisz organizm z toksyn.

Osłabione i suche włosy

Codziennie tracisz ok. 50 włosów i to jest norma. Gdy wypada ich dużo więcej, zacznij działać. Stres, zmiany hormonalne, niedobór snu, zła dieta, częste farbowanie - jest wiele czynników, które mogą powodować kłopoty z włosami. Wykorzystaj zioła, by je wzmocnić.

Kuracje dla ciebie:

Przeciw wypadaniu: Kuracja 1. Odwar ze skrzypu polnego. Łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wody, zagotuj i gotuj przez ok. 10 minut. Następnie parz pod przykryciem jeszcze około 5 minut, przecedź. Taki odwar możesz pić (najlepiej 2 razy dziennie przez kilka tygodni) albo płukać nim włosy. Jeśli masz długie - zwiększ proporcje (2 łyżki na 2 szklanki wody). Kuracja zmniejsza wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost, wzmacnia je.

Na włosy łamliwe: Kuracja 1. Nalewka ziołowa. Zmieszaj po łyżce ziela skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Przesyp do słoika i zalej czystym spirytusem. Odstaw na 2 tygodnie. Odcedź przez drobne sitko lub gazę. Nalewkę wmasuj w skórę głowy. Stosuj co drugi dzień przez 3 tygodnie.

Na wzmocnienie cebulek: Kuracja 1. Płukanka z pokrzywy, dla włosów ciemnych. Suszone liście pokrzywy (2-3 łyżki) zalej wrzątkiem (ok. 2 szklanki) i parz pod przykryciem 10 minut. Gdy napar wystygnie, odcedź go i płucz włosy co dwa dni. Dodatkowo ma on działanie przeciwłupieżowe i zapobiega przetłuszczaniu się włosów, przywraca blask. Nie powinien być przygotowywany ze świeżej pokrzywy, bo może nadać włosom zielonkawy odcień.

Kruche paznokcie

Łamliwe, rozdwajające się lub pokryte białymi plamkami paznokcie to na ogół efekt niedoborów witamin i minerałów. Wzmocnisz je, dbając przede wszystkim o właściwą dietę, ale dobrym uzupełnieniem mogą być kuracje ziołowe, które przeprowadzisz w domu.

Kuracje dla ciebie:

Na kruche, łamliwe: Kuracja 1. Wzmacniająca kąpiel z podbiału i skrzypu. Oba zioła zawierają krzem, który wzmacnia płytkę paznokcia. Przygotuj: 2 łyżki suszonego skrzypu, 2 łyżki podbiału, szklankę wrzątku. Zioła zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na około 15 minut do naciągnięcia. Przecedź napar. W ciepłym mocz paznokcie przez około 10 minut. Wysusz i natrzyj sokiem z cytryny. Kurację powtarzaj 3 razy w tygodniu przez miesiąc. Paznokcie wzmocnią się i przestaną łamać.

Kuracja 2. Pij herbatkę ze skrzypu: zalej gotową saszetkę lub łyżeczkę suszonych ziół filiżanką wrzątku, zaparz pod przykryciem ok. 10 minut i pij minimum 3 razy w tygodniu.

Na rozdwajające się: Kuracja 1. Dobrze im zrobi olej z wiesiołka - oczywiście trudno byłoby samemu wytłoczyć go w domu, ale jest on dostępny w aptece i wielu zielarniach w formie gotowych kapsułek. Wyciśnij olejek z dwóch kapsułek i wmasuj go w paznokcie. Kurację powtarzaj systematycznie (ok. 2-3 razy w tygodniu). Wzmacnia i odżywia płytkę.

Na przebarwione: Kuracja 1. Pomoże herbatka z szałwii. 2 łyżeczki zioła zalej filiżanką wrzątku i parz pod przykryciem ok. 10 min. Pij ciepłą kilka razy w tygodniu. Dzięki niej płytki wzmocnią się i znikną z nich wszelkie przebarwienia.

Agnieszka Wilewska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama