Reklama

​Gdy bolą piersi

Ból piersi zdarza się kobietom w każdym wieku. Zwykle jest to niegroźna dolegliwość, ale zawsze trzeba powiedzieć o niej ginekologowi.

To częsty objaw PMS

Co druga kobieta na kilka dni przed miesiączką ma bolesne, powiększone piersi.

Powiększone, obrzmiałe piersi, które bolą przy każdym dotyku, są jednym z typowych objawów PMS. Niektóre kobiety muszą nawet w tym czasie nosić większy biustonosz. Gdy dolegliwości są uciążliwe, powinnaś wybrać się do ginekologa. Lekarz skieruje cię na badanie poziomu progesteronu, estradiolu i prolaktyny. Być może potrzebna będzie kuracja hormonalna. Wówczas na 10 dni przed miesiączką będziesz przyjmować lek zawierający progesteron. Przywróci on w organizmie równowagę hormonalną i piersi przestaną cię boleć.

Reklama

Co powinnaś zrobić: W drugiej połowie cyklu unikaj produktów, które zawierają dużo soli (np. wędzonych ryb, serków pleśniowych, konserwowych i marynowanych produktów). To ona zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się do powstania obrzęków.

Źle dobrana metoda antykoncepcyjna

Obrzęk piersi bywa objawem ubocznym przyjmowania niektórych pigułek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają duże stężenie kobiecych hormonów, czyli estrogenów i progestagenu. Skutek ich przyjmowania jest taki, jakbyś przez cały czas była w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Hormony powodują bowiem, że w piersiach gromadzą się płyny fizjologiczne, powodując ich obrzęk i powiększenie nawet o rozmiar albo dwa. Taka dolegliwość jest przykra zwłaszcza dla pań z dużym biustem - gdy na co dzień nosisz np. biustonosz z miseczką D, piersi stają się jeszcze bardziej ciężkie, wskutek czego mogą nawet stać się przyczyną bólu kręgosłupa. Gdy przestaniesz stosować antykoncepcję hormonalną, biust powróci do poprzedniego rozmiaru.

Co powinnaś zrobić: Wybierz się do lekarza, który prawdopodobnie zmieni tabletki na takie, które zawierają mniejsze stężenie hormonów lub tylko jeden z nich. Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne, np. z drospirenonem, są z reguły lepiej tolerowane przez organizm kobiety i rzadziej powodują zmianę wagi, a tym samym obrzęk i powiększenie piersi.

Łagodna torbiel

Powiększający się guzek powoduje ból w jednej piersi.

Dość często torbiele pojawiają się w piersiach ok. 40 r. życia. Przeważnie tworzą się w okolicy brodawki. Są to miękkie, sprężyste, okrągłe guzki, które łatwo przesuwają się pod palcami. Przypominają pęcherzyki wypełnione płynem. Zdarza się, że w jednej piersi jest ich kilka. Torbiele szybko rosną najczęściej wtedy, gdy wchodzimy w okres menopauzy. Choć niekiedy bywają duże i bolesne, są to zmiany łagodne i bardzo rzadko stają się niebezpieczne.

Co powinnaś zrobić: Idź do lekarza, który skieruje cię na USG piersi (nawet jeśli skończyłaś już 40 lat i robisz kontrolnie mammografię). Zdiagnozowane torbiele wymagają jedynie obserwacji. Jeśli torbiel w piersi jest duża i bolesna, można ją usunąć przez nakłucie oraz odessanie strzykawką płynu, który wypełnia tę zmianę. Po zabiegu guzek zmniejsza się i stopniowo zupełnie zanika. Odciągnięty z niego płyn jest jeszcze oddawany do dalszego badania diagnostycznego pod mikroskopem (histopatologicznego). Zabieg ten jest refundowany.

Przed menopauzą

W tym okresie piersi mogą być wrażliwe na dotyk, tkliwe.

Gdy zbliżasz się do okresu menopauzy, w twoim organizmie zachodzą istotne zmiany. Najbardziej burzliwe objawy klimakterium pojawiają się między 45. a 55. rokiem życia. Dotyczą one także piersi, które z powodu zaburzeń hormonalnych stają się bolesne. Jeśli bólowi w tym okresie towarzyszy też obrzęk, lekarze nazywają to schorzenie mastodynią. Silna bolesność wymaga pogłębionej diagnostyki piersi. W tym okresie życia kobiety rośnie bowiem ryzyko rozwoju nowotworów piersi.

Co powinnaś zrobić: Jeśli ból piersi spowodowany jest hormonalnymi zaburzeniami, pomoże go złagodzić hormonalna terapia zastępcza. Jeśli jednak to ona jest powodem bolesności, lekarz zmniejszy dawki hormonów lub zaproponuje ci inną formę ich podawania, np. przezskórną w postaci plastrów. Możesz też całkowicie zrezygnować z HTZ. Sięgnij wówczas po preparaty roślinne. Mają działanie łagodzące ból piersi i wspierające równowagę hormonalną w organizmie. 

Anna Gumowska; kons. dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy