Reklama

10 medycznych mitów obalonych przez lekarzy

Niektóre zdrowotne porady zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Nie wierz w nie i postaw na właściwe leczenie!

Jest wiele godnych polecenia domowych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami. Kuracje ziołami, olejkami, glinkami... Ich skuteczność potwierdzają badania naukowe. Jednak niektóre naturalne metody czy zalecenia to zwykłe przesądy! Wyjaśniamy, dlaczego nie warto im ufać, i co zadziała lepiej od nich.

1.Należy nosić okulary słabsze niż wada wzroku, bo w ten sposób oczy ćwiczą i wada się nie pogłębia

Najnowsze badania wykazały, że to nieprawda! Tzw. niepełna korekcja wzroku była praktykowana przez lekarzy przez całe dziesięciolecia. Brytyjscy naukowcy wykazali jednak, że noszenie zbyt słabych okularów wbrew powszechnej opinii - przyspiesza pogłębianie się wady, szczególnie u krótkowidzów. Obecnie okuliści przyznają, że w ten sposób wcale nie trenujemy oczu, a tylko powodujemy ich zmęczenie, suchość spojówek, o dyskomforcie i bólach głowy nie wspominając. Szkła korekcyjne należy zatem dobierać precyzyjnie do wady wzroku i zmieniać je, gdy robią się zbyt słabe.

Reklama

2. Jęczmień na oku najlepiej pocierać złotą obrączką

To czasem działa, ale nie dlatego, że używamy złotej obrączki. Chodzi o pocieranie ujścia chorego gruczołu, który może się dzięki temu oczyścić. Istnieje jednak ryzyko, że dojdzie do dodatkowego zainfekowania oka. Bezpieczniejszy jest zatem ciepły, jałowy kompres z rumianku lub ziela świetlika.

3. Solarium pomaga wykurować trądzik

Tak się tylko wydaje. Po opalaniu (zarówno na plaży, jak i w solarium) skóra ma ładniejszy kolor, a zmiany są przysuszone. To jednak chwilowy efekt! Wysuszona skóra zaczyna intensywną produkcję łoju, który zatyka pory, ułatwiając rozwój bakterii. I tak pojawia się nowy wysyp ropnych krostek. Trądzik leczymy pod okiem dermatologa - m.in. nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym lub retinoidami.

4. Na grzybicę pochwy pomoże ząbek czosnku jako globulka

Oj, nie polecamy tej metody! Choć czosnek ma bardzo silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, nie nadaje się do miejscowego leczenia infekcji intymnych. Może podrażnić delikatną śluzówkę pochwy, wywołując silne pieczenie, a także utknąć w kanale rodnym i doprowadzić do nadkażenia innymi bakteriami. Są skuteczniejsze i mniej nieprzyjemne sposoby leczenia - np. skondensowane przeciwgrzybicze globulki - stosuje się jedną. Leczenie odpowiednimi maściami powinien przejść również partner!

5. Opryszczkę najlepiej leczy pasta do zębów

Niestety, nie jest to możliwe. Posmarowanie piekących pęcherzyków pastą może przynieść ulgę, ponieważ zawiera ona chłodzący mentol i działa wysuszająco - ale nie ma właściwości leczniczych. U niektórych też zamiast pomóc - podrażnia i opóźnia gojenie się ranki. Opryszczkę wywołuje wirus i leczy się ją miejscowo maściami oraz plasterkami zawierającymi substancje przeciwwirusowe, np. acyklowir.

6. Na wymioty i biegunkę dobrze robi wypicie coli

Przeciwnie! W czasie biegunki i torsji trzeba dbać o dobre nawodnienie organizmu - a cola, tak jak herbata i soki owocowe, zwiększa ryzyko odwodnienia. Napoje te należą do tzw. roztworów hipertonicznych, które pobierają wodę z komórek błony śluzowej jelit. Nawadniająco zaś działają napoje izotoniczne, np. woda z dodatkiem soli i cukru.

7. Gdy z nosa leci krew, trzeba odchylić głowę do tyłu

Powszechny błąd. Przestaniemy widzieć krew, ale ona będzie nadal płynąć - do gardła, co może spowodować nawet zakrztuszenie. W trakcie krwotoku należy pochylić głowę do przodu i przyłożyć do czoła nad nosem zimny okład. Można też ucisnąć nos u jego nasady. To obkurczy naczynia krwionośne i zahamuje krwawienie.

8. Poparzoną skórę ukoi masło

Nieprawda! Poparzeń nie wolno smarować żadnym tłuszczem (ani rozbitym jajkiem). To tylko zwiększa temperaturę w uszkodzonych tkankach, może też być przyczyną zakażenia - szczególnie gdy na skórze są bąble. Poparzone miejsce należy jak najszybciej schłodzić, najlepiej pod zimną bieżącą wodą przez ok 15 min i osłonić jałową gazą.

9. Chore uszy trzeba chronić, wkładając do nich watkę

To może im tylko zaszkodzić! Wata utrudnia samooczyszczanie się ucha z woskowiny i sprzyja namnażaniu się zarazków. Na własną rękę nie należy też robić sobie ciepłych okładów ani niczego do uszu wkraplać. Trzeba iść do lekarza, który oceni, czy nie doszło np. do uszkodzenia błony bębenkowej oraz, czy konieczny jest antybiotyk.

10. Witamina C zwalczy przeziębienie

Niestety, żadne badania tego nie potwierdzają. Witamina C, najlepiej dostarczana w zdrowej diecie, sprawia, że jesteśmy odporniejsi. Ale jeśli już się przeziębimy - to przyjmowanie tabletek z nią wcale nie skróci czasu choroby. W tym wypadku skuteczniej zadziała porządny wypoczynek i wygrzanie się w łóżku.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy