Reklama

10 rytuałów ważnych dla malca

Śniadanie, drzemka, a potem spacer... Każde niemowlę lubi, kiedy jego dzień ma ustalony porządek. Dlaczego jest to dla dziecka tak ważne - wyjaśnia Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy.

Maleńkie dziecko, dla którego świat jest pełen tajemnic, bardzo potrzebuje rutyny. Stały plan dnia i rytuały regulują rytm dobowy maluszka. Dzięki temu ma lepszy nastrój, jest spokojniejszy i czuje się bezpiecznie. A jego mamie łatwiej się nim opiekować. - W tworzeniu planu nie chodzi o to, żeby żyć z zegarkiem w ręku. Wystarczy, że kolejne punkty dnia będą się powtarzały mniej więcej o tej samej porze - wyjaśnia Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy. Oto najważniejsze rytuały niemowlęcia.

1. Miła pobudka

Dla jednych maluchów dzień zaczyna się wcześniej, inne są śpiochami. - Niezależnie od temperamentu, żadne dziecko nie lubi porannego pośpiechu. Dlatego dzień trzeba zaczynać spokojnie, w stabilnym nastroju i bez nerwów - wyjaśnia nasz specjalista.

Reklama

Nasza rada: Kiedy maluszek otworzy oczy, najpierw przytul go i poczekaj 10-15 minut ze wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi.

2. Śniadanie na powitanie

Niemowlęta karmione piersią zazwyczaj otrzymują je zaraz po obudzeniu, ale dla starszych dzieci poranna kaszka to okazja do treningu posługiwania się łyżeczką. - Jeśli rano nie masz na to czasu, bo spieszysz się do pracy, nakarm malca, a na samodzielne jedzenie pozwól mu o innej porze dnia - mówi Małgorzata Ohme.

Nasza rada: Zadbaj, aby niania lub babcia też przestrzegała waszych zwyczajów (np. zakładania śliniaczka). To bardzo ważne dla dziecka.

3. Wspólna zabawa

Nawet błahe igraszki uczą malucha nowych umiejętności, a przede wszystkim zacieśniają waszą więź. - Rodzice często nie potrafią się bawić ze swoimi dziećmi. Mylnie sądzą, że zabawa zawsze musi edukować. Ale tak naprawdę najlepiej spełnia swoją rolę, jeśli sprawia radość zarówno dziecku, jak i mamie czy tacie - mówi psycholog. Wystarczy poświęcić maluchowi godzinę dziennie, ale musi to być koniecznie czas przeznaczony dla niego w 100 procentach!

Nasza rada: Gdy brakuje ci pomysłów na fajne zajęcia z malcem, poszukaj inspiracji. Kup książeczki z propozycjami zabaw, zajrzyj na strony internetowe (np. www.mamdziecko.interia.pl).

4. Zmiana ubranka

To dla malca ważna informacja: wkładanie kurteczki oznacza spacer, a piżamki - nocny sen. Dlatego w ciągu dnia nie trzeba przebierać smyka do drzemki. - Piżama powinna być zarezerwowana tylko na noc. Dzięki temu malcowi łatwiej będzie odróżniać pory dnia - mówi Małgorzata Ohme.

Nasza rada: Maluchy na ogół nie lubią przebierania, więc jeśli nie jest to konieczne, nie warto dziecka męczyć. Jednak gdy musisz zmienić ubranko, staraj się uprzyjemnić smykowi ten rytuał - mów do niego czule, odwracaj jego uwagę np. grzechotką.

5. Codzienny spacer

Na przechadzkę z dzieckiem warto wychodzić każdego dnia. - To dziwne, jak wiele mam nie lubi spacerów twierdząc, że są monotonne. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je urozmaicać, łącząc pożyteczne z przyjemnym - mówi nasz specjalista.

Nasza rada: Umów się w parku lub na placu zabaw na pogaduszki z innymi mamami. Możesz też odwiedzać z dzieckiem różne miejsca: kawiarnię, wystawy. W wielu z nich są specjalne pokoje, w których można w ciszy nakarmić, przebrać lub przewinąć malca.

6. Popołudniowe drzemki

Maluch do 3. roku powinien spać w ciągu dnia. - Ale dzieci mają różne potrzeby. Niektóre są bardziej aktywne od innych i nie chcą drzemać po obiedzie. Trzeba to zaakceptować - mówi psycholog.

Nasza rada: Rytmem dobowym maluszka czasami trzeba sterować. Właśnie temu służą rytuały. Jeżeli np. maluch zasypia około północy, to znaczy, że śpi za dużo w dzień i popołudniową drzemkę trzeba skrócić.

7. Obiadek i inne posiłki

Najważniejsze, by dziecko jadło regularnie. - Gdy malec wkracza w etap rozszerzania diety, warto zadbać o oprawę posiłku (pierwszą zastawę i krzesełko do karmienia) i przyzwyczajać go do jedzenia przy stole. Stanowczo odradzam bieganie za maluszkiem z łyżeczką - dodaje Małgorzata Ohme.

Nasza rada:Jeśli akurat w czasie karmienia dziecka masz ochotę włączyć TV, możesz to zrobić. Nawet włączenie bajki nie zaszkodzi dziecku - są przecież sytuacje, w których trzeba się ratować.

8. Masaż i pieszczoty

Dotyk jest bardzo ważny dla rozwoju fizycznego i psychicznego maluszka. Dlatego smyka trzeba często przytulać i głaskać. Większość dzieci lubi masaż, który rozluźnia mięśnie i pomaga się wyciszyć. - Aby go wykonać, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Wystarczy delikatnie kreślić dłonią koła, np. na brzuszku lub po prostu go głaskać - podpowiada specjalista.

Nasza rada: Stwórz własne zwyczaje, dzięki którym więź z malcem stanie się wyjątkowa: np. łaskotki w brzuszek podczas przewijania.

9. Wieczorna kąpiel

Pluskanie w wodzie wycisza, przygotowuje do snu i stanowi wyraźną granicę pomiędzy dniem a nocą. - Kąpiel to domena taty. Mężczyźni są zadaniowi, więc świetnie radzą sobie z konkretnym wyzwaniem, a niemowlęta czują się bezpiecznie w rękach taty - dodaje Małgorzata Ohme.

Nasza rada: Pozwól, aby mąż kąpał maleństwo po swojemu i nie krytykuj go. Ten rytuał wspaniale pomaga mu budować relację z dzieckiem.

10. Układanie do snu

Usypianie dziecka to rytuał, którego trzeba drobiazgowo przestrzegać, bo wieczorem maluszek jest zmęczony i każda niespodziewana zmiana może wywołać jego rozdrażnienie. - Po kąpieli i kolacji smyk powinien się już wyciszyć. Najlepiej podczas czytania bajek (nawet niemowlęciu) lub śpiewania kołysanek - słuchanie głosu rodziców daje dziecku poczucie bezpieczeństwa - mówi specjalistka Małgorzata Ohme.

Nasza rada:Usypiaj malucha tam, gdzie ma spędzić noc, najlepiej w jego łóżeczku. Nie przenoś go "na śpiocha", bo gdy obudzi się w nocy, nie będzie wiedział, gdzie jest i przestraszy się.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy