Reklama

8 metod na wykrycie raka

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Słusznie boimy się tej groźnej choroby. Pamiętajmy, że im szybciej zostanie wykryta, tym większa szansa na wyleczenie. Aby z nią wygrać, trzeba się badać.

Zdjęcie

Badaj sie regularnie /Chwila dla Ciebie
Badaj sie regularnie
/Chwila dla Ciebie

Nowotwory wykrywa się w różnych fazach rozwoju. Od zadziałania czynnika rakotwórczego do wystąpienia objawów mija zwykle kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Wykrycie nowotworu o jedno tzw. stadium kliniczne wcześniej podnosi o 25 proc. szanse na wyleczenie. Regularne wykonywanie powszechnie dostępnych badań (ze skierowaniem są refundowane przez NFZ) może ocalić życie.

Reklama

1. Badanie krwi

Morfologia i OB pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia, wykryć zapalenia, zatrucia. I zmiany sugerujące rozwój raka. Kiedy je robić? Ogólne badanie krwi raz w roku. I wtedy, gdy pojawia się nieuzasadnione zmęczenie, osłabienie, bladość, utrzymująca się przez cały dzień senność, brak apetytu. Przy podejrzeniu nowotworu bada się poziom markerów nowotworowych w krwi.

2. Prześwietlenie płuc (RTG)

To podstawowa metoda wykrywania nowotworów płuc, śródpiersia, chłoniaków. Kiedy je robić? Palacze (czynni i bierni) powinni wykonywać je raz w roku. Pozostałe osoby raz na 2-3 lata. Powodem do badania jest też długo utrzymujący się kaszel, szybkie chudnięcie, częste stany podgorączkowe, utrzymujące się kilka tygodni objawy przypominające przeziębienie. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, kieruje pacjenta na dalsze badania, np. tomografię komputerową.

3. Mammografia

To prześwietlenie piersi umożliwia wykrycie 2-milimetrowych zmian nowotworowych, nawet tych, które nie dają się wyczuć w badaniu palcami. Kiedy je robić? Zazwyczaj nie wcześniej niż po 35. roku życia. Po 50. roku życia powinno być wykonywane raz w roku przez każdą zdrową kobietę. Szczególną czujność muszą zachować panie, których matki, siostry czy babki chorowały lub chorują na raka. Powinny być pod szczególną opieką lekarską i częściej wykonywać badania kontrolne. W grupie podwyższonego ryzyka są też kobiety chorujące na inne nowotwory, otyłe, stosujące przez długi czas dietę wysokotłuszczową, ubogą w jarzyny i owoce, nadużywające alkoholu, żyjące w przewlekłym stresie, przyjmujące terapię hormonalną.

4. Ultrasonografia

Jest przydatna w diagnostyce nowotworów jamy brzusznej i miednicy, zwłaszcza narządów moczowo-płciowych. To badanie wstępne, uzupełniane w miarę potrzeby specjalistycznymi badaniami, np. tomografią komputerową, endoskopią. Jest używane do oceny zmian w tarczycy, prostacie, jądrach. Szczególnym badaniem jest USG przezpochwowe. Pozwala na ocenę stanu narządów rodnych. USG piersi zalicza się do badań przesiewowych i uzupełniających mammografię. Nie zawsze jednak daje ono w pełni miarodajny wynik. Kiedy je robić? USG piersi, prostaty, jąder, jamy brzusznej należy wykonywać co 2 lata lub częściej, jeśli zaleci to specjalista. Do badania powinny też skłonić częste bóle brzucha, zaburzenia jelitowe (zaparcia, biegunki), nieprawidłowości w miesiączkowaniu. USG przezpochwowe należy robić raz w roku.

5. Cytologia

To podstawowe badanie wykrywające raka szyjki macicy. Kiedy je robić? Każda kobieta aktywna seksualnie powinna je wykonać raz na rok (lekarz może zalecić krótsze terminy). Badanie należy zrobić, gdy pojawiają się bóle w podbrzuszu, nietypowe krwawienia z dróg rodnych, obfite upławy, ból i krwawienie podczas stosunku.

6. Ocena znamion

Czerniak złośliwy zwykle rozwija się w skórze, ale może powstawać także w obrębie błon śluzowych przewodu pokarmowego i w gałce ocznej. Kiedy pójść na badanie? Konsultacji u lekarza (onkologa, chirurga onkologa czy dermatologa) wymagają wszystkie zgrubienia i zaczerwienienia wokół znamion, ich swędzenie, krwawienie, powiększanie się, zmiana zabarwienia i kształtu.

7. Kolonoskopia

Badanie to umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. W jego trakcie lekarz może usunąć polipy, z których najczęściej rozwija się rak jelita grubego. Kiedy je robić? Na to badanie powinna się zgłaszać raz na 10 lat każda osoba po 50. roku życia. Powodem badania może być zmiana rytmu wypróżnień, polegająca np. na nagłym wystąpieniu biegunek z jednoczesnym oddawaniem gazów, bóle brzucha lub dolnych partii pleców, poczucie niepełnego wypróżnienia oraz mdłości, zaparcia, bóle brzucha, silne wzdęcia, obecność krwi w stolcu lub nieuzasadniona utrata masy ciała.

8. Oznaczenie PSA (dla mężczyzn)

Przy raku stercza (inaczej prostaty, gruczołu krokowego) poziom tego specyficznego dla męskiego nasienia białka w surowicy krwi znacznie się podnosi. Kiedy je robić? Wszyscy mężczyźni powyżej 50. roku życia raz w roku. Sygnałem niedomagania gruczołu krokowego są: osłabienie, zmienność i przerywanie strumienia moczu, wydłużenie czasu siusiania, wykapywanie moczu z cewki, uczucie zalegania, nietrzymanie moczu w pęcherzu, częste oddawanie moczu w nocy (1-4 i więcej razy), gwałtowne parcie na mocz i niemożność jego powstrzymania.

Konsultacja: dr Gzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:badania

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: 8 metod na wykrycie raka

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (34)

Dodaj komentarz
Kasia

~Kasia -

Nie wiem co mi jest badania ktòre wykonałam czyli tomografie głowy,gastroskopie kolonskopie podstawowe badania są w normie ja opadam z sił mam zawroty głowy straszne bóle brzucha wymioty.Spadam z wagi lekarze rozkładają ręce ja naprawde coraz gorzej się czuje nikt nie zaiteresował się tym że moje ob przekracza 20 i rośnie mam 31 lat a czuje jak gasne pomóżcie ja naprawdę źle się czuje.

pipi

~pipi -

ja tez jestem po kilku operacjach,i wiem jak trudno wydebic skierowanie na jakies badania od lekarza rodzinnego ,ale najwieksza glupota jest to zeby rodzinny decydowal czy dac skierowanie czy nie,przeciez pacjent wie najlepij co go boli ,i to pacjent powinien wybierac lekarz a ten dopiero kierowac ,gdzie potrzeba udac sie z dana dolegliwoscia.bo rodzinny dostaje przydzial ,na pacjenta i w ten sposob oszczedza ,najlepszy pacjent to taki dla rodzinnego ,ktory jest zapisany do niego a nie korzysta a inni pacjenci to intruzy .

pipi

~pipi -

profilaktyka oczywiscie ,tylko kto da skierowanie na badanie ,bo moj lekarz to bawi sie we wszystkie specjalizacje gdy sie prosi o skierowanie to mowi ze nie potrzeba a potem juz za pozno jak w moim przypadku przy zapalniu pluc porobily sie nacieki ,i nie dosc ze rak wyciecie czesci pluca to jeszcze ,plastyka oskrzela

Maria

~Maria -

jestem po kilku operacjach: tarczyca, ginekologiczna, guz piersi, pęcherzyk żółciowy. Zawsze stwierdzano guzy nowotworowe . Badania histopatologiczne nie potwierdzały ich złośliwości. Badam się systematycznie i w określonych przez lekarzy terminach. Ostatnio co jakiś czas krwawię z jelita grubego . Zaniepokojona tym faktem zgłosiłam się do kliniki na diagnostykę . Chcę nadmienić ,że jestem w grupie ryzyka , ponieważ moja mama i 2 braci umarło na raka jelita grubego ... Po licznych badaniach w klinice ( USG, gastroskopia , kolonoskopia , tomograf komputerowy ; nie stwierdzono jakiś szczególnych nieprawidłowości , poza licznymi uchyłkami w jelicie grubym . Również badanie krwi markerami nie wykazało choroby nowotworowej. Podczas wizyty lekarskiej , lekarz omówił ze mną wszystkie wyniki badań i stwierdził ,że nic mi nie jest . Wobec tego zadałam pytanie , dlaczego co jakiś czas mam dość obfite krwawienia .Zasugerowałam nawet ,że być może mam hemoroidy. Lekarz zdecydowanie zaprzeczył , nie umiał mi wyjaśnić skąd bierze się krwawienie. Stwierdził jedynie ,że nieraz medycyna nie potrafi wyjaśnić niektórych przypadków chorobowych . Ja jednak sądzę , że musi być jakaś konkretna przyczyna takiego stanu. Co o tym wszystkim sądzić ?..........

kamyk

~kamyk -

Wszystko czlowiekowi opada jak czyta te kretynskie artykuly.

matkapolak30

~matkapolak30 -

problemem jest to,że lekarza rodzinni nie chcą wysyłać pacjentów na badania.Mój tata dwa miesiące zmagał sie z rakiem,lekarze twierdzili,że to dyskopatia i nie dawali skierowań na badania w innym kierunku.Kiedy wreszcie je zrobiono,było już za późno.

taka prawda

~taka prawda -

Mam pytanie czy lekarze , którzy nie dają skierowań jakie się należą KAŻDEMU a nie tylko znajomkom , śpią spokojnie w nocy? Zło podobno wraca......

Ewa Marzec

~Ewa Marzec -

Mój mąż przez 30 lat skarżył się na bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Nigdy nie skierował go lekarz i kontaktu na badania, gdy z bólu nie mógł już chodzić musieliśmy sami wynająć karetkę ,bo lekarz 1 kontaktu odmówił wypisania zlecenia na karetkę i za własne pieniądze zrobiliśmy rezonans. Rozsiany rak oczywiście. Prezes opolskiej kasy chorych odmówił zwrotu kosztów wykonania rezonansu , bo nie miałam skierowania. Te dobre rady niech szanowny Pan doktor skieruje do beznadziejnych lekarzy. A może tylko oszczędnych. Ewa Marzec

jhj

~jhj -

Skierowanie z NFZ do fabryki konserw do Mali i Gabonu na zupe dla uchodźców. Zamiast martwić rząd swoimi chorobami i wydatkami na terapie - sprzedajcie życie na e-beyu lub amazon. Zapłaćcie vat i w drogę... po lepsze jutro. Tu jesteście białą myszką w słoiku. Tylko patrzą i liczą ile zostawicie po sobie kompostu.

Maja

~Maja -

Nasz umysl jest w stanie wywolac chorobe w naszym ciele ale moze ja tez skutecznie zlikwidowac. Polecam film na You Tube MATRYCA KRYSTALICZNA

Reklama

Reklama