× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

Afty - nadżerki w jamie ustnej

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Występują (pojedynczo lub po kilka) na wewnętrznej stronie warg, podniebieniu miękkim, języku. Zazwyczaj goją się same po kilku dniach.

Zdjęcie

Pani Krystyna (39 l.) zgłosiła się z powodu nawracających, bolesnych zmian w jamie ustnej.

- Pojawiają się od miesiąca na wewnętrznej stronie dolnej wargi. Czasem są dwie, czasem cztery. I bardzo bolą - opowiadała mi pacjentka. Obejrzałam jej jamę ustną.

Reklama

- Ma pani tak zwane afty, czyli owrzodzenie jamy ustnej - stwierdziłam. - Polega ono na tym, że w błonie śluzowej tworzą się bolesne, białe nadżerki (niewielkie ubytki), otoczone pierścieniem stanu zapalnego. Z reguły ich średnica nie przekracza 5 mm, ale bywają i takie o wielkości 2-3 cm. Powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

- Na początku same się goiły. Ale te nowe nie znikają od tygodnia. Nie mogę jeść twardych pokarmów. A i picie, zwłaszcza ciepłych płynów, jest nieprzyjemne - poskarżyła się pacjentka.

- Zdarza się, że nadżerki goją się dłużej, nawet 2 tygodnie. Jeżeli pojawiają się częściej niż raz w roku, można podejrzewać aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Wtedy wskazane jest wykonanie badań dodatkowych. Nawrotowe owrzodzenie jamy ustnej może być bowiem wywołane przez inne schorzenie.

- To znaczy...? - Przyczyn może być bardzo wiele. Jedna z nich to drobne zranienie podczas szczotkowania zębów czy podrażnienie pastą do zębów. Inne powody to niedobory witamin i minerałów (wit. B12, żelaza, kwasu foliowego) oraz doustna antykoncepcja. A także zapalenie jelit, cukrzyca, zakażenie wirusem HIV. Czasem afty mogą być skutkiem stosowania leków, które obniżają odporność organizmu, np. antybiotyków, leków glikokortykosteroidowych czy przeciwnowotworowych.

- Ale ja niedawno miałam komplet badań i wszystko było w porządku. Regularnie się odżywiam, nie przyjmuję żadnych leków na stałe...

Dodałam, że aftom sprzyja stres, zmęczenie, alergie, zmiany hormonalne, choroba refluksowa, częste zakażenia wirusem opryszczki. W przypadku nawracającego owrzodzenia istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne - ok. 35 proc. przypadków jest dziedziczona.

- Moja mama skarżyła się często na afty - przyznała pacjentka - ale u niej albo same znikały, albo ustępowały po płukaniu naparem z szałwii.

- To bardzo dobry sposób, proszę też to robić. Szałwia odkaża i zmniejsza stan zapalny. Poza tym można stosować żel z kwasem hialuronowym. Tworzy on na powierzchni nadżerki rodzaj plastra zabezpieczającego przed działaniem śliny i przyspiesza gojenie. Wspomagająco może pani przyjmować witaminy i mikroelementy. Proszę powstrzymać się od spożywania dań gorących, pikantnych i kwaśnych.

Jak to się leczy?

Gojenie się aft przyspiesza:

- przykładanie gazików nasączonych 2-proc. roztworem kwasu borowego lub wodnego roztworu gencjany;

- płukanie naparem z rumianku, liści malin, łopianu lekarskiego, odwarem z czerwonej koniczyny, herbaty;

- częste oczyszczanie aft np. przy użyciu patyczka roztworem z 1 części 3-proc. wody utlenionej na 4 części wody; l częste płukanie jamy ustnej roztworem - pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody;

- mycie zębów miękką szczoteczką i sodą oczyszczoną (mniej drażni niż pasta).

Dr Ewa Pędzich-Placha, lekarz chorób wewn.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:nadżerka

Zobacz również

  • Umami - smak, który zmniejsza głód

    Osoby, które po posiłku nie czują się najedzone, powinny włączyć do swojego menu więcej produktów, które pobudzają odczuwanie smaku umami. Zdaniem naukowców, jest to smak, który wpływa na poczucie... więcej

  • Oceń tekst

    Ocen: 43

Reklama

Skomentuj artykuł: Afty - nadżerki w jamie ustnej

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (3)

Dodaj komentarz
kama

~kama -

Nigdy nie używajcie wody z solą! To nic nie pomoże, a boli jak cholera!

Hyk

~Hyk -

Po kilkunastoletniej walce z aftami przypadkowo odkryłem, że mnie pomogło przyjmowanie kapsułek (1 dziennie) z witaminami w składzie: B1-50mg, B2-25mg, B3-50mg,B5-50mg, B6-50mg, B12-50mg, C-100mg, Biotin-50mcg, Folic Acid- 200mcg, Inositol-50mcg, Choline Bitartrate-50mcg. Poprawa radykalna - o 90%. Uprzednie badania składu krwi nie wykazywały u mnie niedoboru witamin lub minerałów.

życzliwy

~życzliwy -

ściema i tyle!

Reklama