Reklama

Badanie dna oka pomoże postawić diagnozę

Dzięki badaniu można rozpoznać wiele chorób oczu, ale też dowiedzieć się dużo o swoim stanie zdrowia.

Nasze oko przypomina spłaszczoną kulę. Jej wnętrze i tylna część są niewidoczne, a to właśnie tam znajdują się siatkówka i nerw wzrokowy, decydujące o jakości widzenia, a także naczyniówka, odpowiadająca za ukrwienie i odżywienie oka. Aby sprawdzić, w jakim są stanie, okulista musi obejrzeć dno oka, czyli zbadać jego tylny odcinek. Żeby dobrze zobaczyć całą powierzchnię, wpuści ci do oczu krople rozszerzające źrenice. Po ok. 20 minutach lek zacznie działać. Potem za pomocą specjalnej soczewki i lampy szczelinowej (rodzaj mikroskopu) zajrzy do wnętrza oka.

Reklama

Pogorszenie widzenia - sprawdź, czy to nie zmiany w siatkówce

Badanie dna oka pozwala zdiagnozować choroby siatkówki. To tkanka, na której skupiają się promienie świetlne wpadające do oka. Dzięki niej rozpoznajemy kształty i obrazy.

Odwarstwienie siatkówki - Jest niebezpieczne, bo grozi całkowitą utratą wzroku. Pierwszymi objawami mogą być błyski przed oczami lub utrata widzenia jedną stroną oka. Może też rozwijać się bezobjawowo. Badanie ujawni, w jakim stopniu siatkówka uległa odwarstwieniu. Aby ją naprawić, potrzebna będzie operacja.

Choroby plamki żółtej - Problemy z widzeniem np. środka obrazu mogą świadczyć o zmianach w plamce żółtej. Częstą chorobą jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Przy małych zmianach wystarczą leki poprawiające ukrwienie i odpowiednia dieta. Jeżeli degeneracja plamki postępuje, mogą być potrzebne leki w zastrzyku podawane do oka albo terapia fotodynamiczna przy użyciu lasera.

Bóle głowy - może to choroba nerwu wzrokowego

Bóle głowy w okolicach oczu mogą być skutkiem ich przemęczenia lub np. źle dobranych okularów lub soczewek. Ale też są związane z uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Badanie dna oka pozwala to sprawdzić.

Jaskra - Choroba może pojawić się w każdym wieku. Często rozwija się bezobjawowo. Charakterystycznym objawem jest podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej. Wzrosty ciśnienia wywołują bóle głowy oraz uszkadzają nerw wzrokowy. Badając dno oka, okulista dostrzeże i oceni zmiany w nerwie wzrokowym. Dodatkowe badania okulistyczne pozwolą potwierdzić lub wykluczyć jaskrę. Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia w oku - lekami, laseroterapią lub chirurgicznie.

Zmiany neurologiczne - Obrzęk nerwu wzrokowego widoczny podczas badania dna oka może świadczyć o pewnych zmianach w układzie nerwowym. To również przyczyna uciążliwych bólów głowy.

Nadciśnienie i cukrzyca - masz szansę je wykryć

Dno oka to miejsce, gdzie lekarz może obejrzeć drobne naczynia krwionośne siatkówki i ocenić, w jakim są stanie. Kondycja naczyń krwionośnych na dnie oka dostarcza ważnych informacji o zdrowiu innych narządów w organizmie. Dzięki badaniu można wykryć początki nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz kontrolować przebieg tych chorób.

Cukrzyca - Często rozwija się powoli i skrycie. Widzenie może zmieniać się, gdy zmienia się poziom cukru we krwi. Wtedy o chorobie możesz dowiedzieć się od okulisty. Świadczą o niej zmiany w drobnych naczyniach krwionośnych dna oka. Stale podwyższony poziom cukru we krwi stopniowo uszkadza naczynia krwionośne, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych

potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Jednym z poważnych powikłań cukrzycy jest tzw. retinopatia cukrzycowa, prowadząca z czasem do utraty wzroku. Dlatego gdy chorujesz na cukrzycę, regularnie odwiedzaj okulistę i badaj dno oka - przynajmniej raz w roku.

Nadciśnienie - Podczas badania dna oka, możesz dowiedzieć się, że prawdopodobnie masz nadciśnienie. Jednym z pierwszych sygnałów są nieregularne i zwężone naczynia krwionośne siatkówki, które odzwierciedlają stan żył i tętnic w organizmie. Gdy podwyższone ciśnienie nie jest leczone, uszkadza ściany naczyń krwionośnych dna oka. Badając je raz w roku, można kontrolować zmiany w naczyniach siatkówki i zapobiec groźnym powikłaniom.

Anna Kowalik

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: oczy | choroby | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy