Reklama

Bieganie lepsze niż kawa i czekolada

​Bieganie to najlepsza z możliwych alternatyw dla czekolady. Daje tyle samo, a może więcej szczęścia, poprawia humor w mgnieniu oka, łagodzi stres i dodaje energii na cały dzień.

Jak to możliwe, że po przebiegnięciu 5, 10, czy 20 km nie czuje się zmęczenia? To zasługa endorfin - hormonów szczęścia, które produkuje organizm w trakcie i po wysiłku.


Bieganie na pewność siebie

Bieganie pozytywnie wpływa również na efektywność w pozostałych sferach życia. Krótki 30-minutowy trening rano tuż przed ważnym dniem w pracy, czy egzaminem działa lepiej niż kawa, mobilizuje, a także "odświeża" umysł i pamięć.

- Zmobilizowanie się i wyjście rano, by pobiegać podnosi poczucie własnej skuteczności i zwiększa pewność siebie, co sprawia, że łatwiej radzimy sobie później z trudnymi zadaniami. Dodatkowo, dotleniamy mózg i poprawiamy sobie nastrój. To ważne, bo osoby pozytywne są postrzegane jednocześnie jako lepiej przygotowane. Często egzaminator jest mniej surowy, gdy widzi kogoś takiego, tu działa tak zwany efekt aureoli - wyjaśnia Wojciech Herra, psycholog i ekspert Adidas.

Na zmęczenie psychiczne

Reklama

Podobnego zdania jest także Ewa Chodakowska, czołowa polska trenerka fitness, która zapewnia, że wysiłek to najlepszy sposób na regenerację sił fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych.- Zdarza mi się, że jestem zmęczona psychicznie. Po całym dniu tylko czekam na moment, kiedy będę mogła 'zresetować' napięcia powstałe po całodziennej pracy. Trening to najlepsza forma odpoczynku! Eksplodujące endorfiny w mózgu sprawiają, że mogę, dosłownie, przenosić góry! - mówi Chodakowska.

Dodaje energii

Energia jest kluczowa również w kontekście profesjonalnych biegaczy. To od tego, ile energii jej posiadają, zależy to, jak zaprezentują się podczas ważnych zawodów i czy będą w stanie sprostać wymagającemu treningowi. Agnieszce Ciołek-Mierzejewskiej, mistrzyni Polski w maratonie pomaga przypominanie samej sobie, że bieganie jest tym, co uwielbia bez względu na wszystko.- Bieganie to część mnie, robię coś, co lubię, i to bieganie daje mi energię, aby czuć się lepiej. Każdy trening to krok bliżej do celu, jaki sobie stawiam przed każdym sezonem i to daje energię i pozytywnie nastawia przed kolejnym ciężkim treningiem. Kiedy przychodzi czas startu, wiem, że trening wykonałam w 100 proc. i to musi przynieść efekt - opowiada sportsmenka.

Uwaga! Uzależnia

Bieganie to także najzdrowsze na świecie uzależnienie. Według naukowców intensywne ćwiczenia mogą uzależniać tak silnie jak heroina. Ekscytacja i euforia, jaką czują regularnie trenujące osoby, sprawia, że nie są w stanie zrezygnować z porannego joggingu. Przekonuje się o tym na własnej skórze coraz więcej Polaków. Choć najbardziej popularnym w naszym kraju sportem jest wciąż piłka nożna, to uwielbiany przez Słoweńców i Węgrów jogging wspina się na szczyt listy najchętniej uprawianych sportów. Będzie można się o tym przekonać wiosną, która jest sezonem biegowym. Ilu Polaków wybiegnie na ulice? Sportowa marka Adidas zapewnia, że z roku na rok amatorów joggingu jest coraz więcej i ogłasza rok 2013 rokiem biegania.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: bieganie | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy