Bóle w nadgarstkach – jak poradzić sobie z problemem?

Bóle w nadgarstkach niekoniecznie muszą być skutkiem kontuzji powstałej w trakcie uprawiania sportu. Niekiedy przyczyną ich wystąpienia są przeciążenia i drobne urazy, ponadto wywołać je mogą choroby zapalne lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Możliwości jest sporo. Bez względu jednak na przyczynę, ból w nadgarstkach i palcach jest zjawiskiem niepożądanym i należy go jak najszybciej wyeliminować. Sprawdź, co robić, gdy bolą nadgarstki.

Materiały Promocyjne partnera

Bóle w nadgarstkach i kostkach - jak postępować?

Gdy wystąpią bóle w nadgarstkach, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy, że w ich obrębie zaczyna dziać się coś niedobrego. Jeśli w ostatnim czasie nie doszło do żadnej kontuzji, to źródłem dolegliwości może być stan zapalny i rozwijająca się choroba. Świadczyć może o tym np. ból w nadgarstkach i łokciach, a także ramionach. To znak, że problem nie dotyczy tylko nadgarstków.

Gdy pojawią się dolegliwości bólowe, należy przede wszystkim starać się nie przeciążać stawów. Najlepiej powstrzymać się od prac nasilających ból i unikać podnoszenia, a tym bardziej noszenia ciężkich przedmiotów. Na bolące miejsca można przykładać ciepłe lub zimne okłady, w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę. Okłady powinno się robić przez ok. 15-20 minut, nawet kilka razy dziennie. W razie potrzeby można zażyć niesteroidowy lek przeciwzapalny[1].


Kiedy bóle w nadgarstkach wymagają konsultacji z lekarzem?

Z uwagi na to, że bóle w nadgarstkach mogą mieć wiele przyczyn, bardzo ważne jest określenie, co wywołało dolegliwości oraz których dokładnie miejsc one dotyczą. Jeśli w godzinach porannych w obrębie stawów występuje sztywność, dodatkowo widoczny jest wyraźny obrzęk, zaczerwienienie lub wzmożone ocieplenie stawów, należy podejrzewać chorobę zapalną stawów. Świadczą o niej także objawy ogólne jak wysoka temperatura, spadek masy ciała, osłabienie czy uczucie rozbicia. W takiej sytuacji wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza[1].

Do lekarza z bólem nadgarstków należy zgłosić się także wtedy, gdy[1]:

  • ból w nadgarstkach nie ustępu w ciągu kilku dni pomimo zastosowania leczenia lub dodatkowo się nasili,
  • wystąpi osłabienie ręki (problemy z wykonywaniem podstawowych czynności),
  • pojawią się zaburzenia czucia (parastezje, mrowienie, pieczenie).

Z lekarzem należy też skonsultować uraz nadgarstka, który spowodował wystąpienie silnych dolegliwości bólowych.


Diagnostyka bólu w obrębie nadgarstków

Postępowanie lecznicze przy bólach w nadgarstkach w dużej mierze zależy od przyczyny dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie. W ramach diagnostyki problemów z nadgarstkami najczęściej wykorzystuje się takie badania jak[2]:

  • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
  • badanie ultrasonograficzne (USG),
  • inne badania obrazowe jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI),
  • badanie przewodnictwa nerwowego,
  • badania laboratoryjne.

Dopiero na podstawie wyników wykonanych badań lekarz decyduje o leczeniu.


Bóle w nadgarstkach i rękach - leczenie

Na bóle w nadgarstku najczęściej stosuje się połączenie wielu różnych metod leczenia. W zależności od stopnia nasilenia bólu lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego stosowany jest Diky. Jest to lek w formie sprayu, który nakłada się bezpośrednio na skórę. Zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Diky można stosować po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych[3].

W leczeniu bólu nadgarstków zastosowanie znajduje też fizjoterapia obejmująca terapię manualną oraz ćwiczenia na nadgarstki, ponadto wykorzystuje się różne metody fizykoterapii, jak laseroterapia czy magnetoterapia. Lekarz może zalecić także czasowe unieruchomienie bolącego nadgarstka przy pomocy specjalnej opaski lub ortezy[2].

 

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.
  2. J. McMahon, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
  3. Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.31.).
materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy