Reklama

Co oznacza ta gorączka?

Twój maluszek jest rozpalony, a ty nie wiesz, dlaczego? Sprawdź, co może być powodem wzrostu temperatury u smyka.

Przyczyny gorączki u malucha mogą być bardzo różne. Czasami pojawia się ona po podaniu dziecku szczepionki, zdarza się też, że smyk reaguje w ten sposób na ząbkowanie lub... nadmiar bodźców. Gorączka bywa też oczywiście sygnałem, że malec walczy z rozwijającą się infekcją (zwykle towarzyszą jej wówczas dodatkowe objawy, np. kaszel czy ból ucha). Oto najczęstsze powody jej występowania u dzieci.

Kiedy ją obniżać

Jeśli temperatura ciała smyka nie przekracza 38°C, nie należy jej zbijać, bo dzięki niej organizm dziecka mobilizuje się do walki z chorobą. Wyższa osłabia jednak malca, więc wymaga szybkiej interwencji.

Reklama

Gorączka + katar = przeziębienie

Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę, czuje drapanie w gardle, a z jego noska zaczęła kapać wodnista wydzielina, to znak, że prawdopodobnie się przeziębiło.

Jak pomóc dziecku: Starannie oczyszczaj nosek, wpuszczając smykowi do każdej dziurki po 2-3 krople soli fizjologicznej lub rozpylając izotoniczny roztwór wody morskiej, np. Marimer baby. Starszaka zachęć do regularnego wydmuchiwania nosa. Zadbaj też, by powietrze w pokoju malca było nawilżone - to ułatwi brzdącowi oddychanie.

Kiedy do lekarza? Jeśli katar przybierze zielonkawą barwę lub gorączka wzrośnie.

Gorączka + wysypka = gorączka trzydniowa

Gdy smyk przez 2-3 dni ma wysoką gorączkę, której nie towarzyszą żadne inne objawy, a potem na jego ciele pojawia się bladoróżowa wysypka, zapewne przechodzi dziecięcą infekcję zakaźną.

Jak pomóc dziecku: Podaj maluszkowi syrop albo czopki przeciw gorączce (Calpol, Ibufen, Nurofen). Leki te zawierają paracetamol (od 1. dnia życia) lub ibuprofen (od 3. miesiąca). Możesz też położyć mu na czoło zimny okład lub przygotować chłodzącą kąpiel (temperatura wody powinna być jedynie o 1-2°C niższa od temperatury ciała malca).

Kiedy do lekarza? Wysoko gorączkujące dziecko od razu powinien zbadać pediatra.

Gorączka + ból gardła = zapalenie gardła

Brzdąc ma podwyższoną temperaturę i skarży się na ostry ból w gardle. Dziecko może mieć wówczas wrażenie kłucia, drapania lub pieczenia i miewa problemy z przełykaniem.

Jak pomóc dziecku: Na bolące gardło najlepsze będą przeciwzapalne oraz działające przeciwbólowo płyny i syropy, np. Hascosept lub Tantum Verde, Uniben, Junior angin. U starszaków dolegliwości złagodzą także płukanki (woda z solą lub z sodą) oraz mleko z masłem i miodem.

Kiedy do lekarza? Jeśli po 2-3 dniach u dziecka chorego na zapalenie gardła nie nastąpi poprawa, a w gardle i na migdałkach pojawi się biały nalot.

Gorączka + swędzenie dziąseł = ząbkowanie

Jeśli niemowlę ma podwyższoną temperaturę, jest marudne, płaczliwe, wszystko wsadza do buzi, często dotyka rączką do policzków lub płatka ucha, to znak, że zaczęło ząbkować.

Jak pomóc dziecku: Aby złagodzić bolesne objawy wyrzynania się mleczaków, podaj smykowi schłodzony gryzak. Możesz też posmarować rozpulchnione dziąsła żelem, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, np. Bobodent, Calgel. Ulgę dziecku przyniesie także masowanie dziąsełek palcem lub rogiem tetrowej pieluchy zwilżonej w chłodnej wodzie.

Kiedy do lekarza? Gdy gorączka jest wysoka lub utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni.

Gorączka + kaszel = zapalenie oskrzeli

Jeżeli smyk już od kilku dni był zakatarzony, często pokasływał, a teraz nagle zaczął wysoko gorączkować i ciężko oddycha, prawdopodobnie cierpi na zapalenie oskrzeli. Niektóre chore dzieci mają również duszności, świszczący oddech i skarżą się na ból w klatce piersiowej.

Jak pomóc dziecku: Aby zmniejszyć u maluszka napady suchego kaszlu, warto podawać mu syrop łagodzący kaszel, np. DexaPico. Gdy maluch zacznie odkrztuszać wydzielinę zalegającą w oskrzelach, musi przyjmować syrop o działaniu mukolitycznym, tzn. rozrzedzającym śluz, np. Mucosolvan. Przez pierwsze dni infekcji dziecku trzeba też aplikować leki obniżające gorączkę.

Kilka razy w ciągu dnia dobrze jest też robić brzdącowi inhalacje oraz oklepywać mu plecki - w ten sposób można mechanicznie wspomóc odrywanie się śluzu, który zalega w oskrzelach dziecka. Poza tym warto kilka razy dziennie wietrzyć pokój malca oraz nawilżać w nim powietrze.

Kiedy do lekarza? Jeśli maluch od kilku dni gorączkuje oraz "brzydko" pokasłuje, trzeba niezwłocznie wybrać się z nim na konsultację do pediatry.

Gorączka + ból ucha = zapalenie ucha

Jeśli maluch ma gorączkę, płacze i ciągnie się lub pociera ucho, prawdopodobnie cierpi na infekcję uszu. Zazwyczaj choroba ta rozwija się w następstwie przeziębienia.

Jak pomóc dziecku: Gdy ból jest silny, podaj malcowi środek przeciwbólowy, np. Ibufen, Nurofen, Calpol. Ulgę przyniesie też brzdącowi przyłożenie do bolącego ucha ciepłego kompresu, np. przeprasowanej pieluszki. Jeśli dziecko ma katar, zachęć je do wydmuchania nosa lub podaj maluszkowi krople okurczające śluzówkę, np. Nasivin soft.

Kiedy do lekarza? Jeśli ból ucha nie ustąpi po podaniu leków, idź z maluszkiem do lekarza. W tej sytuacji konieczny może okazać się antybiotyk.

Gorączka + wymioty, biegunka i ból brzucha = zatrucie

Oprócz niewysokiej gorączki maluch może mieć także bóle brzuszka oraz biegunkę. Zdarza się również, że brzdąc wymiotuje, co zwykle przynosi mu wyraźną ulgę.

Jak pomóc dziecku: Jeśli podejrzewasz, że maluszek uległ zatruciu pokarmowemu, podawaj mu jak najwięcej płynów - najlepiej niegazowaną wodę, słabą herbatę albo napar z rumianku, który działa przeciwzapalnie. Gdy brzdąc często wymiotuje, daj mu do picia Orsalit lub Acidolit (uzupełni utracone sole mineralne i elektrolity). Nie podawaj na własną rękę środków zatrzymujących biegunkę - w takiej sytuacji lepiej, aby organizm się oczyścił.

Kiedy do lekarza? Nie czekaj, tylko idź z dzieckiem do pediatry. Zatrucie pokarmowe często trudno odróżnić od zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego lepiej, by malca niezwłocznie zbadał specjalista.


Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama