Reklama

Co pić zamiast mleka

U wielu osób wraz z wiekiem zmniejsza się tolerancja laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Skutek? Bóle brzucha, biegunka, wzdęcia. Aby ich uniknąć, sięgnij po roślinne odpowiedniki krowiego mleka.

Mleko roślinne to wspólna nazwa dla napojów wytwarzanych z orzechów, ziaren i nasion. Choć ma inną konsystencję i smak niż krowie mleko, nie brakuje mu składników dobrych dla zdrowia. Mleko roślinne możesz kupić lub zrobić sama. Nadaje się do picia, ale też jako dodatek do kawy, potraw, zup.

Jak je przygotować

Zrobimy je z orzechów, ziaren i zbóż (migdałów, ryżu, soi, słonecznika itp.). Do trzech szklanek wody wsyp szklankę ziaren lub obranych orzechów. Zostaw na noc, rano zmiksuj razem z wodą (lub zmiel w maszynce). Przecedź przez sitko, wyciskając łyżką, a potem przez gazę, przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu doby.

Reklama

Dobierz najlepsze dla siebie

✔ Sojowe

Warto je pić w okresie przekwitania, bo zawiera fitoestrogeny – roślinne odpowiedniki kobiecych hormonów.

✔ Kokosowe

Jest źródłem kwasu laurynowego, niszczącego chorobotwórcze bakterie i wirusy. Dzięki temu chroni przed przeziębieniem.

✔ Migdałowe

zawiera dużo witaminy E, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla serca i witaminę B2, która zapobiega niedokrwistości. Ma dwa razy mniej kalorii niż mleko krowie.

✔ Ryżowe

lekkostrawne, polecane zwłaszcza dla osób z chorobami przewodu pokarmowego.

✔ Owsiane

Szklanka napoju pokrywa 36 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i 10 proc. zapotrzebowania na witaminę A. Mleko owsiane jest też bogate w magnez, poprawiający koncentrację, oraz beta-glukan zapobiegający infekcjom.

Na co pomaga?


Mleko roślinne nie zawiera ani laktozy, ani cholesterolu. W większości (oprócz mleka kokosowego) jest bogate w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla pracy mózgu. Zawiera witaminy z grupy B, a także wit. A, E i C oraz minerały: wapń, magnez, cynk, żelazo, selen, mangan, potas.

✔ Obniża cholesterol dzięki substancjom roślinnym – fitosterolom, które redukują poziom złego cholesterolu. Zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

✔ Reguluje ciśnienie – zbilansowana ilość sodu i potasu obniża ciśnienie krwi i usprawnia pracę serca.

✔ Poprawia metabolizm - poleca się je w zespole złego trawienia i wchłaniania, zaparciach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Uwaga! Mleko roślinne nie powoduje alergii Jest idealne dla osób z nietolerancją laktozy i alergią na białko (tzw. skazę białkową).

Uzupełnij wapń

Napoje roślinne, choć zdrowe, nie zawierają tyle wapnia, co krowie mleko. Aby zapobiec niedoborom, jedz fermentowane produkty mleczne: kefiry, jogurty naturalne, maślankę. W wyniku fermentacji laktoza przekształca się w łatwiej przyswajalny kwas mlekowy.


100 rad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy