Reklama

Czy to jest tylko zmęczenie?

Brak energii to zazwyczaj skutek przepracowania. Ale także sygnał słabej kondycji organizmu.

Zdarza się to często teraz, w okresie zimy i wiosny. Może świadczyć o braku witamin, niedotlenieniu, jest też skutkiem dużego wysiłku. Ale bywa też objawem pogorszenia zdrowia.

Przewlekły zespół

Jeśli trwa to ponad pół roku i nie wiąże się z chorobą, mamy do czynienia z zespołem przewlekłego zmęczenia (ZPZ). Najczęściej dotyka on aktywne zawodowo, zestresowane kobiety. Mają one również wtedy zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, bóle głowy, mięśni, stawów i gardła, kłopoty z sercem, snem. A także bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia.

Co zrobić?

Reklama

Podstawowe badania: morfologię krwi, moczu, RTG. Gdy wyniki będą dobre, staraj się dbać o siebie. Jedz o stałych porach zdrowe posiłki bogate w kwasy omega-3 (np. ryby), zażywaj witaminy (C, z grupy B) i minerały (m.in. żelazo, cynk). Śpij dłużej, wyjdź na spacer, gimnastykuj się i nie zabieraj pracy do domu. Wykorzystaj zaległy urlop i zmień klimat.

Niedokrwistość

Gdy brakuje ci żelaza, które bierze udział w produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów), zmniejsza się ich liczba. Spada też ilość hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), która dostarcza tlen do komórek. Powoduje to niedotlenienie, senność, zmęczenie, trudności z koncentracją. A także bóle głowy, szumy uszne, brak apetytu, mdłości, infekcje, bladość skóry. Słabną paznokcie i włosy.

Co zrobić?

Morfologię krwi i oznaczyć poziom żelaza. Trzeba jeść produkty bogate w żelazo, m.in. czerwone mięso, ryby, żółtka jaj, wątróbkę, pełnoziarnisty chleb, grube kasze, sałatę, natkę. Lekarz może ci też zlecić preparat z żelazem.

Sprawdź tarczycę

Wydziela ona hormony, które sterują wieloma procesami i narządami wewnętrznymi. Objawem jej nadczynności lub niedoczynności jest zmęczenie. Przy nadczynności pojawia się też bezsenność, nerwowość, zaburzenia rytmu serca, nieregularne miesiączki, chudniemy. Męczą cię biegunki, potliwość i duszności. Przy niedoczynności trudno się skupić, tyjesz, skóra jest sucha i się łuszczy.

Co zrobić?

Trzeba zbadać we krwi poziom hormonów tarczycy: FT3, FT4 oraz TSH - hormonu przysadki. Z wynikiem należy zgłosić się do endokrynologa.

... i poziom cukru

Za nadmiar cukru (glukozy) we krwi odpowiadają zaburzenia pracy trzustki, która wydziela insulinę. Umożliwia to wchłanianie glukozy do komórek. Gdy insuliny brakuje, a cukru jest dużo, czujesz się zmęczona.

Co zrobić?

Konieczne jest oznaczenie poziomu cukru we krwi i ew. wykonanie testu obciążenia glukozą i analizy moczu. Lekarz może ci zlecić zmianę diety, dodatkowe badania i wdrożyć leczenie cukrzycy.

Przeciążone nerki...

Jeśli źle filtrują krew, czujesz się ociężała, drażliwa, masz rozproszoną uwagę. Brak ci apetytu, chudniesz, męczą cię nudności, wymioty, drętwienie, obrzęki i bóle.

Co zrobić?

Analizę moczu na obecność białka. Trzeba też zbadać ilość mocznika, kreatyniny, sodu i potasu we krwi.

... i wątroba

Gdy jest zakażona wirusem HCV wywołującym zapalenie typu C, powoduje osłabienie.

Co zrobić?

Test wykrywający zakażenie HCV (na NFZ, prywatnie w cenie 30 zł), a potem ewentualnie należy rozpocząć leczenie, bo może to spowodować marskość, a nawet nowotwór.






Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy