× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

Czy to już menopauza? Sprawdź czy masz takie objawy!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Istnieje szereg symptomów, które mogą towarzyszyć okresowi okołomenopauzalnemu. Oczywiście u każdej kobiety będziemy obserwować "indywidualny zestaw" objawów. Różne będzie również ich nasilenie.

Zdjęcie

Menopauza może prowadzić do wielu trudnych sytuacji /©123RF/PICSEL
Menopauza może prowadzić do wielu trudnych sytuacji
/©123RF/PICSEL

Do najczęstszych objawów okresu około i postmenopauzalnego zaliczamy:

- Występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych. Krwawienia mogą być mniej lub bardziej obfite. W pewnym momencie życia miesiączka zanika.

- Pojawianie się uderzeń gorąca i zlewnych potów. Objawy te występują zwykle 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką i powoli ustępują 2-3 lata po niej. Uderzenia gorąca i zlewne poty mogą pojawiać się z różną częstotliwością: co miesiąc, co tydzień, a nawet co kilka godzin. Największe nasilenie kobiety obserwują zwykle w godzinach wieczornych.

Reklama

- Szybkie zmiany nastroju, nadmierna drażliwość. Kobieta łatwo się denerwuje, odczuwa wzmożone, przyśpieszone bicie serca. U niektórych kobiet spadek stężenia hormonów płciowych doprowadza do wystąpienia depresji. Objawia się ona obniżeniem nastroju, ciągłym uczuciem lęku, niepokoju. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli i próby samobójcze. UWAGA! Występowanie myśli i prób samobójczych jest sygnałem, że kobieta potrzebuje fachowej pomocy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

- Zaburzenia snu, trudności w zasypianiu, budzenie się w środku nocy. Może towarzyszyć temu uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia.

- Okresowy obrzęk i bolesność piersi. Stają się one nadwrażliwe na dotyk.

- Występowanie bólów i zawrotów głowy oraz uczucie mrowienia i swędzenia w różnych obszarach skóry.

- Spadek elastyczności skóry. Wynika ze zmniejszającej się z wiekiem zawartości w niej kwasu hialuronowego i kolagenu.

- Zmniejszenie nawilżenia pochwy. Objawia się uczuciem suchości, pieczeniem, świądem. Stosunki seksualne mogą stać się bolesne. Zwiększa się również częstość infekcji w drogach rodnych.

- Mimowolne oddawanie moczu zwłaszcza w czasie wykonywania wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania. Wynika ze zmniejszenia napięcia mięśni w okolicy krocza oraz zmian zachodzących w błonie śluzowej cewki moczowej i pęcherza. Kobiety po menopauzie częściej również zapadają na infekcje dróg moczowych.

Na skutek zmian hormonalnych (zwłaszcza niedoboru estrogenu) u kobiet zwiększa się ryzyko następujących schorzeń:


- Choroby wieńcowej serca - po menopauzie dochodzi do niekorzystnych zmian w składzie lipidów (tłuszczów) występujących we krwi. Zwiększa się poziom "złego" cholesterolu. Podnosi się również ciśnienie tętnicze krwi. Powyższe zmiany sprzyjają odkładaniu blaszek miażdżycowych i zwężeniu naczyń krwionośnych, zwłaszcza sercowych. Może prowadzić to do wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego.

- Osteoporozy - zmniejsza się gęstość kości i w konsekwencji jej wytrzymałość. Nawet niewielki uraz może powodować złamania.

- Nowotworów - na skutek niedoboru progesteronu u kobiet w okresie około- i postmenopauzalnym zwiększa się ryzyko wystąpienia raka błony śluzowej macicy oraz raka sutka.

Objawy towarzyszące przekwitaniu są bardzo różnorodne i pochodzą z wielu narządów ciała. Wyżej opisane symptomy mogą być spowodowane także chorobami, takimi jak: niedoczynność i nadczynność tarczycy,cukrzyca. Dlatego w każdym przypadku, a zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone, należy udać się do lekarza w celu wykluczenia innych chorób.


Na podstawie artykułu lek. Doroty Studzińskiej

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Więcej na temat:menopauza | miesiączka | okres

Zobacz również

  • 3 intymne infekcje skuteczne leczone

    Lato sprzyja drobnoustrojom powodującym typowo kobiece schorzenia. Dobrze dobrana terapia sprawi, że szybko zapomnimy o zdrowotnych kłopotach! więcej

  • Oceń tekst

    Ocen: 21

Reklama

Skomentuj artykuł: Czy to już menopauza? Sprawdź czy masz takie objawy!

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (13)

Dodaj komentarz
Otylia KOPIK,Wwa

~Otylia KOPIK,Wwa -

MOTTO: KOBIETY W MENOPAUZIE MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z POŻYWIENIA. ***** ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego; otyłości czy też cukrzycy typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU; wystarcza aby menopauzę lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem.

Załączniki:
ania

~ania -

mam 25 lat. nie mam dzieci i nie bede ich miala. wlasnie przechodze menopauze.

Mira

~Mira -

Mam 45 lat, ale właściwe problem z suchością pochwy mam od pięciu lat. Próbowaliśmy z mężem różnych środków nawilżających, ale powodowały one u mnie alergię. Koleżanka z pracy dała mi do wypróbowania provag żel. Naprawdę żel świetnie nawilża i co najważniejsze nie powoduje uczulenia. Odkąd go stosuję nie czuje dyskomfortu podczas stosunku, nie miewam też infekcji intymnych. Polecam każdej Pani z takimi problemami.

ukryte

~ukryte -

Ja mam.45lat i mam takie objawy co robic ale ja.znow mam ochote dzienie na sex a okresu niemam jusz 5miesiecy

Karolina

~Karolina -

Na złagodzenie objawów menopauzy polecam wypróbować słuchawki do światłoterapii

Aga

~Aga -

Mecze sie co noc sie budze zalana potem , uderzenia goraca kilka razy dziennie ,prosze o pomoc o zlagodzemie oblawow,

Joanna

~Joanna -

Mam skończone 51 lat za sobą dwie ciąże .Pierwszą miesiączkę dostałam mając 14 lat.Towarzyszą mi prawie wszystkie książkowe objawy .Zatrzymała mi się w tym miesiącu miesiączka .Ale zastanawiają mnie dwie rzeczy , że jestem cały czas wilgotna w pochwie i mam silną potrzebę na seks .Czy jest to normalne .Boli mnie podbrzusze pulsujące jajniki.

miłka

~miłka -

mam 36 lat,jedną Córkę wspaniałą.miałam guza jajnika,trochę mi się zdrowie posypało,ale mam dla kogo żyć.a teraz właśnie przechodzę menopauzę-drętwiejące ręce,zarwane noce,a te uderzenia gorąca-masakra.czemu my kobiety musimy tyle cierpieć gdzie tu sprawiedliwość...

Jola

~Jola -

Mam 50 lat, za sobą dwie ciąże donoszone - dwoje dzieci. Pierwszą miesiączkę dostałam bardzo późno, bo dopiero po ukończeniu 15-go roku życia, a już jestem w głębokim stanie menopauzy. Towarzyszą mi praktycznie wszystkie "książkowe" objawy i jakoś sobie z nimi radzę, nawet z drażliwością i obniżeniem nastroju, jednak najbardziej niepokoi mnie wzmożone krwawienie po dwu miesięcznej przerwie. Zawsze miałam 3-4 dniowe krwawienie, a tym razem jest to już 10-ty dzień z takim samym natężeniem od pierwszego dnia (nie widać końca!). Można to porównać do krwotoku, z dużą ilością skrzepów. Czy to może być objaw chorobowy??? Moja mama w 43 r.ż.miała amputację narządów z powodu mięśniaków na macicy. Czy jestem w grupie ryzyka??? Proszę o odpowiedź. Jola

małgorzata

~małgorzata -

W trakcie menopauzy największym moim problemem były uderzenia gorąca, nawracające infekcje intymne i suchość pochwy. Koleżanka poleciła mi provag, który jej pomógł przy podobnych problemach. Probiotyk kolonizuje pochwę i układ moczowy w „dobroczynne bakterie”, które chronią przed patogenami i zwiększają nawilżenie w pochwie. Uderzenia gorąca mam niestety nadal, ale przynajmniej tych dwóch problemów się pozbyłam.

Reklama