Reklama

Czyste ręce - przepis na zdrowie

Pod hasłem "Czyste ręce - przepis na zdrowie" świat fetował w poniedziałek tegoroczny Globalny Dzień Mycia Rąk. Nie jest tajemnicą, że miliony ludzi zapominają o tym na co dzień. A już na pewno nie używają prawidłowych metod.

O potrzebie mycia rąk bębni nie tylko mama i tata. Stało się to przedmiotem dywagacji rządów, instytucji międzynarodowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i prywatnych entuzjastów.

Globalne wydarzenie obchodzone jest już po raz dziesiąty 15 października. Przyciąga według statystyk uwagę 200 milionów ludzi w ponad 100 krajach.

Znawcy grzmią, że mycie rąk, nie jest to tylko kwestia estetyki. Zalecają to zwłaszcza przed gotowaniem, spożywaniem posiłków i żywieniem innych. Szczególnie uczulają na niebezpieczeństwa czyhające na dzieci w przypadku lekceważenie higienicznych zaleceń. Zarazki na brudnych rękach łatwo przenoszą się do organizmu przy dotykaniu oczu i ust.

Reklama

Ważna jest nie tylko sam fakt mycia rąk, ale też sposoby w jaki się to robi. Nawet jednak wśród ekspertów nie ma w tym przedmiocie całkowitej zgody.

Amerykańskie Centers for Disease Control oferują prostą instrukcję. Mydło, szorowanie i płukanie przez 35 sekund. Tym, którzy mają kłopot z odmierzaniem czasu podpowiadają, żeby zaśpiewali sobie na znaną w Ameryce modłę cały alfabet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rygorystyczniej podchodzi do zagadnienia. Zaleca, aby cała procedura trwała 42,5 sekundy. Niektórych może zbić z tropu, że nie podaje dla ułatwienia żadnej piosenki. Trudniej też zgłębić od razu bardziej skomplikowaną metodę, usuwania zarazków z wszystkich zakamarków.

W przybliżeniu przepis WHO daje się opisać tak: najpierw trzeba wzajemnie pocierać dłonie o siebie; następnie należy się przenieść z pocieraniem na odwrotną stronę tam, gdzie są paznokcie; kolejny etap to pocieranie dłoni razem z oddzielonymi palcami; jeszcze później pocieranie z palcami złączonymi; następnie pociera się palce wokół kciuków; i na koniec pocieranie dłoni końcówkami palców.

Ponieważ nie dla wszystkich może to być czytelne, użytkownicy internetu mogą znaleźć odpowiednie obrazki ilustrujące podstawowe kroki.

Globalny Dzień Mycia Rąk jest wynalazkiem organizacji Global Handwashing Partnership. Traktuje się go jako okazję do tworzenia, przetestowania i powtarzania kreatywnych sposobów mycia. Jak wynika z lektury stosownych materiałów, tym roku kreatywność streszcza się z grubsza do powiązania mycia rąk z jedzeniem - w tym higieną żywności i żywieniem.

Jednocześnie pojawiają się apele o wygospodarowania specjalnych miejsc na mycie w gospodarstwie domowym, w swojej społeczności, w szkołach, miejscach pracy i placówkach służby zdrowia. Bez wchodzenia w szczegóły towarzyszą temu wezwania, by dobry przykład dawali politycy, naukowcy, badacze i czołowi biznesmani.

Zaniechanie mycia rąk to nie żarty. Badania wskazują, że gram odchodów zawiera 100 miliardów bakterii. Pomimo to, tylko 20 proc. ludzi na świecie myje ręce po użyciu toalety. Co więcej tylko 5 proc. robi to w zgodzie z właściwymi standardami.

UNICEF ostrzega, że każdego roku, 1,4 miliona dzieci umiera z powodu chorób jak zapalenie płuc i biegunka. Jak dodaje mycie rąk mydłem przed posiłkami i po użyciu toalety zmniejsza o 40 proc. infekcje biegunkowe, a także ostre infekcje dróg oddechowych, które - podobnie jak zapalenie płuc - są główną przyczyną śmierci dzieci w wieku poniżej 5 lat.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP Life)



PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy