Reklama

Dieta bez pszenicy dr Williama Davisa. Schudniesz 5 kg w dwa tygodnie

Przybywa im coraz więcej fanów, bo są skuteczne. Mają też więcej zalet – można stracić „pszenny brzuszek”, obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.


Odstawienie pszennych produktów – chleba, ciasteczek, pizzy to niełatwe zadanie. Ale sukces gwarantowany – zgubisz kilogramy, a jeszcze szybciej centymetry w pasie.

Na czym polega: Autor tej diety, amerykański kardiolog, dowodzi, że za tycie bardziej niż cukier, tłuszcz i sól „odpowiada” pszenica. Nie jest to już, niestety, to samo zboże, z którego chleb piekły kiedyś nasze babcie. Od lat jest ulepszana i krzyżowana. Jedzenie jej sprawia, że stężenie glukozy we krwi gwałtownie rośnie, dlatego już po dwóch godzinach od posiłku jesteś głodna.

Reklama

Dieta polega na rezygnacji ze wszystkiego, co zawiera pszenicę, a także ograniczeniu innych produktów węglowodanowych, zawierających duże ilości cukru. Efekty – możesz schudnąć nawet 20 kg w ciągu kilku pierwszych miesięcy.

Dietę najlepiej stosować już zawsze. Zyska na tym twoje zdrowie, poprawi się wyraźnie stan skóry. Powrót do jedzenia pszenicy szybko zniweczy efekty.

Najszybciej stracisz centymetry w talii, bo dieta reguluje poziom insuliny, a efektem tego jest znikanie tzw. tłuszczu trzewnego, tworzącego czyli oponki w pasie.

Z czego zrezygnować: Wyeliminuj pieczywo i ciasta, makarony, pizzę, pierogi, placki, naleśniki. Zrezygnuj też z mąki kukurydzianej (tortille, chipsy, popcorn, płatki).

Ze względu na dużą zawartość cukru nie jedz słodyczy i suszonych owoców, nie pij słodkich, gazowanych napojów. Soki owocowe – nie więcej niż pół szklanki dziennie.

Co można jeść: Jajka, mięso, ryby, sery, sałatki i warzywa w każdej postaci, także oliwę czy masło orzechowe. Dozwolone są owoce, ale w niewielkiej ilości – jabłko, kilka truskawek.

Twaróg, jogurt, mleko i masło możesz jeść w umiarkowanych ilościach, czyli nie więcej niż dwie porcje dziennie.

Inne zboża (gryka, proso, owies) oraz ryż i rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica) – nie więcej niż pół szklanki.

Więcej o diecie: „Dieta bez pszenicy” William Davis, Wyd. Bukowy Las Sp. z o.o.

Gotowe produkty oznaczone jako bezglutenowe, z przekreślonym kłosem, nie są przydatne w tej diecie. Zawierają inne rodzaje skrobi, które wywołują duży wzrost cukru we krwi. Są one przeznaczone np. dla osób chorych na celiakię.

Przykładowe menu

Śniadanie: jajecznica usmażona na 2 łyżkach oliwy extra virgin, z kilkoma suszonymi pomidorami i kostkami sera feta.

Przekąska: garść nieprażonych migdałów lub orzechów włoskich.

Obiad: kapelusze pieczarek zapieczone z krewetkami koktajlowymi i kozim serem.

Podwieczorek: 2-3 kostki gorzkiej czekolady z zawartością 90 proc. kakao.

Kolacja: Pieczony filet z łososia polany sosem wasabi. Aby go przygotować zmiksuj trzy łyżki majonezu, łyżeczkę wasabi, odrobinę suszonego, zmielonego imbiru i łyżeczkę wody lub octu ryżowego. Zjedz z sałatką z młodego szpinaku, kilku orzechów włoskich, pokrojoną w piórka cebulką czerwoną, serem gorgonzola. Polej sałatkę sosem winegret.

Między posiłkami

Stosując tę dietę, przestaniesz odczuwać potrzebę podjadania między posiłkami. Jeśli jednak będziesz miała ochotę coś przegryźć, najlepiej wybierz:

- orzechy - jedz takie, które lubisz, pod warunkiem, że nie są prażone w soli, oblane miodem lub czekoladą;

- sery - deska serów może zawierać każdego po trochu: camembert, brie, pleśniowy miękki kozi. Świetnie smakują z różnymi oliwkami;

- warzywa z dipem - surowa papryka, marchewka, ogórek, pomidorki koktajlowe i inne warzywa będą świetnie smakowały z dipem na bazie serka lub z hummusem.

Zdaniem eksperta: Anna Galczak-Kondraciuk - dietetyk

Wady i zalety

Z naturalnych produktów bez glutenu można przygotować pełnowartościowe i smaczne posiłki. Pamiętajmy jednak, że gluten znajduje się również pod ukrytymi postaciami np. jako dodatek do wędlin, jogurtów, serów, musztardy, nawet kawy rozpuszczalnej.

Wadą diety bezglutenowej jest niedobór składników odżywczych oraz witamin z grupy B. Mogą ucierpieć nasze włosy, skóra, a nawet układ nerwowy.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: dieta | diety | wady | obiad | Kolacja | Las | las | jaja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy