Reklama

Domowe kuracje nawilżą śluzówkę

Ogrzewane suche powietrze w pomieszczeniach, ostry chłód na zewnątrz i częste infekcje sprawiają, że nasze drogi oddechowe o tej porze roku wyjątkowo łatwo ulegają podrażnieniom. Podpowiadamy, co zrobić, by błyskawicznie chronić i leczyć nos i gardło.

Syrop z cebuli

Zadziała nie tylko łagodząco, lecz także antyseptycznie. Aby go przygotować, obierz i posiekaj 2 cebule, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok. Pij po łyżce 2-3 razy dziennie.

Mleko z masłem i miodem

Wlej do garnka 1 szklankę mleka, mocno je podgrzej. Następnie dodaj 1 łyżkę masła oraz 1 łyżkę miodu i mieszaj, aż całkowicie się rozpuszczą. Pij 2 razy dziennie: rano i na noc, przed snem.

Inhalacje olejkami

Wlej do miski 1 l wrzątku i dodaj 3-5 kropli olejku eterycznego, np. sosnowego, miętowego, pichtowego. Przykryj głowę ręcznikiem i przez 5 min wdychaj parę.

Reklama

Krople z solą morską

Wymieszaj 1/2 szklanki przegotowanej, ciepłej wody z 1 czubatą łyżką soli morskiej. Gdy roztwór wystygnie, zakraplaj go do nosa kilka razy dziennie (po 3 krople do każdej dziurki).

Płukanka z siemienia

1 łyżkę nasion siemienia lnianego zalej 1 szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na ok. 10 minut, a potem przecedź. Płucz kisielem gardło 2-3 razy dziennie. Śluz powleka gardło i łagodzi dolegliwości.

Olej kokosowy

1/2 łyżeczki oleju kokosowego podgrzej w mikrofalówce (by miał postać półpłynną). Następnie zamocz w oleju wacik i nawilż nim wnętrze nosa. Zabieg powtarzaj 3 razy dziennie (raz zrób to tuż przed snem).

Macerat z prawoślazu

1 łyżkę rozdrobnionego korzenia prawoślazu zalej 1 szklanką letniej, przegotowanej wody i zostaw pod przykryciem na 4-6 godzin. Potem przecedź i popijaj kilka razy dziennie małymi łykami.

Ważne wskazówki

By zapobiec wysuszeniu śluzówki, na co dzień zadbaj o: częste wietrzenie pomieszczeń - rób to nawet w mroźny dzień, otwierając okna na kilka-kilkanaście minut 3-4 razy w ciągu dnia; utrzymywanie niskiej temperatury w domu - w ciągu dnia nie powinna ona przekraczać 21ºC, a w nocy, gdy śpisz - 19ºC; nawilżanie powietrza - zainwestuj w nawilżacz, np. parowy (od ok. 50 zł) lub powieś na kaloryferach pojemniki z wodą; nawadnianie - jak najczęściej popijaj wodę (w sumie w ciągu dnia nawet 2 litry).

A to ciekawe

Wysuszoną śluzówkę dróg oddechowych znakomicie zregeneruje także skórka z cytryny lub pomarańczy. Zawiera ona bowiem nawet 10 razy więcej witamin niż same owoce. Wystarczy żuć jej kawałki 2-3 razy dziennie. Podobne działanie mają też suszone śliwki!

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama