Reklama

Domowe sposoby na swędzącą skórę

O tej porze roku, gdy na dworze deszcz i chłód, w pomieszczeniach ciepło oraz sucho, dokuczliwy świąd skóry doskwiera wielu z nas. Podpowiadamy, jak można sobie z nim poradzić.

O czym to świadczy? Sprawdź, czy to nie jest groźne

Swędzenie skóry zazwyczaj wynika z nadwrażliwości na niektóre pokarmy, ubrania, kosmetyki lub zimno. Poza tym nasilane jest przez stres i zmęczenie.

Gdy przyczyną jest choroba skóry: Najczęstsza alergiczna przyczyna świądu skóry to AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Powodem przykrych dolegliwości może być też alergia pokarmowa lub kontaktowa, pokrzywka z zimna, a także jedna z zakaźnych chorób skóry, np. łuszczyca, liszajec lub świerzb.

Kiedy pójść do lekarza? Uporczywe swędzenie nie zawsze jest spowodowane chorobą skóry. Może towarzyszyć też schorzeniom poszczególnych organów. Jest charakterystycznym objawem w niedoczynności tarczycy. Może też być objawem uszkodzeń nerek, np. w przebiegu ich kłębuszkowego zapalenia, przy cukrzycy czy nadciśnieniu. Swędzenie mogą wywoływać także niektóre nowotwory hematologiczne - białaczka limfatyczna i ziarnica złośliwa, oraz nowotwory narządów wewnętrznych. Jeżeli więc dolegliwość nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Ważne zmiany na co dzień pomogą uniknąć świądu

Nawet niewielkie modyfikacje wprowadzone do codziennego trybu życia mogą poprawić stan twojej skóry.

Unikaj czynników, które wywołały świąd: Zrezygnuj zatem z uczulających pokarmów, np. owoców morza, czekolady, orzechów, biżuterii z drażniącym skórę niklem czy silnie działających kosmetyków. W chłodne dni koniecznie zadbaj o ciepły ubiór i odpowiednią pielęgnację skóry.

Zmień tryb życia: Na co dzień ogranicz palenie papierosów, zadbaj o właściwie zbilansowaną dietę, wysypiaj się i unikaj stresów.

Siedem kuracji łagodzących z naturalnych leków

Nie tylko zmniejszą świąd i podrażnienia, ale też odżywią naskórek i pomogą wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową skóry.

Połóż na zmiany maskę z awokado: Dojrzałe awokado obierz ze skórki i wydrąż pestkę. Następnie rozgnieć je widelcem na papkę. Nałóż maskę na swędzące miejsca i trzymaj przez co najmniej 15 minut. Na koniec spłucz letnią wodą.

Weź kąpiel w wodzie z krochmalem: Zagotuj 4 l wody. 1 szklankę mąki ziemniaczanej rozrób w 1 l zimnej wody, wlej do wrzątku, energicznie mieszając. Powstały krochmal wlej do ciepłej (ale nie gorącej!) wody w wannie. Kąp się 20 min.

Przemywaj skórę odwarem z mydlnicy: Przygotujesz go, zalewając 2 łyżki suszu 1 szklanką wody i gotując przez 5 min. Po zdjęciu z ognia odstaw do wystygnięcia. Przecieraj zmiany kilka razy na dobę.

Zrób okład z ziemniaka: Umyty i obranego ziemniak pokrój na cienkie plastry. Przyłóż je do swędzącej skóry i pozostaw na kwadrans. Potem zdejmij, a chorą skórę posmaruj oliwką. Zabieg powtarzaj nawet codziennie.

Wykąp się w płatkach owsianych: Napuść do wanny letniej wody i wsyp do niej 1-2 szklanki płatków owsianych. Wymieszaj starannie płatki w wodzie i zanurz się w kąpieli na kwadrans.

Przecieraj swędzącą skórę roztworem octu jabłkowego: 1/4 szklanki octu wymieszaj z 1/4 szklanki wody. Zmocz w roztworze wacik i przecieraj nim swędzące zmiany na ciele.

Przygotuj kąpiel w siemieniu lnianym: Do dużego garnka wrzuć 3/4 szklanki siemienia i zalej 5 l wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 15-20 min. Wygotowane nasiona z wywarem przełóż na sito, odstaw, by wywar ociekł. Powstały z nich kisiel wlej do wanny z letnią wodą. Kąp się 15-20 min.

Ważne zasady pielęgnacji

Do mycia ciała stosuj olejki lub natłuszczające żele. Nie wysuszą skóry, lecz wzmocnią jej warstwę lipidową. Po każdej kąpieli smaruj się balsamem z emolientami. Są to specjalne substancje, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają skórę, chroniąc ją przed przesuszeniem. Dzięki temu zmniejszają jej świąd, szorstkość i łuszczenie się.

Ogranicz czas spędzany w kąpieli. Długie przebywanie w wannie przyspiesza utratę wilgoci z naskórka, naruszając jego ochronny płaszcz hydrolipidowy, w efekcie czego skóra staje się jeszcze bardziej podatna na podrażnienia.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama