Reklama

Domowe sposoby na zaparcia

Malec miewa kłopoty ze zrobieniem kupki? Oto proste, skuteczne i całkowicie bezpieczne kuracje, dzięki którym smyk zacznie się regularnie wypróżniać.

O zaparciu można mówić wtedy, gdy dziecko wypróżnia się zbyt rzadko i zrobienie kupki wymaga od niego dużego wysiłku. W takiej sytuacji malec zwykle bardzo się męczy, napina, czerwienieje, a jego stolec jest zbity i twardy. U niemowlęcia zaparcia najczęściej wynikają z niedojrzałości układu trawiennego. Z kolei u starszaka ich przyczyną jest zazwyczaj niewłaściwa dieta. Dziecko często nie może zrobić kupki, gdy w jego menu dominują: mięso, potrawy mączne i słodycze, a brakuje błonnika pokarmowego. Sprawdź, w jaki sposób, wykorzystując naturalne metody, można pomóc maluszkowi pokonać dokuczliwe zaparcie.

Reklama

Kompot z suszonych śliwek

Suszone śliwki ze względu na zawarty w nich sorbitol (rodzaj cukru) działają łagodnie przeczyszczająco. co zrobić? Weź 250 g suszonych śliwek. Wypłucz je i zalej na 2-3 godziny dwoma szklankami wody. Potem dodaj 3 łyżeczki cukru i gotuj, aż śliwki będą miękkie.

Nasza rada: Kompocik można podawać dzieciom od 5. miesiąca życia. Smyk powinien wypijać 1-2 razy dziennie (najlepiej na czczo) kilka łyżeczek.

Przecier z jagód

Surowe czarne jagody zawierają dość sporą dawkę błonnika, dzięki czemu działają łagodnie przeczyszczająco. co zrobić? Weź garść surowych lub mrożonych jagód. Dokładnie umyj owoce pod bieżącą wodą, a potem sparz wrzątkiem. Starannie przetrzyj przez sitko lub utrzyj blenderem na gładką papkę.

Nasza rada: Przecier z jagód możesz dawać dziecku, które skończyło pół roku. Malcowi, który ma 11 miesięcy, możesz serwować jagody z jogurtem.

Probiotyki

Bakterie probiotyczne przywracają równowagę flory bakteryjnej jelit i wspomagają trawienie, zapobiegając zaparciom. co zrobić? Najwygodniej podać maluchowi mleko modyfikowane lub jogurt wzbogacony w probiotyki. Można też kupić specjalny preparat probiotyczny w aptece i dodać go do ulubionego jogurtu, deserku lub napoju dziecka.

Nasza rada: Probiotyki można podawać maluchowi już od urodzenia. Są one całkowicie bezpieczne i nie wywołują żadnych objawów ubocznych. Zdaniem lekarzy nawet u niemowląt można stosować je przez długi czas - do 6-8 miesięcy.

Kisiel z siemienia lnianego

Zmielone nasiona lnu pobudzają do pracy jelita i zapobiegają zaparciom. co zrobić? Łyżeczkę mielonego siemienia lnianego zalej 1/2 szklanki gorącej wody. Energicznie mieszaj, czekając, aż kisielek nieco przestygnie. Podawaj dziecku do picia po 1/2 szklanki dwa razy dziennie.

Nasza rada: Siemię lniane możesz też wymieszać z gorącym mlekiem lub dodać do deserku dla dziecka.

Tarte surowe jabłuszko

Jabłka: zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu regulują perystaltykę jelit i przeciwdziałają zaparciom. Można podawać je niemowlętom już od 5. miesiąca życia. co zrobić? Jabłko dokładnie umyj, obierz ze skórki i wydrąż gniazdo nasienne. Następnie zetrzyj na tarce o jak najmniejszych oczkach.

Nasza rada: Serwuj dziecku po pół startego jabłka 2 razy dziennie.

Herbatka z kopru włoskiego

Koperek działa rozkurczowo, ułatwia oddawanie gazów, łagodzi wzdęcia, a także wspomaga trawienie. co zrobić? Aby przygotować napar dla dziecka, zalej łyżkę stołową owoców kopru włoskiego szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez około 5 minut. Herbatkę możesz podawać maluszkowi, który skończył miesiąc.

Nasza rada: Napar z kopru proponuj dziecku do picia co najmniej 2-3 razy dziennie. Jednorazowo podawaj ok. 5-7 łyżeczek.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zaparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy