Reklama

E-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

​Nie tylko tradycyjne papierosy są niebezpieczne. Także te elektroniczne mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych - ostrzega rząd Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie

Elektroniczny papieros nie jest pozbawiony wad /©123RF/PICSEL
Elektroniczny papieros nie jest pozbawiony wad
/©123RF/PICSEL

Niektóre marki mogą zawierać bardzo wysoki poziom nikotyny, a także innych groźnych substancji. Trzeba uważać zwłaszcza na papierosy produkowane w Chinach. Mimo zaostrzenia prawa, nie są one odpowiednio kontrolowane.

Rzucić nie tak łatwo

Obecnie ponad pół miliona brytyjskich palaczy uważa, że za pomocą inhalatorów - które wyglądają jak papierosy czy długopisy - szybciej uda im się zerwać z nałogiem. Eksperci ostrzegają, żeby nie dać się oszukać, przypomina to bowiem bardzo palenie zwykłego papierosa, gdzie uwalniana jest mocno uzależniająca i powodująca raka nikotyna oraz inne gazy. Istnieją dowody, że niektóre rodzaje papierosów elektronicznych mają wysoki poziom trujących chemikaliów. Należy do nich bardzo niebezpieczny nitrozoamin - substancję tę poddano niedawno eksperymentowi na szczurach. Po kilku miesiącach u większości z nich wykryto raka. Jak stwierdzono niektóre marki zawierają również glikol dietylenowy - trujący związek chemiczny, który w wysokich dawkach jest wyjątkowo śmiertelny.

Reklama

Co więcej - mimo zwiększenia środków bezpieczeństwa, niektóre urządzenia zwłaszcza te importowane z Chin - nie są wystarczająco badane, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży.

Rygorystyczne kontrole

Rządowa Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Medycznych, na wiosnę przyszłego roku podejmie decyzję, czy należy wprowadzić bardziej rygorystyczne kontrole. Dostępne dane sugerują, że mogą istnieć duże rozbieżności w zawartości elektronicznych papierosów, zarówno w ilości obecnej w nich nikotyny, jaki i innych substancji potencjalnie toksycznych. Niektóre elektroniczne papierosy zostały przetestowane przez lokalne działy handlowe i okazało się, że stanowią potencjalne zagrożenie dla konsumentów - powiedział brytyjski minister zdrowia Simon Burns. Pomimo obaw o bezpieczeństwo elektronicznych papierosów, ministrowie nie chcą ich blokować, ponieważ może to doprowadzić do tego, że palacze wrócą do zwykłych papierosów.

W niektórych krajach m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Brazylii i Kanadzie elektroniczne papierosy są już zakazane. W ich ślady wkrótce ma zamiar iść także stan Nowy Jork.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

INTERIA.PL/RMF

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: E-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (73)

Dodaj komentarz
elileli

~elileli -

przecież te e gówienka produkują ci co zwykłe papierosy,,to ta sama trutka tylko słodko pachnąca,przestraszyli się że srzedaż szlugów spada,wymyślili substytut,,i zarabiają nadal

pliszka

~pliszka -

Hmm. Nie słyszałam żeby nikotyna powodowala raka Zresztą jak ktoś pali analogi to naraża sie okrutnie nie tylko na raka, zawał itp. E-papierosy są doskonałym sybstytutem który chroni nasze zdrowie. Ja kupuje liquidy o niskiej zawartości nikotyny, albo takie które wcale jej nie mają. W moim zufanym sklepie internetowym takie są.

Franciszek Z

~Franciszek Z -

W obecnych realiach niemalże wszystko jest szkodliwe. Ja tam palę e-papierosy i bardzo je sobie cenię, jako zamiennik tradycyjnych papierosów. Przetestowałem wiele marek , ale <a href=link"">NAJLEPSZA FIRMA PAPIEROSOWA </a> jaką znalazłem to Green Smoke Polska.

Ewelina

~Ewelina -

Tak naprawdę może glikol i gliceryna nie są szkodliwe ale tak naprawdę aromaty i inne substancje dodatkowe mają nie wiadomy wpływ na zdrowie człowieka. Aromaty sa różne i na nie najbardziej trzeba uważać. Jak kupujecie dany smak liquidy proście o kartę charakterystyki, jeżeli sprzedawca na dany smak takiej Wam nie udostępni do wglądu to znaczy, że ten liquid jest niewiadomego pochodzenia. Badania są z 1945 r. a od tego czasu dużo się zmieniło. Tak naprawdę firmy z e-liquidami mogą wykupić sobie badania z wynikiem korzystnym dla nich. Tak robią firmy z różnych branż. Np. można sprowadzić np. glikol z Tajlandii, glicerynę z Maroka sprowadzić wszystko do Polski i tworzyć to pod marką polską. Nie ma w tym zakresie żadnych regulacji. Rzuciłam tak naprawdę palenie z tabeltkami przez jakiś czas paliłam liquidy ale dużo na ten temat zaczęłam czytać i zrezygnowałam z tego.

doktor

~doktor -

-papieros jest inhalatorem mieszaniny wody, często gliceryny i przede wszystkim glikolu propylenowego, którego nie należy mylić z trującym glikolem etylenowym, oraz substancji smakowej i zwykle nikotyny. Z badań wykonywanych od 1945 r. w USA i innych krajach wiadomo, że długotrwałe wdychanie powietrza z oparami glikolu polipropylenowego, nawet całodobowe, jest nieszkodliwe. E-papierosa nie używa się jednak bez przerwy. Glikol propylenowy jest ponadto masowo dodawany do leków, żywności i kosmetyków. Substancją szkodliwą w e-papierosach jest jedynie nikotyna, która jednak uzależnia słabiej niż ta w dymie tytoniowym, zawierającym związki wspomagające jej działanie, między innymi inhibitory MAO. Najlepsi dystrybutorzy e-papierosów badają płyny w wiarogodnych firmach chemicznych lub farmaceutycznych, a na opakowaniach podają skład e-liquidów.

aczra

~aczra -

ja sobie bardzo chwalę e-papierosy, kupiłam Tabaque rok temu chyba i od tamtej pory wydaje grosze na palenie. grzałki i liqudiy, nawet moja bateria jeszcze działa, chociaż już po gwarancji na nią. e- papierosy vs. papierosy, 1:0

MB

~MB -

1) Ktoś nie odróżnia e-papierosa (urządzenia) od liquidu (zawierającego nikotynę) 2) W Journal of Chromatography ukazały się badania dot. TSNA - nitrozamin, w liquidach e-papierosów! Średnia zawartość nitrozoamin w liquidach wyniosła ok. 13 μg/litr. =13 ng/ ml (nanogramów). Zużywając nawet ekstremalne 5 ml liquidu dziennie wchłonelibyśmy ok 65 ng nitrozoamin. (a 5 ml to odpowiednik ok. 5 paczek papierosów ...) DLA PORÓWNANIA - (wg. Nutrition Journal) : - w jednym plasterku sera żółtego jest 66 ng TSNA (porównywalnie do 5 ml liquidu!) - w 100 g białego sera mamy 266 ng TSNA - w dwóch cienkich plasterkach boczku (8 g) – 216 ng - w małej (150 g) porcji wołowiny/wieprzowiny – 453 ng - w niewielkiej porcji czekolady (20 g) – 10 ng - w małym piwie (355 ml) – 531 ng [więcej możecie przeczytać na blogu StaryChemik] BTW - W jednym amerykańskim papierosie mamy około 2000 ng TSNA, :D Grunt to dobrze spreparowane wyniki nadań bez danych porównawczych i podanej metodyki badań :D

Ana

~Ana -

Od kiedy to nikotyna powoduje raka ? ;/

kibol

~kibol -

E PAPIEROSY zabijają człowieka ,szybciej niż sobie to wyobrażacie.Kumpel kumpla, zaczął palic te gówno, e -papieros i teraz już leży na cmentarzu.

donatka511

~donatka511 -

Wszystko może być szkodliwe dla zdrowia. Jak nie znamy umiaru, to większośc rzeczy nam szkodzi. Uważam, że papierosy elektroniczne to zdecydowanie lepsza alternatywa zwykłych papierosów.

Reklama

Reklama