Reklama

Energia na wiosnę

Energii potrzebujemy nie tylko do lepszego samopoczucia, ale też by być zdrowszymi.

Badania pokazują, że "doładowywanie akumulatorów" - przez medytację, czy głębokie oddychanie, modlitwę, pozytywne myślenie, hobby itp. zwiększa zdolności umysłowe i produktywność organizmu.

Stres z kolei - co jest również dowiedzione naukowo - pasożytując na energii - naraża nas na wiele problemów zdrowotnych, w tym związanych z sercem, krążeniem czy odpornością.

W jaki sposób zapewnić sobie codzienną ochronę przed negatywnymi skutkami utraty energii?

Pielęgnowanie porannych rytuałów

Często zaraz po przebudzeniu pozwalamy, by dopadły nas myśli o sprawach, które musimy załatwić w ciągu dnia i problemach, których nie rozwiązałyśmy dnia poprzedniego. Zanim nasze stopy dotkną podłogi, już w głowie układamy sznureczek czynności, które nie nastawiają pozytywnie do życia.

Reklama

Jeśli jest to rutyną, to pewne jak w banku, że dzień będzie stresujący i niekoniecznie zakończy się sukcesem - załatwieniem spraw z długiej listy.

Z samego rana powinnyśmy określić sprawy najważniejsze dla nas z punktu widzenia człowieczeństwa. To one będą wyznaczać nasz stosunek do życia, ludzi, spraw.

Spróbujmy zacząć dzień od udzielenia odpowiedzi na kilka ważnych pytań:
• jaką osobą chcę być dzisiaj?
• jakie dwie - trzy rzeczy chcę dziś zakończyć?
• w jaki sposób mogę zaznaczyć się dzisiaj w życiu drugiego człowieka (nie tylko bliskiej, drogiej osoby).

Zauważmy, że kluczowym słowem jest "chcę", a nie "muszę", czy "powinnam".

Gdy rozpoczniemy dzień od takich fundamentalnych kwestii, określimy hierarchię wartości i łatwiej nam będzie postępować tak, by w zgodzie z nimi przeżyć dzień. Będziemy bardziej skoncentrowani na celu i sprawować będziemy większą kontrolę nad dążeniem do niego.

Zakończyć jedno zadanie

To, że nie możemy jasno myśleć, skoncentrować się na zadaniu bierze się z nadmiaru spraw, jakie mamy jednocześnie na głowie. Niepodjęte decyzje, niezałatwione sprawy, odsunięte w czasie problemy nie rozwiązują się same, lecz odkładają na coraz większy stos spoglądający na nas niczym wyrzut sumienia.

Dobrym wyjściem z takiej patowej sytuacji jest zakończenie jednego zadania, zanim rozpocznie się kolejne. Decydujmy się na kroki przemyślane, dbajmy o to, by nasze starania nie poszły na marne i nie rozmieniły się na drobne w nawale różnych zadań. Jeśli to konieczne, zróbmy na papierze plan tygodniowy, dzienny czy nawet godzinowy. Następnie skreślajmy z listy sprawy wykonane, jakkolwiek małe i nieznaczące wydawałyby się - wykonanie telefonu, napisanie pisma, decyzja w sprawie obiadu. Widząc zmniejszającą się listę rzeczy do zrobienia odczuwamy, że kontrolujemy sytuację, wzrasta też nasz szacunek do siebie samej.

Działać z pasją

Angażując się w rzeczy, które sprawiają nam radość, nie zauważamy, kiedy upływa czas. Idealnie byłoby zawsze zajmować się sprawami, które lubimy robić, bo nadawałoby to sens i znaczenie naszej pracy i życiu.

Niejednokrotnie jednak nasze zadania wymagają od nas zmuszenia się i prawdziwego poświęcenia. Jest i na to rada: zawsze miej pod ręką książkę, która przypomina ci o twym hobby, zdjęcia, które przywołują miłe wspomnienia, muzykę, która wprawi cię w dobry nastrój, a przy tym nie odciągnie od wykonywanej pracy. Można też w przerwie na obiad porozmawiać z kimś, kto rozumie twoją pasję - taka rozmowa ponownie cię uskrzydli.

Dbałość o relacje

W ciągu życia wchodzimy w relacje z różnymi ludźmi, część rozwijamy, część zostaje na etapie początkowym, część wymiera. Ich stan zależy od naszego zaangażowania. Zastanów się, które z przyjaźni, znajomości i relacji biznesowych są dla ciebie ważne i których nie chciałabyś zaniedbać. Odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatnio zainwestowałeś czas, swoją uwagę w daną relację i co mogłabyś zrobić teraz, by okazać zainteresowanie i troskę o znajomość.

Zdaj sobie sprawę z tego, że z każdej szczerej i bliskiej znajomości płyną ogromne korzyści dla twego codziennego samopoczucia. To inwestycja na życie, którą trudno przecenić.

Trzymać wysoki poziom

Aby właściwie funkcjonować i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały rok trzeba nauczyć się pewnych zachowań i powtarzać je niczym mantrę.

Przy porannym myciu zębów powtarzaj w myślach fundamentalne prawdy, które mają wyznaczyć kierunek twych kroków w ciągu dnia. W regularnych odstępach w ciągu dnia zarządzaj przerwy na odzyskanie energii, korzystaj z najskuteczniejszych sposobów, np. telefon do ukochanej osoby, kilkuminutowe ćwiczenia czy koncentracja na głębokim oddychaniu.

W niedzielę przygotuj sobie listę 7 szybkich działań, dzięki którym możesz naładować wyczerpane akumulatory w każdym dniu tygodnia. Przywieś na lustrze i skreślaj dzień po dniu. Pamiętaj, że to, co da się zmierzyć, można zakończyć sukcesem.

Jeśli wciąż brak ci energii w różnych momentach dnia, przypatrz się swej diecie, zastanów się, czy przeznaczasz odpowiednio dużo czasu na ćwiczenia i odpoczynek.

Wiedz, że jakość twojego życia zależy w znacznej mierze od ciebie, nie zmarnuj okazji, działaj i bądź aktywna, bo jesteś za nie odpowiedzialna - na początek wobec siebie samego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy