Reklama

Gdy gorączkujesz w upalne dni

Podpowiadamy, jak szybko uporać się z chorobą i cieszyć się urokami wakacji.

Choroby, które zwiększają temperaturę ciała, zdarzają się również latem. I choć gorączka to pozytywny objaw, bo świadczy o tym, że organizm broni się przed infekcją, w upalne dni bywa wyjątkowo uciążliwa. Gdy na dworze upały, jesteśmy bardziej osłabieni, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszą dreszcze i nudności. Z gorączką trzeba walczyć także dlatego, by nie doprowadziła do niebezpiecznego odwodnienia.

Skąd ta temperatura?

Letnia gorączka może mieć różne przyczyny. Gdy je poznasz, łatwiej ci będzie do niej nie dopuścić.

Infekcje gardła

Nietrudno się ich nabawić, bo latem chętniej sięgamy po lody i napoje z lodówki. Jesteśmy też narażeni na gwałtowne zmiany temperatury - na dworze upał, a w biurze, sklepie, autobusie działa klimatyzacja.

Reklama

Rady: pij napoje o temperaturze pokojowej; lody jedz nie na powietrzu lecz we wnętrzu; miej ze sobą sweterek, by np. w pracy otulić ramiona.

Zatrucie pokarmowe

Upały sprzyjają namnażaniu się bakterii w pożywieniu, zwłaszcza gdy jest niewłaściwie przechowywane, a my zapominamy o higienie.

Rady: starannie myj owoce i warzywa; myj ręce przed posiłkiem i po wyjściu z toalety; zwłaszcza na urlopie nie korzystaj z przypadkowych barów i budek z jedzeniem.

Udar słoneczny

Bywa wynikiem przegrzania organizmu i długiego pobytu na słońcu.

Rady: dawkuj plażowanie (szczególnie w pierwszych dniach urlopu); na plaży i na wycieczce zawsze chroń głowę, np. kapeluszem.

Urlop w tropikach

Temperatura może być objawem chorób zakaźnych (np. malarii). Dlatego idź do lekarza. Zrób tak też, gdy gorączka pojawi się po powrocie.

Domowe sposoby

Jeśli temperatura nieznacznie przekracza 38 st., ale dobrze to znosisz, nie musisz sięgać po leki. Postaraj się zbić gorączkę domowymi metodami.

Zimne okłady:

W zimnej wodzie zmocz ręcznik. Przyłóż go w miejsca, gdzie mieszczą się duże naczynia krwionośne, czyli pod kolanami, na szyi. Schłodź też czoło, skronie i potylicę, by w ten sposób zapobiec przegrzaniu mózgu. Okład zmieniaj jak najczęściej, by zawsze był chłodny. Dobrym rozwiązaniem jest okład z kostkami lodu - dłużej jest zimny.

Chłodny prysznic

Polewaj ciało wodą o temperaturze 36 stopni Celsjusza (nigdy lodowatą!).

Tego powinnaś unikać!

Podczas upałów należy uważać, aby niechcący nie podnieść temperatury ciała i nie zwiększyć ryzyka odwodnienia. Dlatego wystrzegaj się:

- herbatek napotnych, np. z sokiem malinowym, z kwiatu lipy, z czarnego bzu - są idealne na zimne dni, ponieważ działają rozgrzewająco, ale latem trzeba z nich zrezygnować

- ostrych przypraw, ponieważ rozgrzewają

- leków oraz maści rozgrzewających. Choć tylko czasowo podnoszą temperaturę ciała, mogą okazać się niebezpieczne. Latem proces chłodzenia organizmu jest i tak utrudniony przez wysoką temperaturę panującą na zewnątrz

Grzegorz Prasałek, lek. med specjalista pediatrii, internista


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy