Reklama

Gdy nie lubisz okularów

Masz kłopoty ze wzrokiem, ale nie chcesz nosić okularów? Na szczęście jest coraz więcej możliwości, by pozbyć się ich na stałe.

Mimo że okulary doskonale wpasowują się w modowe trendy, noszenie ich w wielu sytuacjach jest niewygodne i kłopotliwe. Przeszkadzają np. w uprawianiu sportu czy prowadzeniu samochodu. A jeśli służą nam tylko do czytania, trzeba ciągle pamiętać, by zabrać je ze sobą. Warto więc rozważyć inne możliwości, które mogą nam zapewnić komfort widzenia.

Soczewki kontaktowe

Mają wiele zalet w porównaniu z okularami. Nie ograniczają pola widzenia, ponieważ są zakładane bezpośrednio na oko. Dobrze więc widzimy nie tylko to, co jest na wprost, ale także z boku. To nieocenione np. przy parkowaniu samochodu. Pozwalają także na lepsze korygowanie różnych wad wzroku. Są w wielu codziennych sytuacjach wygodniejsze niż okulary.

Reklama

Nie zsuną ci się z nosa, gdy biegniesz, skaczesz czy grasz w piłkę. Nie zaparują, gdy wchodzisz z mrozu do nagrzanego pomieszczenia. Ale trzeba pamiętać o ich regularnej pielęgnacji i przestrzeganiu zasad higieny. Często sprawiają kłopot podczas robienia makijażu. Od takich problemów uwolnić cię może zabieg laserowy korygujący wadę wzroku.

Nowoczesne zabiegi

Jeśli masz dość okularów a soczewek kontaktowych nie możesz nosić, bo twoje oczy ich nie tolerują, alternatywą będzie nowoczesny zabieg laserowy. Uwolni cię raz na zawsze od kupowania nowych okularów lub soczewek.

Niestety, NFZ nie refunduje żadnych tego typu zabiegów. Można je przeprowadzić tylko w prywatnych klinikach okulistycznych. Jeśli jednak policzysz koszty kupowania soczewek lub okularów przez całe życie, może się okazać, że inwestycja w zabieg będzie opłacalna, zwłaszcza że zyskasz nieporównywalny komfort i wygodę.

Nowoczesne zabiegi laserowe

Definitywnie możesz rozstać się z okularami dzięki zabiegowi laserowemu. Koryguje krótkowzroczność do -10 dioptrii (D) i dalekowzroczność do +6 D. Usuwa też astygmatyzm do 5D.

Ostry obraz bez okularów

Zanim zabieg laserowej korekcji wzroku zostanie przeprowadzony, lekarz musi ocenić ogólny stan twojego zdrowia oraz przeprowadzić wiele specjalistycznych badań okulistycznych. Na podstawie wyników powie, czy wada może być skorygowana laserowo oraz jaką metodą.

Technika LASIK: Nowoczesny zabieg wykonywany tą techniką nie wymaga pobytu w szpitalu. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Koszt to ok. 2-3,5 tys. zł za jedno oko.

Po zabiegu: Rogówka goi się kilka tygodni. Trzeba wtedy przestrzegać zaleceń lekarza, unikać wysiłku fizycznego i długiego wpatrywania się w ekran komputera.

Oko można odmłodzić

Problem tzw. presbiopii zaczyna się po 40. - 45. roku życia, kiedy to pojawiają się pierwsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska, np. czytaniem gazety. Gdy byłaś młodsza, bez problemu przenosiłaś wzrok z przedmiotów położonych dalej na te, które są blisko, i widziałaś je wyraźnie. Z wiekiem maleje tzw. zdolność akomodacji oka, dlatego potrzebujesz innych okularów na co dzień, innych do czytania.

Laserem, np. za pomocą metody IntraCor, można skorygować tę wadę wzroku do 2,5 D i pozbyć się okularów do czytania nawet na zawsze. Jest bezbolesna, a działanie lasera na operowane oko trwa tylko 15 sek. Wystarczy operacja jednego oka, by pozbyć się okularów i soczewek. Dopiero, gdy wada pogłębi się, by wzmocnić efekt, można skorygować drugie oko.

Badania: Po wykonaniu niezbędnych przed zabiegiem badań lekarz zadecyduje, czy można przeprowadzić zabieg. Koszt zabiegu w prywatnej klinice to ok. 5 tys. zł za jedno oko.

Soczewki na każdą wadę wzroku

Soczewkami wyrównuje się różne wady wzroku, tak jak okularami. Do wyboru masz soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe. Ciągle też pojawiają się nowe ich rodzaje, przeznaczone do bardzo konkretnych potrzeb. Jeśli zdecydujesz się je nosić, musisz pójść do salonu optycznego, w którym okulista lub optometrysta dobierze ci odpowiednie soczewki - powinny być precyzyjnie dobrane do wielkości twojego oka i wypukłości rogówki. Specjalista nauczy cię też zakładać je i zdejmować.

Niemal wszyscy mogą je nosić

Przeciwwskazań do noszenia soczewek jest naprawdę niewiele. Może nosić je każdy, kto nie ma poważnych schorzeń okulistycznych (np. jaskry). Niektóre choroby tarczycy lub cukrzyca mogą nasilać wysychanie oczu. Ten problem dotyczy też kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne, w ciąży i alergików zażywających leki antyhistaminowe. Dla tych osób najbardziej odpowiednie są soczewki jednodniowe. Lekarz zaleci im też prawdopodobnie stosowanie specjalnych kropli nawilżających, zakraplanych bezpośrednio na soczewki.

Próba tolerancji: Przed zakupem soczewek trzeba najpierw sprawdzić, jak tolerują je twoje oczy. Jeśli po pierwszym założeniu pojawia się łzawienie i przekrwienie oka, które nie mija po 30 minutach, zrób jeszcze 2-3 próby. Może się okazać, że twoje oczy nie tolerują soczewek.

Komfort widzenia z bliska i z daleka

Soczewki są doskonałą alternatywą, jeśli jesteś skazana na okulary o silnej mocy. Sprawdzają się nawet przy wadach od -25 do + 25 dioptrii. Są też dobrym rozwiązaniem, jeśli masz dużą różnicę dioptrii między jednym a drugim okiem.

 Do spania, bez zdejmowania: Jeżeli zależy ci na tym, by soczewki jak najmniej cię absorbowały, rozważ zakup modelu do noszenia stale, przez 30 kolejnych dni i nocy. Cena ok. 120 zł/6 sztuk.

Soczewki do zadań specjalnych

Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się nie tylko przy najbardziej popularnych wadach wzroku, takich jak krótko- lub dalekowzroczność. Możesz je nosić zamiast okularów także wówczas, gdy potrzebujesz ich tylko do czytania, masz astygmatyzm, lub chcesz zmienić kolor oczu.

Zamiast drugich okularów soczewki progresywne

Korzystanie na przemian z dwóch par okularów na pewno nie jest wygodne w żadnej sytuacji. Dobrą alternatywą są więc soczewki progresywne (multifocalne) kontaktowe.

Zapewniają ostre widzenie z daleka i z bliska:  Możemy je kupić w dwóch wariantach - miesięczne do noszenia w ciągu dnia, ok. 83-139 zł/3 szt. lub jednodniowe. Cena ok. 90 zł/30 szt. Soczewki miesięczne multifocalne dużo lepiej przepuszczają tlen niż soczewki jednodniowe multifokalne.

Czynnik przepuszczalności tlenu jest najważniejszy, jeżeli chodzi o zdrowie oczu. Soczewki jednodniowe są lepiej uwodnione, jednak ich przepuszczalność tlenu jest 5 razy niższa. Jednodniowe są więc do stosowania rzadszego, a miesięczne do częstszego.

Koloryzujące nie tylko na imprezę

Soczewki barwne, pokryte różnymi wzorami w rozmaitych kolorach, mogły do niedawna służyć tylko do kosmetycznej zmiany koloru źrenic (miały 0 drioptrii). Przewidziano je tylko do krótkiego noszenia, np. na imprezę. Szczególnie te intensywnie nasycone kolorem, powodują nadmierne ograniczenie dopływu światła do źrenicy.

Obecnie można już kupić zdrowsze dla oczu "oddychające" soczewki kolorowe, które mają piękne kolory i są wykonane z materiału o wysokiej przepuszczalności tlenu. Chronią oko przed utratą wilgoci, korygują wadę i są przeznaczone do stałego noszenia.

Podkreślają naturalną barwę tęczówki. Oczy stają się przez to większe i bardziej wyraźne. Cena ok. 70 zł/2 szt.

Toryczne, gdy wadzie wzroku towarzyszy astygmatyzm

Soczewki toryczne (cylindryczne) rozwiążą twój problem, jeśli oprócz innej wady wzroku (krótko lub dalekowzroczności) masz też astygmatyzm. Powoduje on, że obraz, który widzisz, jest zniekształcony i zamazany.

Soczewki toryczne są zrobione z tego samego tworzywa co zwykłe soczewki, odróżnia je jednak specjalna budowa, która koryguje astygmatyzm. Soczewki toryczne są miękkie, bez problemów dopasowują się do oka. Możesz wybrać zarówno soczewki jednodniowe, ok. 100 zł/30 sztuk, jaki i miesięczne ok. 115 zł/6 szt.

Tekst: Anna Gumowska

Konsultacja: lek. med. Robert Matusik, okulista; Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy