Reklama

Gdy trudno skupić wzrok… Zaćma – jej objawy i leczenie

Powszechnie uważa się, że problemy ze wzrokiem są w pewnym wieku zupełnie naturalne. Seniorzy często przecież używają okularów korekcyjnych, niedowidzą, odwiedzają okulistów z większą częstotliwością niż młodzi ludzie. Niektórych problemów ze wzrokiem nie da się jednak rozwiązać za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych i kropli do oczu. Czasami chorobowe zmiany w gałce ocznej wymagają interwencji chirurgicznej. Tak się dzieje, gdy atakuje zaćma. Jak ją rozpoznać i jak się ją leczy?

Zmętniała soczewka – źródło problemu...

Podobnie jak inne dolegliwości związane ze zmysłem wzroku, tak i zaćma dotyka głównie osoby po 60. roku życia. W przeciwieństwie do innych chorób, których skutki korygować można, sięgając po leki lub okulary czy soczewki kontaktowe, jedynym sposobem pozbycia się zaćmy jest operacja. Dlaczego? Wynika to z jej istoty. Zaćmą (albo z łaciny kataraktą) nazywa się mętnienie naturalnej soczewki oka. Procesu tego nie da się odwrócić, stosując leki czy suplementy diety. By przywrócić pacjentowi pełną sprawność narządu wzroku, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie należy jej się obawiać.

Reklama

… którego trzeba się pozbyć

Operację zaćmy uważa się za jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych i jednocześnie za jeden z najbardziej spektakularnych. Jest to zabieg najmniej inwazyjny dlatego, że trwa maksymalnie pół godziny i nie wymaga hospitalizacji, a za sprawą wcześniejszego zaaplikowania leków uspokajających i kropli znieczulających jest zupełnie bezbolesny. Jest to zabieg spektakularny, bo komfort życia osoby po tej krótkiej i nieskomplikowanej w gruncie rzeczy operacji jest nieporównywalnie większy niż przed zabiegiem. Osoba, która wcześniej miała problemy z samodzielnym codziennym funkcjonowaniem, znów zaczyna widzieć bez przeszkód.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw chirurg nacina rogówkę oka i toruje sobie drogę do torebki, która osłania naturalną soczewkę oka. Jako że to właśnie zmętniała soczewka stanowi problem, należy ją usunąć i na jej miejsce wstawić nową, elastyczną i przezroczystą soczewkę sztuczną. W przypadku zabiegów wykonywanych w ramach NFZ jest to zawsze zwykła soczewka jednoogniskowa. Jeśli zdecydujesz się na pełnopłatną operację zaćmy, możesz wybrać implant o dodatkowej funkcji korygującej i na zawsze pozbyć się problemów z astygmatyzmem czy krótkowzrocznością. 

Co powinno Cię zaniepokoić?

Niektóre z objawów zaćmy nie wskazują jednoznacznie na tę chorobę, a są wspólne dla wielu różnych problemów ze wzrokiem. Jeśli obserwujesz, że Twoje (lub kogoś z rodziny) oczy szybko męczą się przy czytaniu, literki się rozmazują i „skaczą” przed oczami, może to oznaczać zaćmę – ale nie musi. Bardziej charakterystyczne będą:

• pogorszone widzenie w słoneczne dni

• zaburzona ostrość widzenia w dali, której nie daje się skorygować przy pomocy okularów;

• łzawienie oczu

• „dwojenie się” w oczach.

Warto zatem wybrać się do specjalisty, by uzyskać pewność co do diagnozy i móc podjąć odpowiednie kroki. Powodzenia!

materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: zaćma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy