Reklama

Gdy trzeba usunąć ósemki

Ósemki wyrastają między 17 a 25 rokiem życia. Nie są nam do niczego potrzebne i często przysparzają wielu kłopotów.

Pani Agata przyszła na wizytę, ponieważ rozważała usunięcie zaatakowanych próchnicą ósemek, czyli zębów mądrości.

– Czy ich pozbycie się będzie słuszne? – dopytywała. Po zbadaniu pacjentki uznałem, że ósemki wymagają leczenia kanałowego. – Ponieważ dostęp do nich jest bardzo trudny – doradzam pilne ich usunięcie.

Taką decyzję stomatolog powinien podejmować bardzo rozważnie. Wziąć pod uwagę wiek pacjenta oraz to, czy ząb sprawia jakieś kłopoty. Gdy jest całkowicie wyrżnięty, ale w znacznym stopniu zniszczony przez próchnicę – leczenie kanałowe może być bardzo trudne, a nawet okazać się nieskuteczne.

Reklama

Ósemki mogą być też przyczyną problemów ortodontycznych, szczególnie wtedy, gdy brakuje na nie miejsca – a zdarza się to bardzo często. Wtedy uciskają na inne zęby, ścieśniają je nadmiernie, a same rosną krzywo lub nawet wrastają w policzek. Natomiast gdy są tylko częściowo wyrżnięte, mogą być przyczyną niebezpiecznego dla organizmu przewlekłego stanu zapalnego.

– Słyszałam, że usunięcie zębów mądrości jest bardzo skomplikowane i bolesne. Czy robi się to w znieczuleniu? – dopytywała się pani Agata. – Rzeczywiście, nie zawsze to prosty zabieg. Wiele zależy od ułożenia zęba. Czasem rana po jego wyrwaniu jest na tyle duża, że konieczne jest zszycie dziąsła. Ale proszę się nie bać – stosuje się znieczulenie miejscowe – wyjaśniłem zdenerwowanej pani Agacie.

Po zabiegu niezwykle ważne jest utrzymanie chorego miejsca w czystości oraz zapobieganie zakażeniu. Dlatego właśnie zalecamy pacjentom powstrzymanie się od palenia papierosów. Nie należy też czyścić szczotką do zębów operowanego miejsca, aby niechcący nie usunąć opatrunku. Dziurę po usunięciu zęba należy chłodzić. Można przykładać do policzka zimny kompres lub też ssać kostki lodu. Po kilku dniach można też delikatnie płukać usta wodą z sodą oczyszczoną (łyżka na szklankę wody). Nie powinno się jeść twardych pokarmów wymagających długiego żucia. Najlepsze są potrawy półpłynne lub płynne. Na czas rekonwalescencji doradzam odstawienie napojów z kofeiną i alkoholu.

Należy też powstrzymać się od mocnego oczyszczania nosa, ponieważ zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może wywołać krwawienie.

– Jak długo goi się dziura po zębie? – dopytywała. – Dolegliwości po zabiegu ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba szybko skontaktować się ze stomatologiem.

– Czy wszystkie zęby mądrości można usunąć jednocześnie? – zapytała. – Lepiej zrobić to etapami – raz lewą, a następnie prawą stronę. To zmniejszy dyskomfort – doradziłem pani Agacie. – Po co w ogóle ludziom wyrastają takie zęby? – dociekała zaintrygowana pacjentka.

– W zasadzie można je uznać za zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Zdarza się, że ostatnie zęby trzonowe nie mieszczą się w szczęce. Często też wyrastają krzywo lub nie wyrzynają się do końca. Z praktyki wiem, że tylko niektórym ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wyjaśniłem.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: ósemki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy