Reklama

Gładka skóra bez krostek

Na widok wysypki na ciele maluszka od razu myślisz o alergii lub chorobie zakaźnej? Nie martw się na zapas! Poznaj inne przyczyny powstawania tego typu zmian i dowiedz się, jak przywrócić skórze idealną gładkość.

Czerwone, drobniutkie zmiany na ciele nie muszą wcale oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i trzeba koniecznie rezerwować wizytę u pediatry. U noworodka mogą być oznaką fizjologicznych zmian w organizmie lub... dowodem braku wprawy w opiece nad maleństwem.

Zazwyczaj, aby pozbyć się takich niedoskonałości, wystarczy odpowiednio pielęgnować maleństwo i troszkę poczekać. Jak odróżnić przejściowe kłopoty skórne od uczulenia czy objawów choroby zakaźnej? Oto nasze wskazówki.

Problem: Drobne, bladoróżowe krostki wypełnione surowiczym płynem, występujące na karku, w zgięciach kończyn i na bokach główki.

Reklama

Rozpoznanie: Są to potówki - niegroźne zmiany spowodowane przegrzaniem skóry niemowlęcia.

Co możesz zrobić: Zrezygnuj z jednej warstwy ubranek oraz dodatkowego okrywania dziecka, bo malcowi najwyraźniej jest zbyt ciepło. Tylko noworodek potrzebuje o jedną warstwę odzieży więcej niż ty. Niemowlę od 2. miesiąca życia trzeba ubierać tak, jak siebie (skoro tobie nie jest chłodno w domu - jemu też nie będzie).

Temperatura w pomieszczeniach nie powinna być wyższa niż ok. 20-22ºC. Dbaj też, aby ubranka pozwalały skórze oddychać - powinny być uszyte z naturalnej bawełny. Jeżeli dziecko ma potówki, codziennie je kąp (krostki szybciej znikną). Nie smaruj też całego ciała maluszka oliwką lub maściami natłuszczającymi - zbyt gruba ich warstwa może powodować zatykanie się ujść kanalików potowych, co nasila zmiany.

Problem: Czerwone grudki na pośladkach, w pachwinach i okolicach narządów płciowych, miejscowy rumień na skórze.

Rozpoznanie: Maluszek na klasyczne objawy pieluszkowego zapalenia skóry.

Co możesz zrobić: Umyj pośladki smyka mydełkiem oraz letnią wodą. Jest to ważne zwłaszcza, gdy maluch wcześniej zrobił kupkę. Delikatnie osusz skórę (najlepiej jednorazowym, kuchennym ręcznikiem), a następnie posmaruj cienką warstwą kremu z tlenkiem cynku (np. Sudocrem, Krem przeciw odparzeniom NIVEA Baby, itp.).

Na 15 minut pozostaw dziecko bez pieluszki. Wietrzenie pupy znacznie przyspiesza gojenie się zmian. Jeśli odparzenia powracają, wypróbuj pieluszki innego producenta (być może skóra będzie na nie lepiej reagować). Często przewijaj szkraba - co 2-3 godziny w przypadku siusiu i natychmiast, jeśli zrobi kupkę (kał bardzo drażni niedojrzałą skórę).

Problem: Lekki obrzęk i wyraźne zaczerwienienie skóry w okolicy pasa, szyi lub pod pachami.

Rozpoznanie: Wyprysk kontaktowy - zmiany zwykle pojawiają się w miejscach narażonych na częste pocieranie przez tkaniny i działanie środków piorących oraz barwników. Bywa również skutkiem używania niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Co możesz zrobić: Zmiany trzeba posmarować maścią łagodzącą, np. Emolium P, ewentualnie podać dziecku krople przeciwalergiczne (upewnij się, że maluszek jest w wieku, w którym może je przyjąć). Jeśli wyprysk jest bardzo nasilony, zasięgnij porady pediatry.

Problem: Drobniutkie, białe grudkowate krostki na nosku oraz na policzkach.

Rozpoznanie: Trądzik niemowlęcy - jego przyczyną są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie maleństwa tuż po narodzinach.

Co możesz zrobić: Przemywaj skórę dziecka wacikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną (do kupienia w aptece bez recepty). Nie zdrapuj i nie wyciskaj grudek, bo to może zapalny skóry. Zmiany znikną same, w ciągu kilku tygodni. Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, krostki możesz smarować odrobiną maści z tlenkiem cynku (np. Sudocrem) - podziała wysuszająco i przeciwbakteryjnie.

Problem: Czerwone krostki zlewające się w plamy na bokach tułowia, w zgięciach kolan i łokci.

Rozpoznanie: Atopowe zapalenie skóry (czyli AZS) to choroba o podłożu alergicznym, której towarzyszy uporczywy świąd (z jego powodu malec źle śpi i ma słabszy apetyt).

Co możesz zrobić: Powinnaś pójść z dzieckiem do pediatry, który skieruje was do dermatologa. Przy leczeniu tej choroby ważne są dwie sprawy: właściwa dieta (większość maluchów cierpiących na AZS ma uczulenie na białka mleka krowiego) oraz odpowiednia pielęgnacja. Jeśli karmisz malca piersią, prawdopodobnie otrzymasz zalecenie, by zrezygnować z picia mleka i jedzenia jego przetworów.

Starszemu niemowlęciu lekarz przepisze specjalne preparaty mlekozastępcze. Skórę dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry trzeba regularnie natłuszczać, stosując odpowiednie - jednocześnie nawilżające i natłuszczające - preparaty zwane emolientami, np. Oillan, Oilatum, Lipobase, SVR Topialyse, Balneum, Emolium, itp. Pomagają one złagodzić uporczywy świąd skóry, który jest przyczyną złego samopoczucia i niepokoju malca.

Problem: Tłuste, szarożółte łuski i strupki na owłosionej skórze głowy.

Rozpoznanie: Ciemieniucha, uznawana za jeden z pierwszych objawów łojotokowego zapalenia skóry.

Co możesz zrobić: Ciemieniuchy nie wolno zdrapywać. Codziennie godzinę przed kąpielą wystarczy posmarować główkę malca oliwką, która zmiękczy skorupkę. Potem trzeba umyć włoski i wyczesać łuski miękką szczoteczką. Skuteczne może okazać się również smarowanie zmian jednym ze specjalnych preparatów na ciemieniuchę, np. Olejuszka Skarb Matki, Mustela Stelaker, Seboderm (do kupienia w aptece bez recepty). Jeśli dolegliwość powraca, warto skonsultować się z dermatologiem dziecięcym.

Kiedy do pediatry?

Wysypka towarzyszy niektórym chorobom zakaźnym, np. ospie wietrznej, szkarlatynie czy gorączce trzydniowej. Wówczas zmianom skórnym zawsze towarzyszą inne objawy, jak np. gorączka, utrata apetytu, gorsze samopoczucie. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Olga Kublik

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama