Reklama

Gorączka pomaga zwalczyć infekcję

Gdy tylko pojawia się gorączka, natychmiast sięgasz po tabletkę, by jak najszybciej ją zbić. To błąd.

Wprawdzie podwyższona temperatura pogarsza twoje samopoczucie, ale działa na twoją korzyść. Zabija bowiem bakterie, wirusy, grzyby i alergeny.

Podwzgórze jest naszym ośrodkiem termoregulacji. Dba ono, by temperatura naszego ciała utrzymywała się na stałym poziomie. Kiedy do organizmu wtargną bakterie lub wirusy, aktywizują się makrofagi.

To komórki krwi, które są odpowiedzialne za odporność organizmu. Gdy tylko dostaną informację, że organizm zaczyna chorować, przystępują do produkcji specjalnej substancji, która ma pobudzić narządy wewnętrzne do wytwarzania ciał gorączkotwórczych - pirogenów. Gdy docierają one do podwzgórza, zaczynamy gorączkować.

Reklama

Wysoka temperatura nie tylko informuje cię o tym, że coś złego dzieje się w organizmie, ale również zwalcza chorobę. Poza tym powoduje przyspieszenie przemiany materii, dzięki czemu szkodliwe substancje są szybciej usuwane z organizmu.

Kiedy obniżać temperaturę?

To zależy od jej wysokości. Nie spiesz się z podaniem środków przeciwgorączkowych. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca, by po tabletki przeciwgorączkowe sięgać dopiero wtedy, gdy temperatura podniesie się powyżej 38,5° C.

Wysoka temperatura (39,1° C do 40,5° C) jest niebezpieczna dla osób z chorobą wieńcową. Powoduje bowiem, że przepływ krwi przez tętnice wieńcowe jest słabszy, przez co do serca dociera jej za mało. Gorączka nie może przekroczyć 40,5° C, ponieważ wtedy jest niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Jak zbić gorączkę?

Najszybciej działają środki przeciwgorączkowe. Rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne, co powoduje pocenie się i utratę nadmiaru ciepła. Najbardziej popularne są: Panadol, Paracetamol, Apap, Codipar, Saridonczy Efferalgan. Temperaturę pomogą obniżyć również mieszanki ziołowe, które mają przede wszystkim działanie napotne. W aptece lub sklepie zielarskim kupisz Pyrosan, Gryposon albo Zioła przeciwgorączkowe.

Można też chłodzić organizm w sposób naturalny: kąpielą lub letnimi okładami. W przypadku kąpieli woda powinna być o 1-2 stopnie chłodniejsza niż temperatura ciała chorego. Dzieciom do 12 roku życia nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego (Polopiryna, Aspiryna), gdyż grozi to wystąpieniem zespołu Reye'a - niebezpiecznej dla życia choroby neurologicznej.

Kiedy wezwać lekarza?

Gorączka może być objawem infekcji, zapalenia stawów, wyrostka robaczkowego, jelit, opon mózgowych. Może też wystąpić po szczepieniach ochronnych i przy nadczynności tarczycy. Wezwij lekarza gdy:


  • Gorączka dochodzi do 39° C i wyraźnie utrudnia funkcjonowanie.
  • Towarzyszą jej: ból w klatce piersiowej, brzucha lub podbrzusza, nudności, wymioty, biegunka, sztywność karku.
  • U chorego wystąpiły drgawki gorączkowe.
  •  Noworodek lub niemowlę do drugiego miesiąca życia ma 37,5° C.
  • U starszego dziecka gorączce towarzyszy pojawienie się na ciele czerwonych plam i suchość błon śluzowych w jamie ustnej.
Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: gorączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy