Reklama

Granat: owoc zamiast cukierka

Wybierasz się do znajomych, którzy mają dziecko. Nie wypada iść z pustymi rękami rzecz jasna. Jeśli kupowanie słodyczy to nie twoja bajka, postaw na owoce, najlepiej niecodzienne. Doskonale sprawdzi się granat. Zarówno obieranie, jak i jedzenie może sprawić najmłodszym dużo frajdy. Nie tylko nie przyłożysz ręki do zbędnego dosładzania świata malucha, ale być może pokażesz mu nowy smak. Kultura żywienia jest jedną z najważniejszych składowych rozwoju młodego człowieka.

Pakiet wartości odżywczych

Wszyscy jesteśmy zgodni: dzieci jedzą za dużo słodyczy. Nie stwarzajmy im ku temu dodatkowych okazji. Promujmy zdrowszy styl życia i prowokujmy sytuacje, w których zamiast czystego cukru dziecko zje owocową przekąskę pełną witamin i minerałów. Granat to cenne źródło królowej witamin: C, witaminy młodości: E, witamin z grupy B, a także witaminy A. Rozkoszując kubeczki smakowe pysznymi nasionami dziecko zasili organizm w magnez, fosfor, potas, wapń, krzem, a nawet tak rzadko występujący w produktach spożywczych pierwiastek, jakim jest jod.

Bogaty pakiet wartości odżywczych owoców granatu może zatem wzmocnić układ kostny, system nerwowy, układ immunologiczny i wzrok.

Reklama

Pyszna profilaktyka anemii

Granaty obfitują ponadto w wartościowe białko roślinne, błonnik i kwas foliowy. Mają zatem korzystny wpływ na ruchy perystaltyczne jelit, regulację wzrostu, a także funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Kwas foliowy, do spółki z witaminą B12, uczestniczy też w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, ma zatem działanie krwiotwórcze. Jego niedobory są szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych (zaburzają prawidłowy rozwój płodu) i małych dzieci. Skutkować mogą anemią.

Granatowe kompendium

Od wieków granat był symbolem płodności. Skórki owoców wykorzystywano jako antidotum na biegunkę, próchnicę, wrzody. Leczono nimi stany zapalne gardła. Kory i korzeni krzewu granatu używano do zwalczania tasiemca, a kwiatami leczono cukrzycę. Do dziś powstało ponad dwieście badań naukowych potwierdzających skuteczne działanie owoców i soku z granatów przeciw wolnym rodnikom, procesom zapalnym, chorobom nowotworowym i chorobom serca. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięczają bogactwu przeciwutleniaczy, łatwo przyswajalnych polifenoli.  

Zabawa z wydobywaniem nasion

Nauka przez zabawę jest chyba najprzyjemniejszą i najskuteczniejszą z metod wychowawczych. Teoretycznie banalne obieranie owocu granatu może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o sensie zdrowego odżywiania, o poznawaniu nowych smaków i szukaniu słodyczy w produktach naturalnych. Większość dzieci lubi granaty, nie tylko za niebanalny kolor, ale głównie za przyjemne wrażenie strzelania nasion rozgryzanych w zębach. Szukajmy okazji do pokazywania dziecku zdrowszej strony żywienia, jak najczęściej.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy