Reklama

Granat - w starożytności drzewo życia, dziś eliksir zdrowia

W przypadku owoców granatu mitologia i jego symbolika łączą się z wiedzą naukową. Owoc granatu powszechnie uznawany jest za owoc życia, płodności. To właśnie w nim wielu znawców dopatruje się Drzewa Życia.

Esencja życia, błogosławiony owoc - to zaledwie kilka określeń granatu. W zamierzchłych czasach uznawany był za symbol życia, dobrostanu, współcześnie należy do jednych z najzdrowszych produktów. Ze świeżo wyciśniętych, dojrzałych granatów już w starożytności przygotowywano eliksir zwany napojem miłości. Z kolei medycyna starożytnych Chin uznawała sok z granatów za "skoncentrowane życie" i gwarancję długowieczności.

Granaty nie bez powodu są nazywane "rajskim owocem" i od tysięcy lat uznawane za symbol nieśmiertelności i zmysłowości. Sok z tych owoców nie tylko zwalcza skutecznie choroby serca, układu krążenia, łagodzi stany zapalne, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, ale i dodaje sił witalnych. Jak wskazują badania opublikowane w "Pharmacological Research", sok z owoców granatu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Jest to również doskonałe remedium dla zapominalskich.

Reklama

Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z Queen Margaret University w Edynburgu, granat przyczynia się również do zmniejszania uczucia głodu. Osoby, które przez trzy tygodnie systematycznie przyjmowały suplementy diety z granatu, jadły średnio o 22 proc. mniej, niż grupa badanych, którym podawano placebo.

Badania sugerują, że sok z granatów może odgrywać również istotną rolę w walce z osteoporozą, poprzez zmniejszanie stanu zapalnego chrząstki. Ta zdolność ochronna została przypisana dużej zawartości przeciwutleniaczy. (PAP Life)

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy