Reklama

Grudki, guzki i narośla na szyi: Które powinny niepokoić, a które można samemu usunąć?

Narośle pojawiające się na skórze mogą mieć różne przyczyny. Często są objawem chorób autoimmunologicznych czy wirusowych, konsekwencją grzybicy, niekiedy mogą oznaczać zmiany nowotworowe. Jakie zmiany na szyi powinny cię zaniepokoić, a które można bezpiecznie usunąć? Podpowiadamy!

Objawy alergii

Drobne grudki, wysypka, czerwone plamy oraz towarzyszący im świąd? Takie objawy w okolicach szyi oraz dekoltu często świadczą o reakcji uczuleniowej. Przyczyną może być nie tylko żywność (np. orzechy, skorupiaki), ale pyłki, leki czy kontakt ze zwierzętami. W takiej sytuacji należy jak najszybciej ograniczyć kontakt z alergenem, wziąć leki na alergię (jeżeli masz) i przy najbliższej wizycie lekarskiej poinformować personel medyczny o takim zdarzeniu.

Jeżeli wysypce i swędzącym grudkom w okolicy szyi towarzyszy opuchlizna, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt późna reakcja może bowiem stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia.

Reklama

Miękkie i twarde grudki

Włókniaki miękkie to bezbolesne zmiany, często pojawiające się w okolicach szyi. Powodują dyskomfort dopiero, gdy postanowisz założyć na szyję łańcuszek, apaszkę czy włożysz golf. O ile mogą być kłopotliwe w codziennym życiu, o tyle zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia. Często nosisz ozdoby na szyi? Warto je usunąć. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego samodzielnie sposobami polecanymi w sieci. Udaj się do lekarza lub salonu medycyny estetycznej. Wykwalifikowana specjalistka w gabinecie upora się z włókniakiem miękkim za pomocą skalpela lub użyje lasera.

Na skórze pojawiają się także włókniaki twarde, które również są niegroźnymi zmianami. Zbudowane z włókien kolagenowych narośle zazwyczaj pojawiają się u osób starszych.

Brodawka niejedno ma imię

Myśląc o brodawce automatycznie łączysz ją z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)? Zmiana na skórze niekoniecznie musi być wirusowa! Brodawki łojotokowe mają charakterystyczny brązowy kolor, owalny kształt, najczęściej pojawiają się u osób starszych. Jeżeli zauważysz u siebie taką zmianę, uważnie ją obserwuj. Jakiekolwiek zmiany w kolorze, wybroczyny czy powiększenie powinny skłonić cię do konsultacji z lekarzem, aby ocenił czy zmiana nie jest czerniakiem.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) około 50 do 80 procent kobiet oraz mężczyzn aktywnych seksualnie może być zakażonym  wirusem brodawczaka ludzkiego. Spowodowane nim zmiany wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej oraz podjęcia leczenia. Niektóre typy HPV są bowiem kancerogenne i mogą doprowadzić do zachorowania na nowotwory głowy i szyi.

Guzek na szyi? Idź do lekarza!

Pojawiającego się na szyi guzka nie należy bagatelizować. Jeżeli zmianie towarzyszą takie dolegliwości jak przeciągająca się chrypka, problemy z przełykaniem czy ból gardła - udaj się na wizytę do lekarza. Często takimi objawami charakteryzuje się bowiem nowotwór.

Tłuszczaki to najczęściej niegroźne zmiany, przypominające guzki wyrosłe pod skórą. Zazwyczaj są miękkie, bezbolesne, rosną bardzo powoli, pojawiają się na karki. Jak każdą zmianę w okolicach głowy i szyi, skonsultuj ją z lekarzem.

Guzki na szyi mogą także oznaczać problemy z tarczycą. W celu dalszej diagnostyki lekarz powinien przeprowadzić szczegółowe badanie krwi (m.in. sprawdzić trójjodotyroninę czyli FT3, FT4 - tyroksynę i TSH czyli hormon tyreotropowy). Warto także zlecić wykonanie badania ultrasonograficzne tarczycy, które pozwoli rozwiać wątpliwości diagnostyczne.

Pamiętaj, że wszelkie zmiany pojawiające się w okolicach szyi warto skonsultować z lekarzem. Guzy oraz duże narośle wymagają natychmiastowej wizyty, a łagodne zmiany skórne (ciemne brodawki) oraz pieprzyki (niesączące się, bezbolesne, nierozrastające) kontroluj co miesiąc. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak skonsultować je z wykwalifikowanym personelem medycznym.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama