Reklama

Grypa czy przeziębienie?

Pogoda dała nam ostatnio w kość, więc mimo, że tradycyjny sezon chorób końca zimy już za nami, to jeszcze co nieco może nas dopaść. A wcale nie tak łatwo odróżnić jedno od drugiego na początku choroby.

I przeziębienie, i grypę wywołują wirusy, ale wirus grypy jest znacznie groźniejszym przeciwnikiem. Przy przeziębieniu kłopoty powoduje raczej ilość niż jakość wirusów.

Jednak objawy obu chorób, zwłaszcza na początku, są prawie identyczne dla laika. Stąd trudno je odróżnić. Przeziębienie i grypa zaczynają się zazwyczaj od kataru, kichania i drapania w gardle. Potem pojawiają się bóle mięśni i stawów, zmęczenie, brak energii i depresja. Może, ale nie musi od razu wystąpić gorączka.

Różni je przede wszystkim to, że grypa jednak rozwija się bardzo szybko - może to trwać nawet tylko kilka godzin - a przeziębienie znacznie wolniej, przez kilka dni. Za to powrót do zdrowia w przypadku przeziębienia jest znacznie szybszy, a rekonwalescencja po grypie trwa przynajmniej tydzień.

Reklama

Kiedy choroba jest w początkowym stadium, to znaczy na etapie kichania, kaszlu i nieprzyjemnego drapania w gardle, jeszcze można z nią sobie poradzić metodami naturalnymi.

Od wieków stosowały je nasze babcie i prababcie, przygotowując jesienią cały arsenał naturalnych leków i ziół, by zimą były na podorędziu.

Pierwszym i podstawowym lekiem jest czosnek, mający silne działanie antybakteryjne. Należy jeść go jak najczęściej i jak najwięcej - a specyficznemu zapachowi z ust zapobiegnie dodanie do kanapek sporej ilości zielonej pietruszki. Natka jest też bogata w witaminę C, doskonałą przy przeziębieniu. Zapach czosnku łagodzi też kawa, no i oczywiście - guma do żucia.

Jeśli najbardziej dokuczliwym objawem jest kaszel - warto spróbować syropu z cebuli. Też niezbyt ładnie pachnie, ale jest naprawdę skuteczny. Doskonały na ból gardła jest też miód: już nasze babcie wiedziały, że na przeziębienie czy kaszel nie ma jak miód lipowy, który działa rozgrzewająco i kojąco przy schorzeniach oskrzeli, gardła i przeziębieniu.

Warto pamiętać o ziołach i owocach naszych polskich ogrodów: napary z lipy lub maliny działają przeciwgorączkowo i napotnie, łagodzą także kaszel i katar. Rumianek jest doskonały na inhalacje przy uporczywym katarze, a mięta pieprzowa obniża gorączkę i łagodzi ból głowy.

Uniwersalnym lekiem jest też czarny bez - sok z jagód ma mnóstwo witaminy C, obniża gorączkę i bardzo pomaga przy chorobach układu oddechowego.

Można też pić herbatę z jagód czarnego bzu - jest równie skuteczna. Przy kłopotach z kaszlem niezastąpiony jest tymianek - działa wykrztuśnie i bakteriobójczo - a także podbiał.

Jednak jeśli mimo podjętych środków dolegliwości nie mijają - wizyta u lekarza staje się niezbędna. Obie choroby mogą spowodować poważne powikłania: przeziębienie może przenieść się na krtań, zatoki przynosowe oraz tchawicę i oskrzela.

Nie leczona grypa może doprowadzić do zapalenia płuc, zatok nosa czy nawet zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia nerwów czy opon mózgowych.

el

www.tutej.pl
Dowiedz się więcej na temat: choroby | grypa | przeziębienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy