Reklama

Infekcje intymne - jak leczyć?

Letnie osłabienie i częstsze wyjazdy sprzyjają kobiecym infekcjom. Sprawdź, czym się objawiają i jak sobie pomóc.

Niemal każda z nas przynajmniej raz w życiu przekonała się, jak dokuczliwy może być stan zapalny jajników lub pęcherza. Towarzyszą mu bóle w podbrzuszu, a czasem gorączka.

Infekcje zwykle są wywołane bakteriami wnikającymi do jajników lub dróg moczowych. Najczęściej są to pałeczki okrężnicy, chlamydie, dwoinki rzeżączki.

Gdy pojawią się pierwsze objawy – nie zwlekaj i idź do lekarza. W złagodzeniu bólu możesz sobie natomiast pomóc domowymi sposobami.

Stan zapalny jajników i jajowodów

Najczęściej choroba dotyka młode, aktywnie seksualne kobiety. One bowiem najbardziej narażone są na zakażenie bakteriami przenoszonymi drogą płciową.

Reklama

Czasem jednak źródło zapalenia jest zupełnie inne: chorobotwórcze drobnoustroje wraz z krwią wędrują do przydatków np. z zainfekowanych migdałków, zatok czy zębów.

● Charakterystyczne objawy

Zapalenie jajników i jajowodów wywołuje ostre skurcze w dole brzucha. Może im towarzyszyć podwyższona temperatura, ogólne złe samopoczucie, wymioty. Czasem pojawia się też krwawienie z pochwy. Rzadziej występują biegunka, zaparcia, a nawet kolka jelitowa.

● Niezbędne badania

Lekarz zacznie od badania ginekologicznego (podczas niego możesz odczuwać kłujący ból). Konieczne jest też USG i badania laboratoryjne (o stanie zapalnym świadczy podwyższone OB).

● Leczenie

Kuracja polega na przyjmowaniu antybiotyku przez 7–10 dni. Stosuje się też leki przeciwzapalne.

Gdy zachorujesz, do końca trwania terapii (przez ok. 10 dni) powstrzymaj się od współżycia.

Metody na ból w dole brzucha

Znakomicie uzupełniają one kurację zaleconą przez lekarza: rozgrzewają, łagodzą ból i przyspieszają powrót do zdrowia.

Ciepła kąpiel - najlepiej dodać do niej kilka kropel olejku lawendowego lub eukaliptusowego – działają rozkurczowo. Warto pamiętać, by woda nie była gorąca. Zbyt wysoka temperatura może nawet spowodować krwotok.

Terapia borowinowa - specjalne kompresy czy kostki torfu do przygotowania kąpieli można kupić w aptece i zastosować w domu. Działają rozgrzewająco i bakteriobójczo, dzięki czemu przyspieszają leczenie stanów zapalnych.

Nasiadówka ze skrzypu - kilka łyżek skrzypu zalej trzema litrami wrzątku. Gotuj 10 minut. Siedź 15 minut na parującym roztworem.

To jest ważne!

Nieleczone lub niedoleczone zapalenie intymne może przejść w stan przewlekły, który będzie powracał przy każdym wyziębieniu czy osłabieniu organizmu.

Jeśli zaniedbasz stan zapalny przydatków, mogą pojawić się w nich zrosty utrudniające zajście w ciążę. Zapalenie pęcherza może rozszerzyć się na inne narządy, np. nerki. Dlatego nigdy nie przerywaj kuracji.

Bolesna infekcja pęcherza

Może być wywołana wychłodzeniem organizmu, rzadkim korzystaniem z toalety, używaniem podrażniających żeli do higieny intymnej.

● Charakterystyczne objawy

Sygnałem infekcji pęcherza jest ciągłe parcie na mocz, ból podczas jego oddawania (czasem widać w nim nawet ślady krwi), uczucie pieczenia w cewce moczowej oraz ostre kłucie w podbrzuszu, a niekiedy gorączka i dreszcze.

● Niezbędne badania

Podstawowym badaniem, które trzeba wykonać, jest analiza moczu. Jeśli dolegliwości nie ustępują, lekarz zleca posiew moczu oraz badanie USG. Jest ono szczególnie ważne dla pacjentów z podejrzeniem kamieni nerkowych albo zastojów moczu.

● Leczenie

Terapia polega na zażywaniu leku o działaniu przeciwzapalnym. Przy nawracających zapaleniach – antybiotyku. Leczenie trwa 7–10 dni.

Nawet, gdy poczujesz się lepiej, nie przerywaj kuracji antybiotykami. Jeśli to zrobisz, infekcja może powrócić.

Ziołowe kuracje na drogi moczowe

Możesz skorzystać z gotowych preparatów z apteki (np. Urosept, Fitolizyna, Żurawit). Skuteczne są również:

● żurawina - najlepszy naturalny antybiotyk na zapalenie pęcherza. Owoc ten zawiera specjalne substancje, które uniemożliwiają przyleganie bakterii do ścian nabłonka dróg moczowych. Pij sok, jedz konfiturę z żurawiny, kisiel lub pogryzaj suszone owoce.

● sok z aronii - zawiera dużo wit. C, która hamuje rozwój bakterii. Jeśli nie lubisz aronii, zastąp ją sokiem grejpfrutowym lub wodą mineralną z cytryną. Ważne, byś piła co najmniej 2 litry płynów dziennie.

● nasiadówka z rumiankiem - wymieszaj po łyżce suszonej szałwii, rumianku, krwawnika oraz nawłoci. Zalej litrem wrzątku, parz 15 min. Przecedź, wlej do wanny z ciepłą wodą, siedź w niej 20 min.

Konsultacja: dr Ryszard Rutkowski, ginekolog

Naj
Dowiedz się więcej na temat: leczenie | letnie | USG | lekarz | kuracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy