Reklama

Jak chronić dziecko przed kleszczami

Sezon aktywności kleszczy w pełni. Radzimy, jak sprawić, by nie zagrażały zdrowiu dziecka.

W ukryciu zieleni mogą czaić się niebezpieczne pajęczaki. Najbardziej zagrażają dzieciom. Ich organizm jest słabszy niż dorosłych i gorzej radzi sobie z odkleszczowymi infekcjami, jak kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) lub borelioza. Są jednak sposoby, by ustrzec malucha przed niebezpieczeństwem.

Odstraszające preparaty

Przed wyjściem do lasu, parku, na łąkę zabezpiecz skórę dziecka środkiem odstraszającym kleszcze, tzw. repelentem (np. Mugga, Flos-lek Stop). Działają nawet do kilkunastu godzin. Mogą być stosowane u dzieci powyżej 3 lat. O preparaty dla młodszej pociechy zapytaj lekarza.

Reklama

Skóra dobrze osłonięta ubraniem

Im mniej odsłoniętych miejsc na ciele, tym lepiej. Dlatego wybierając się z dzieckiem w plener: ubierz je w przewiewne, ale długie spodnie, bluzkę z długimi rękawami, unikaj strojów w jaskrawych kolorach - wabią kleszcze;

załóż kapelusik, czapkę lub zawiąż na włosach chusteczkę - to dobrze chroni głowę przed umiejscowieniem się na niej kleszczy;

wybierz obuwie zasłaniające stopy ze wszystkich stron.

Czujność i obserwacja

Są miejsca, gdzie ryzyko spotkania kleszcza jest wyjątkowo duże. Lepiej, by smyk: bawił się z dala od zarośli;

nie chodził po wysokiej trawie; nie siadał na ziemi, mchu, czy zwalonych pniach.

Po powrocie do domu obejrzyj skórę dziecka. Jeśli zauważysz kleszcza, nie smaruj go niczym. Usuń go okrężnym ruchem pęsetą lub kleszczołapką (do kupienia w aptekach).

Szczepienia ochronne

Według specjalistów są najlepszą metodą obrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). O tej porze roku, czyli w sezonie pełnej aktywności kleszczy, szczepienia przeprowadza się według przyspieszonego schematu (tabelka poniżej).

Szczepionka przeznaczona jest już dla dzieci od 1. r.ż. Nie jest refundowana przez NFZ (koszt jednej dawki to ok. 100 zł).

Kiedy do lekarza: Jeśli w miejscu usunięcia kleszcza pojawi się rumień i ból, dziecko musi zbadać lekarz.

Przyspieszony kalendarz szczepienia

I dawka: dowolny dzień ii dawka: 14 dni po I dawce iii dawka: 9-12 miesięcy po II dawce Dawki przypominające pierwsza po 3 latach od III dawki, następne co 5 lat

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | kleszcze | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy