Reklama

Jeśli nie cukier, to co?

Cukier, który spożywamy w codziennej diecie, zamienia się w organizmie w glukozę, niezbędnej m.in. do pracy mózgu - wskazuje dietetyk Iwona Kibil. Jednak, według badań, cukru w naszym menu jest za dużo. Warto, zatem sięgać po jego zdrowsze alternatywy.

- Zdrowym odpowiednikiem cukru jest np. stewia (Stevia rebaudiana). Glikozydy stewiolowe rozkładają się w naszym organizmie dopiero w jelicie grubym i uwolniona z nich glukoza nie wchłania się, ale zostaje zużyta przez bakterie jelitowe. Z tego właśnie powodu stewię uznano za bezkaloryczny środek słodzący. Stewia wykazuje także właściwości prozdrowotne, m.in. obniża ciśnienie krwi, wspomaga gojenie się ran i działa przeciwgrzybicznie. Jak dotąd nie odnotowano szkodliwego działania stewii na organizm człowieka. Jest odporna na wysokie temperatury (do 200 st.C), tak, więc można stosować ją do pieczenia ciast - wyjaśnia dietetyk Iwona Kibil.

Reklama

Inną alternatywą dla cukru jest ksylitol (xylitol). Jak tłumaczy dietetyk należy on do polialkoholi, których przyswajanie w naszym organizmie jest inne niż przyswajanie cukru stołowego.

- Przede wszystkim są wolniej absorbowane w przewodzie pokarmowym i nie podwyższają zawartości glukozy we krwi oraz poziomu insuliny. Dobre strony ksylitolu są takie, że ma właściwości przeciwbakteryjne (przeciwdziała bakteriom oraz drożdżakom) i chroni przed próchnicą zębów (dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów i chroni dziąsła) - zdradza dietetyk.

Życie osłodzić nam może również melasa karobowa, która zawiera o około 50 proc. mniej cukru w porównaniu do sacharozy. Karob w proszku także może dosłodzić nasze bezcukrowe słodycze, a ponadto jest świetnym zamiennikiem kakao dla alergików. Szukając słodkich alternatyw możemy również sięgnąć po suszone owoce. Iwona Kibil przekonuje, że to świetna metoda zastępowania cukru w potrawach, można z nich zrobić również słodkie syropy, które również doskonale sprawdzą się w kuchni. (PAP Life)

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy