Reklama

Jesteś przepracowana? Twój organizm wysyła ci sygnały ostrzegawcze

Często nasz organizm wysyła nam ważne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujemy odpoczynku. Tak właśnie jest w momencie, gdy jesteśmy przepracowani, ale ignorujemy pierwsze oznaki poważnego zmęczenia. Jakie sygnały wysyłane przez organizm mogą świadczyć o tym, że najwyższa pora zwolnić?

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Każdy z nas, aby móc normalnie funkcjonować, potrzebuje regularnego odpoczynku i regeneracji. Są jednak sytuacje, w których nagły projekt w pracy lub jej styl nie pozwala nam na odpowiednią ilość wypoczynku. Organizm jednak w takiej sytuacji może wysyłać nam sygnały ostrzegawcze. Nie należy ich lekceważyć.

Do czego może prowadzić przepracowanie?

Wyniki badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację Pracy oraz Światową Organizację Zdrowia pokazują, że pracowanie ponad 55 godzin tygodniowo ma negatywny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do przewlekłego zmęczenia, zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu, zaburzeń snu, cukrzycy, otyłości, chorób serca, nasilenia dolegliwości bólowych, a nawet do udaru czy zawału.

Reklama

Nasuwa się zatem wniosek, że zachowanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem nie jest jedynie czymś, co można rozważać, ale jest kwestią niezbędną do utrzymania zdrowia. Jakie oznaki, które wysyła nam organizm, mogą świadczyć o tym, że jesteśmy przepracowani?

Brak chęci do aktywności fizycznej

Gdy jesteśmy przemęczeni, nie myślimy o tym, żeby w wolnym czasie poświęcić się aktywności fizycznej. I nie chodzi tutaj o przebiegnięcie maratonu, ale o zwykły spacer czy przejażdżkę na rowerze w ciepły dzień. Brak aktywności fizycznej przyczynia się do gorszego samopoczucia, więc w ten sposób tworzy się błędne koło. Unikanie regularnego ruchu może zwiększyć również ryzyko zachorowania na cukrzycę, depresję czy podwyższonego ciśnienia krwi.

Czytaj również: Seks a zdrowie. Jak często się kochać?

Zmniejszony apetyt

Gdy jesteśmy mocno zapracowani, czasami zapominamy o jedzeniu i piciu, co jest bardzo niebezpieczne. Przy przemęczeniu spada nam apetyt, a organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje paliwa, czyli dobrze zbilansowanego posiłku. Unikanie jedzenia wiąże się ze spadkiem poziomu cukru we krwi i brakiem energii do działania. 

Czytaj również: 10 powodów, dlaczego nie możesz schudnąć

Sięganie po używki

Przy wysokim poziomie zmęczenia często potrzebujemy czegoś, co szybko postawi nas na nogi. Wtedy sięgamy po duże ilości kofeiny, czyli kawę i napoje energetyczne. Wysoki poziom stresu może również popychać nas w kierunku sięgnięcia po papierosy, które na krótką chwilę sprawią, że znajdziemy ujście dla negatywnych emocji wynikających z przepracowania. Jeśli obserwujesz u siebie coraz większą chęć sięgania po kawę, papierosy i alkohol, w którym szukasz ukojenia dla nerwów w pracy, może to być oznaka, że twój organizm potrzebuje natychmiastowego odpoczynku.

Zaniedbywanie relacji

Przy zbyt dużej ilości pracy zdarza się, że unikamy spotkań towarzyskich. Odwołujemy umówioną kawę z przyjacielem czy wyjście do restauracji w gronie znajomych, bo musimy pracować po godzinach. Jeśli twoim priorytetem stała się praca do tego stopnia, że twoi znajomi zapominają już, jak wyglądasz, to sygnał, że czas powiedzieć "stop". Pamiętajmy o tym, że bliskie relacje z innymi ludźmi pomagają w zachowaniu zdrowia psychicznego, wpływają na poprawę pamięci oraz zdolności poznawczych.

Brak ochoty na seks

Jeśli jesteś w stałym związku, a od dłuższego czasu nie odczuwasz chęci do współżycia z partnerem, może to być jeden z objawów przepracowania. Przy przemęczeniu w organizmie spada poziom libido. Jest to w dodatku jeden z pierwszych sygnałów, które świadczą o zbyt dużej ilości pracy. Gdy jesteśmy wyczerpani, nasz mózg marzy jedynie o tym, aby spać. Gdy nawet dojdzie do zbliżenia, ciężko jest osiągnąć satyfakcję, bowiem myśli są zajęte planowaniem działań do pracy. 

Zobacz również: PMS to nie wymysł. Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przemęczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy