Reklama

Katar sienny - pierwszy sygnał alergii

Wiosną łatwo można pomylić objawy przeziębienia z alergią. Gdy kwitną rośliny, a tobie kapie z nosa, sprawdź, czy nie jesteś uczulona na pyłki.

Problemy ze zdrowiem, które zaczynają się wiosną, co roku o tej samej porze, to alergia sezonowa na pyłki roślin. Może ujawnić się ona w każdym wieku, zarówno u małego dziecka, jak i osoby po pięćdziesiątym roku życia. Alergia na unoszące się w powietrzu pyłki roślin - drzew, traw i zbóż, pojawia się niespodziewanie. Jednym z pierwszych i najczęstszych jej objawów jest katar. Ale nie jest to taki sam katar, jak ten, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu. Ma odmienny przebieg i towarzyszy mu wiele różnych objawów charakterystycznych dla alergii wziewnej.

Niepohamowany wodnisty katar

Wodnista wydzielina powoduje, że cieknie nam z nosa niemal bez przerwy. Charakterystyczne dla kataru alergicznego (siennego) jest kichanie seriami. Nos jest zatkany i swędzi, ale śluzówka jest blada i nie jest zaczerwieniona, jak przy przeziębieniu. Zwykły katar, który towarzyszy infekcji mija zazwyczaj po siedmiu dniach. W przypadku kataru alergicznego jest inaczej. Będzie ci dokuczał tak długo, jak długo będziesz miała kontakt z alergenami.

Reklama

Natłuszczanie skóry. Posmaruj okolice nosa wazeliną. Tłuszcz wyłapie część pyłków, więc mniej dostanie się ich do dróg oddechowych.

Niedrożny zatkany nos

Alergiczny katar nie pozwala zapomnieć o sobie ani w ciągu dnia, ani w nocy. Gdy się położysz, nie możesz oddychać przez zatkany nos. Trudno ci się w nocy wyspać, bo oddychanie ustami powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i gardła. W ciągu dnia zatkany na skutek przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nos można udrożnić przyjmując tabletki z pseudoefedryną. Lek zmniejszy obrzęk i ilość wydzieliny, co przyniesie ci natychmiastową ulgę. Pamiętaj jednak, że nie wolno stosować go dłużej niż 3 dni. Reakcja śluzówki nosa na alergeny to nie jedyna dolegliwość. Katarowi siennemu towarzyszy często zapalenie spojówek, gardła, a nawet oskrzeli.

Łagodzenie podrażnień. Możesz nawilżać, złagodzić pieczenie i chronić błonę śluzową nosa za pomocą izotonicznego roztworu wody morskiej.

Zapalenie spojówek

Swędzenie oczu to kolejny, bardzo częsty i charakterystyczny objaw towarzyszący alergii sezonowej. Pieką szczególnie w kącikach, bo tam właśnie gromadzi się najwięcej pyłków. Oczy osoby uczulonej łzawią i puchną. Są też bardzo wrażliwe, np. na dym papierosowy. Ostrożnie dobieraj w tym okresie kosmetyki do makijażu.

Nawilżanie oczu. Gdy spojówki mają kontakt z alergenem, zapuszczaj krople.

Męczące ataki suchego kaszlu

Kaszel alergiczny jest inny niż ten, który pojawia się przy przeziębieniu. Nie towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej, takie jak np. podwyższona temperatura. Ataki alergicznego kaszlu nasilają się zwykle w nocy i nad ranem. Wybudzają nas ze snu i utrudniają nocny wypoczynek.

To może być astma,  nigdy nie należy bagatelizować objawów alergii. Nieleczony, długo trwający katar albo kaszel pochodzenia alergicznego, mogą prowadzić w konsekwencji do rozwoju przewlekłego zapalenia

zatok lub astmy oskrzelowej. To choroba, która wywołuje niebezpieczne ataki duszności. Zagrożenie nią znacznie rośnie wtedy, gdy twoi rodzice (jedno lub oboje) również na nią chorowali. Na szczęście są nowoczesne leki, które działają przeciwzapalnie oraz zmniejszają objawy choroby. Dzięki nim z astmą można aktywnie żyć i pracować.

Alergolog zleci testy

Aby sprawdzić, jakie pyłki wywołują alergię, najlepiej pójść do alergologa. Specjalista już na podstawie wywiadu i badania lekarskiego może rozpoznać alergię sezonową. Na bezpłatną wizytę możesz liczyć w poradni alergologicznej ze skierowaniem od internisty. Alergolog zaleci przeprowadzenie testów.

  • Testy skórne punktowe -  Zanim zostaną przeprowadzone, trzeba się do nich przygotować. Co najmniej tydzień przed ich przeprowadzeniem musisz odstawić wszystkie leki przeciwalergiczne, także wapno. W przeciwnym razie mogłyby zafałszować wynik. W dniu badania nie używaj też kosmetyków, takich jak np. balsam do ciała, krem do twarzy czy rąk. Lekarz naniesie na twoje przedramię lub plecy kropelki różnych substancji uzyskanych z pyłków i nakłuje skórę. Już po 15 minutach będzie wiadomo, w których miejscach pojawił się odczyn alergiczny.
  • Testy z krwi - Jeżeli niemożliwe jest wykonanie testów skórnych, można zrobić testy z krwi. Nie trzeba wtedy odstawiać przyjmowanych leków antyalergicznych, Z nich też dowiemy się, jakie alergeny uczulają, jeśli wykonane zostanie tzw. IgE swoiste przeciw konkretnym alergenom.

Leki zlikwidują objawy

Nowoczesne leki antyalergiczne nie powodują przybierania na wadze ani senności. Lekarz może przepisać różne leki.

  • Leki antyhistaminowe. Są dostępne w tabletkach, kroplach i syropach. Najskuteczniej działają, jeśli zacznie się je przyjmować kilka dni wcześniej zanim uczulająca roślina zacznie pylić. Zażywanie tego rodzaju leków musi być zlecone przez lekarza. Ale w razie ataku alergii, gdy nie masz leku, albo ci go zabraknie, możesz kupić go w małych dawkach, bez recepty.
  • Leki sterydowe. Działają silnie przeciwzapalnie. Zawierają zwykle niewielkie dawki sterydu. Gdy jedynym objawem uczulenia jest katar, można zastosować sporadycznie lek miejscowo, w postaci kropli do nosa. Skuteczne odczulanie Gdy leki nie przynoszą wystarczającej poprawy i objawy nadal się utrzymują, można jeszcze zastosować odczulanie. Przeprowadza się je wtedy, gdy znany jest już alergen, który powoduje uczulenie.
  • Immunoterapia. Alergen podaje się w stopniowo zwiększanych dawkach. W ten sposób organizm uczy się go tolerować i przestaje zwalczać. Objawy wówczas ustępują całkowicie lub stają się na tyle łagodne, że nie utrudniają życia. Aby przeprowadzić odczulanie, trzeba przyjąć serię szczepionek w postaci zastrzyków podskórnych. Lekarz może też zlecić przyjmowanie szczepionki doustnie w postaci kropli.
Anna Gumowska

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: alergia | choroby | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama