Reklama

Kleszcze - jak się przed nimi chronić

- Po dość łagodnej zimie możemy spodziewać się dużej liczby aktywnych i głodnych kleszczy - przestrzega Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalistka tłumaczy, jak możemy się przed nimi uchronić.

- Wybierając się na spacer do lasu lub parku o charakterze leśnym warto ubrać się odpowiednio - wskazane są kryte buty, długie spodnie i długi rękaw. Na jasnej odzieży łatwiej wypatrzeć kleszcze. Dobrze jest zastosować repelenty przeciw kleszczom. Te najskuteczniejsze zawierają DEET.

Pamiętając, że kleszcze nie spadają z drzew (wspinają się na krzewy do wysokości około 120cm) stosowanie nakrycia głowy, jako środka zapobiegawczego przed atakami tych pajęczaków, ma mały sens - tłumaczy Marta Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Kleszcze są nie tylko w lasach



Specjalistka podkreśla, że przed kleszczami należy zabezpieczyć się nie tylko wybierając się na spacer do lasu. Kleszcze, których w najbliższym czasie można spodziewać się dużej liczby, ze względu na łagodną zimę, występują również w na terenach typowo miejskich jak skwery leśne, place zabaw czy parki.

- Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Przekazują je wraz ze śliną podczas żerowania. Im szybciej usuniemy pasożyta tym mniejsza szansa, że przekaże nam jakąś chorobę - podkreśla.

Jak uchronić się przed kleszczem

Jedną z form zabezpieczenia się przed konsekwencjami ugryzienia kleszczy jest szczepionka. - Warto zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepiej rozpocząć szczepienia w okresie zimowym (dwie pierwsze dawki), jeśli szczepienie rozpoczynane jest w okresie wiosny/lata lepiej zaszczepić wg schematu przyśpieszonego (podanie dwóch dawek w ciągu 2 tygodni).

Przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze niestety nie ma takiego zabezpieczenia. Dodatkowo zabezpieczamy się poprzez odpowiedni ubiór (długie nogawki i rękawy, kryte buty) oraz stosowanie repelentów - wyjaśnia Marta Supergan-Marwicz

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy