Reklama

Kłopoty z wątrobą

Jest porównywana do fabryki chemicznej, w której zachodzą niezwykle ważne dla organizmu procesy

Na co dzień dokuczamy wątrobie, objadając się tłustymi potrawami i nadużywając alkoholu. I chociaż ma ona zdolność do regeneracji, gdy przesadzimy, zaczyna chorować.

Kolka wątrobowa

To przypadłość, która dotyka aż 15 proc. osób, ale 3 razy częściej występuje u kobiet po 40. roku życia, otyłych i stosujących niewłaściwą dietę. Kolka pojawia się, gdy tworzące się w pęcherzyku żółciowym złogi utrudniają przepływ żółci do dwunastnicy. Pęcherzyk jest wtedy zmuszony do dużo intensywniejszych skurczy niż normalnie. To właśnie skurcze są odpowiedzialne za ból, jaki towarzyszy dolegliwości. Aby je złagodzić, należy ogrzać miejsce bólu, np. poduszką elektryczną. Warto także połknąć dostępne bez recepty leki na wątrobę, środek rozkurczowy bądź przeciwbólowy.

Reklama

Marskość wątroby

To poważna dolegliwość, która polega na tym, że w wątrobie powstają guzki otoczone tkanką włóknistą. Zwykle marskość rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Czasem jej pierwsze oznaki traktujemy jak skutki zwykłego przejedzenia. Groźnym sygnałem jest brak apetytu czasem połączony z jadłowstrętem, pogorszone samopoczucie i osłabienie. Czasem marskości towarzyszy żółtaczka, która jest skutkiem upośledzenia odpływu żółci. Objawem choroby może być także silny świąd i pojawianie się żółtych plamek na skórze. Ważnym elementem leczenia marskości wątroby jest nietłusta, lekkostrawna i całkowicie bezalkoholowa dieta.

Niewydolność

Jej przyczyną często są zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Kolejny powód to, podobnie jak we wszystkich schorzeniach wątroby, zła dieta i alkohol. Niewydolność powoduje, że w komórkach wątroby odkłada się tłuszcz. Najpoważniejszą konsekwencją tej dolegliwości jest zatrucie organizmu toksycznymi produktami przemiany materii. Aby uniknąć kłopotów z tym związanych, warto raz w roku wykonać badanie krwi na oznaczenie tzw. prób wątrobowych.

Stłuszczenie wątroby

To sytuacja, gdy poziom tłuszczu zgromadzonego w organie przekroczy 5 proc. Może to być powodem powiększenia i bólu, którego przyczyną jest ucisk wątroby na worek otrzewnowy (sama wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona). Pamiętajmy, aby nawet delikatne, ale powtarzające się kłucie w prawym boku, zgłosić lekarzowi.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: kłopoty | wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama