Kolor moczu alarmuje

Zmieniają go m.in. zbędne produkty przemiany materii, substancje szkodliwe, barwniki z żywności, leki.

Mocz ma prawo zmieniać swe zabarwienie - zależy ono od tego, co wydalamy wraz z nim. Jego kolor może być też sygnałem chorób.

Reklama

Jasny, niemal bezbarwny świadczy o jego dużym rozcieńczeniu. To wymaga wizyty u lekarza. Jeśli odczuwasz silne pragnienie, dużo pijesz i często siusiasz, możesz mieć cukrzycę lub moczówkę prostą - chorobę polegającą na zaburzonym zagęszczaniu moczu.

Tak jasna barwa może być też efektem przyjmowanych leków moczopędnych, przeciwpadaczkowych i innych, zwiększających produkcję moczu. Przyczyną mogą być też schorzenia nerek i nadnerczy, niedoczynność tarczycy, nadmiar wazopresyny - hormonu odpowiadającego za produkcję moczu.

Mlecznobiały i mętny to objaw ropnego zakażenia układu moczowego. Ropa nadaje mu taką barwę i powoduje, że pieni się i ma silny, nieprzyjemny zapach. Mogą też występować w nim leukocyty oraz gęste pasma śluzu. Nie czekaj, idź do lekarza. Zleci on analizę moczu oraz posiew z antybiogramem, który pozwoli zidentyfikować bakterię odpowiedzialną za infekcję i dobrać najbardziej skuteczny antybiotyk.

Czerwone i różowe zabarwienie często jest związane z tym, co jadłaś. Taki efekt dają buraki, jagody, jeżyny, rabarbar i sztuczne barwniki w żywności. Zdarza się to też po lekach, takich jak: antybiotyk ryfampicyna, immunosupresyjna azatiopryna, przeciwpadaczkowa fenytoina. Czasem przyczyną bywa krwinkomocz - obecność w moczu czerwonych krwinek. Może być wywołany zapaleniem pęcherza, nerek lub mechanicznym uszkodzeniem dróg moczowych, np. przy kamicy nerkowej. Towarzyszą mu często inne dolegliwości: stałe parcie na mocz, ból, gorączka.

Ciemnoczerwona lub czerwonobrunatna barwa moczu może być efektem przyjmowania leków na zakażenie układu moczowego (nitrofurantoina), nasennych i znieczulających (barbiturany, lidokaina), antybiotyków (erytromycyna, klindamycyna), przeciwhistaminowych (klemastyna), przeciwbólowych (diklofenak) i hormonów płciowych (progesteron, gestageny, luteina). Sprawdź to w ulotce dołączonej do leku.

Brązowy lub brunatny może zwiastować problemy z wątrobą. Bywa jednak także efektem jedzenia bobu, fasoli, marchwi. Jeśli zmiana barwy utrzymuje się kilka dni, wymaga wizyty u lekarza. Przy żółtaczce zakaźnej i marskości wątroby mocz wygląda jak ciemne piwo. Innym powodem może być wydalanie hemoglobiny lub mioglobiny, co oznacza poważną chorobę. Mocz bardzo ciemnieje po lewodopie (to lek stosowany w chorobie Parkinsona).

Zielonkawy lub niebieski miewa poważne przyczyny. To np. zakażenie pałeczką ropy błękitnej, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie lub marskość wątroby. Inne przyczyny to zjedzenie szparagów, przyjmowanie witaminy B2 i leków przeciwdepresyjnych czy uspokajających z amitryptyliną.

Przed wizytą u lekarza

Jeśli zmiana koloru moczu będzie utrzymywać się kilka dni albo uznasz ją za szczególnie niepokojącą, udaj się do doktora. Wcześniej uporządkuj sobie informacje, które pomogą lekarzowi w rozpoznaniu przyczyny problemu. Zastanów się, co jadłaś w ostatnich posiłkach, ile płynów pijesz w ciągu doby, czy twoje pragnienie ostatnio wzrosło.

Zaobserwuj: czy chodzisz do toalety częściej lub rzadziej niż zwykle, czy czujesz częste parcie na mocz, pieczenie w cewce moczowej lub ból pęcherza. Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania lekarza: kiedy barwa moczu uległa zmianie, czy każdego dnia intensywność koloru jest jednakowa, czy zmienił się zapach, czy mocz jest mętny, czy przejrzysty. Wypisz na kartce wszystkie leki i suplementy diety, które przyjmujesz.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje