Koronawirus. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Trwająca od marca pandemia koronawirusa w Polsce nie ustaje. Koniec kwietnia i początek maja przyniosły otwarcie gospodarki oraz tak zwaną nową normalność. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie minęło. Wirus wciąż pozostaje aktywny i groźny dla zdrowia.

Pod szczególną ochroną

W Polsce od początku epidemii wykryto już ponad 36 tysięcy przypadków zakażania wirusem Sars-Cov-2. Pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń nadal obowiązuje reżim sanitarny. Częste mycie rąk, noszenie maseczki lub dwumetrowy odstęp oraz obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w sklepach oraz miejscach użyteczności publicznej to zalecenia, które cały czas obowiązują każdego z nas. Nawet jeżeli sami uważamy się za osoby o doskonałym zdrowiu, pamiętajmy, że dla wielu innych przejście przez chorobę może mieć poważne i zagrażające życiu konsekwencje.

Zakażenie może dotknąć każdego z nas. Szczególnie powinny uważać jednak osoby o obniżonej odporności: w podeszłym wieku, leczące się onkologicznie oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Czy ty lub bliska ci osoba cierpi na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego czy ma zaburzenia neurologiczne? Uważajcie! W takim przypadku dużo łatwiej o rozwój wyjątkowo ciężkiej postaci choroby, wymagającej leczenia szpitalnego czy pomocy respiratora. Do tej pory w naszym kraju odnotowano ponad 1500 przypadków śmierci spowodowanej koronawirusem. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń oraz zachowanie zasady społecznego dystansu.

Nie tylko reżim

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia może dojść nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio przez kontakt z powierzchniami zanieczyszczonymi. Wirus opuszcza bowiem organizm nosiciela wraz z drobinkami śliny podczas kichania, kaszlu czy nawet rozmowy. To dlatego zakładamy maski na twarz - aby ograniczyć możliwość zarażenia innych. W przypadku noszenia maski pamiętaj, że zakryte muszą być nie tylko usta, ale i nos!

Reżim sanitarny to nie jedyne co można zrobić, żeby zabezpieczyć się przed zachorowaniem na COVID-19. Z pomocą przychodzą bowiem nowe technologie. Użytkownicy telefonów z systemami Android i iOS mogą  korzystać z aplikacji ProteGO Safe, przydatnej szczególnie teraz, gdy kolejne obostrzenia zostają zniesione, a my coraz chętniej wychodzimy z domu i wyjeżdżamy na wakacje. W jaki sposób aplikacja może pomóc? Poinformuje jeśli mieliśmy kontakt z koronawirusem. Podpowie co w takiej sytuacji zrobić i z kim się skontaktować.  

ProteGO Safe monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których również jest zainstalowana. Kiedy znajdzie takie urządzenie, analizuje i zapamiętuje jak długo i w jakiej odległości "widziały się" telefony. Trzyma te informacje w swojej pamięci przez 14 dni. Dlaczego to takie ważne?

- Jeśli w tym czasie okaże się, że któraś z osób, z którą widzieliśmy się, zachorowała dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Nie poznamy danych tej osoby, aplikacja poinformuje nas jedynie, że mieliśmy kontakt z zakażonym. Podpowie również, co należy w takim przypadku robić: czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, czy może powinniśmy zacząć od samoobserwacji - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nie należy obawiać się także o swoje dane. ProteGO Safe nie śledzi lokalizacji, nie ma dostępu do danych w telefonie użytkownika, nie trzeba podawać haseł i kodów dostępu - dodaje.

Pod kontrolą

Aby ustrzec się przed zachorowaniem i zarażeniem innych, warto uważnie monitorować stan swojego zdrowia. Kaszel, gorączka czy problemy z oddychaniem nie muszą koniecznie być objawami choroby COVID-19, jednak w przypadku złego samopoczucia w miarę możliwości unikajmy wizyt w przychodni - to właśnie tam najłatwiej o zakażenie. Zamiast tego skorzystajmy z tele- lub wideoporady. Z pomocą znowu przychodzi aplikacja ProteGO Safe, posiadająca również funkcję dziennika zdrowia.

-  Na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oraz analizy naszych kontaktów aplikacja na bieżąco informuje, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy - niskiej, średniej, czy wysokiej. Wraz z informacją o grupie ryzyka, aplikacja przekazuje odpowiednie informacje, porady i wskazówki dotyczące ochrony naszego zdrowia - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć tutaj. Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i AppStore, które znajdziecie na pulpitach swoich telefonów.

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy