Reklama

Kurkuma. Przyprawa prawie idealna

Kurkuma jest niezwykle popularną przyprawą, która przywędrowała do nas z Indii. Ma wiele, potwierdzonych przez naukowców, właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pomaga w zaburzeniach trawienia i wspomaga pracę wątroby. Jej najważniejszym składnikiem jest kurkumina. Ten przeciwutleniacz chroni organizm przed wpływem wolnych rodników i uznawany jest za naturalny antybiotyk.

Według wielu źródeł, kurkuma jest najzdrowszą przyprawą świata. W diecie dziecka może być stosowana w niewielkich ilościach już od 6. miesiąca życia, choć część lekarzy zaleca, aby podawać ją dopiero po drugim roku życia malucha. Stosując ją w diecie potomstwa, wzmocnimy układ odpornościowy i pomożemy w walce z ewentualnymi alergiami czy astmą.

Dobra dla niejadka

Ze względu na swój charakterystyczny smak, a także kolor, kurkuma uatrakcyjnia potrawy, czym zachęca do jedzenia nawet największych niejadków. Ponieważ kurkuma poprawia ukrwienie błony śluzowej, powoduje lepsze wchłanianie substancji odżywczych, składników mineralnych i witamin.

Reklama

W kurkumie znajdziemy całe mnóstwo witamin i substancji mineralnych. Są tam witaminy C, B6, E i K. Znalazło się miejsce dla kwasu foliowego, ryboflawiny i niacyny. Wśród minerałów królują magnez, żelazo, wapń, fosfor, sód, cynk i potas.

Jak z każdą przyprawą, tak i z kurkumą należy uważać, ponieważ może powodować u malucha niepożądane skutki uboczne. Dlatego przy próbie rozszerzania o nią diety, należy zaczynać od małych dawek i prowadzić uważną obserwację. Jeśli w ciągu trzech dni od podania przyprawy u dziecka wystąpią objawy niestrawności, biegunka, wysypka czy zawroty głowy, należy zrezygnować z tego dodatku.

Kurkuma w ciąży

W niewielkich ilościach kurkuma nie powinna powodować skutków ubocznych u kobiet w ciąży. Lekarze zalecają jednak, aby w tym czasie nie przyjmować suplementów diety, które zawierają w sobie kurkuminę. Jej nadmierna ilość może prowadzić do pobudzenia macicy i poronienia.

Kurkumę powinny odstawić pary, które starają się o dziecko. Wszystko dlatego, że kurkumina może negatywnie wpływać na ruchliwość plemników, a także obniżać poziom testosteronu i libido.

Inne schorzenia

Na kurkumę należy uważać także przy cukrzycy. Może obniżać poziom cukru we krwi i utrudnić utrzymanie go na właściwym poziomie. Nie poleca się jej również osobom cierpiącym na kamicę nerkową, gdyż może zwiększać odczuwany ból. Ze względu na zwiększanie ukrwienia, zaleca się odstawić kurkumę na co najmniej dwa tygodnie przed wszelkimi operacjami i zabiegami. Nie należy też używać jej przy jednoczesnym zażywaniu leków przeciwzakrzepowych.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kurkuma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy