Reklama

Mały alergik: Jak łagodzić objawy?

Katar, łzawiące oczy i swędząca skóra to dolegliwości niezwykle uciążliwe dla dziecka, które cierpi na alergię. Chcesz ulżyć małemu alergikowi? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Niestety, nie istnieje skuteczne lekarstwo na alergię - można jedynie łagodzić jej symptomy. Bez względu na to, na co dziecko ma alergię, najważniejsze jest to, by ograniczyć jego kontakt z konkretnym alergenem.

Przygotuj otoczenie

Zacznij od bacznego obserwowania dziecka. Sprawdź, kiedy czuje się lepiej, a kiedy gorzej. Być może objawy zaostrzają się po zjedzeniu konkretnych pokarmów (sera, pomidorów, gotowych słodyczy) lub pobycie w zakurzonych pomieszczeniach. Warto również porozmawiać z osobami, które na co dzień mają kontakt z dzieckiem: nauczycielami, trenerem czy pielęgniarką szkolną. W domu możesz bowiem przeoczyć występowanie objawów, na które zwrócili uwagę inni ludzie. To ważne - jeśli najbliżsi nie wiedzą o alergii dziecka, mogą mu, oczywiście niecelowo,  zaszkodzić.

Reklama

Dziadkowie rozpieszczają wnuka czekoladkami albo zachęcają do zjedzenia zupy mlecznej, podczas gdy maluch jest uczulony na krowie mleko. Kiedy twoje dziecko idzie na bal urodzinowy do kolegi z klasy, poinformuj rodziców solenizanta o tym, co mały alergik może jeść, a czego nie powinien. Działania wynikające z niewiedzy nie są celowe, ale mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Wyrzuć zbędne rzeczy

Kiedy tylko zauważysz, że twoje dziecko cierpi na alergię, postaraj się ograniczyć jego kontakt z alergenami. Jeśli to alergia pokarmowa, wprowadź odpowiednią dietę, tłumacząc dziecku, dlaczego nie może jeść pewnych rzeczy, nawet jeśli ma na nie ochotę.  Postaraj się jednak urozmaicić dietę dziecka tak, by pojawiały się w niej produkty, które lubi (np. ekologiczne słodycze bez dodatku glutenu i nabiału, które możesz wykonać samodzielnie).

Zabawki, bibeloty, pamiątki i książki (które "łapią kurz") umieść w ozdobnych pudłach albo schowaj do zamykanych szafek i szuflad.

Ubrania dziecka zawsze przechowuj w zamkniętej szafie i szufladach (nigdy na "otwartych" półkach). Naucz domowników, że nie powinni zostawiać części garderoby na podłodze lub fotelach, ponieważ zbiera się na nich kurz i brud. Jeśli jednak zauważysz, że bluza czy spodnie leżały na ziemi, koniecznie je wypierz (nawet jeśli dziecko jeszcze ich nie nosiło).

Regularnie odkurzaj mieszkanie

Żeby złagodzić objawy alergii wywołanej przez roztocza kurzu domowego, należy regularnie sprzątać mieszkanie. Na liście codziennych obowiązków powinny znaleźć się: ścieranie kurzy w całym domu (wystarczy ściereczka namoczona w wodzie) i odkurzanie. Tę ostatnią czynność wykonuj nawet, jeśli nie masz w domu dywanów. Zaopatrz się w odkurzacz, który wciąga i izoluje kurz, a nie rozprasza go (jak robią to tradycyjne odkurzacze).

Zwróć uwagę na filtry i wymienne worki. Nowoczesne odkurzacze, które ułatwiają życie alergikom, są wyposażone w specjalnie zaprojektowane worki i filtry, dzięki którym wydobywa się z nich czyste i świeże powietrze. Aby chronić dom przed alergenami, używaj odkurzacza z wysokowydajnym zmywalnym filtrem, który zatrzymuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. To doskonały sposób na skuteczne odkurzanie i zapewnienie czystego powietrza dla całej rodziny.

Dobry sprzęt powinien być również wyposażony w ssawki, które docierają w każde miejsce, ułatwiając w ten sposób odkurzanie parkietów, płytek ceramicznych, a także podłóg z dużą ilością pęknięć i szczelin.

Dbaj o powietrze w domu

O ile nie masz wpływu na to, jakim powietrzem oddycha twoje dziecko poza domem, w mieszkaniu możesz praktycznie wyeliminować alergeny i inne szkodliwe cząsteczki. W tym celu warto kupić oczyszczacz powietrza. Dzięki temu urządzeniu będziesz mieć pewność, że twój dom to czyste i bezpieczne miejsce. Spośród wielu modeli wybierz taki, który stale mierzy poziom zanieczyszczeń w powietrzu i powiadamia o jego zwiększeniu (wystarczy ręcznie zmieniać ustawienia, aby cieszyć się optymalną jakością powierza w domu). Dzięki dyskretnemu wzornictwu nowoczesny oczyszczacz powietrza pasuje do każdego wnętrza. Nie będzie więc kłócił się z twoim własnym stylem.  Bądź uważna

Najczęstsze objawy alergii u dzieci to katar sienny, kichanie, swędzenie oczu, sińce pod oczami i oddychanie przez usta. Niestety, łatwo pomylić te symptomy ze zwykłym przeziębieniem. Dlatego bądź czujna i jeśli tylko coś cię zaniepokoi, natychmiast skonsultuj się z pediatrą, który wykluczy infekcję i, w razie konieczności, zaleci zmianę diety lub doradzi jak przystosować dom do potrzeb alergika.

Jeżeli jednak dolegliwości u dziecka zamiast ustępować, będą się nasilać, a w twojej rodzinie są już inni alergicy, warto pójść do specjalisty. Alergolog wykona testy, które pozwolą  zdiagnozować alergię i ustali, jak należy ją leczyć. Sposób wykonania takiego testu zależy od wieku dziecku. U niemowląt wykonywane są z krwi, natomiast u starszych dzieci, powyżej czwartego roku życia, są to testy skórne.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy