Reklama

Marchew – naturalna strażniczka zdrowia

Korzeń marchwi należy do jarzyn o najwyższych właściwościach leczniczych. Działa stymulująco, szczególnie u dzieci, na ośrodkowy układ nerwowy. Ma korzystny wpływ na przemianę materii, tworzenie tkanki kostnej i pobudzanie wzrostu.

Sięgajmy po nią jak najczęściej, nie tylko wtedy, gdy zdiagnozujemy chorobę czy dysfunkcję organizmu. Marchew to najlepsza profilaktyka niedoboru witamin, jest zalecana przy anemii. Pobudza czynności wątroby i działa uspokajająco. Należy do najbogatszych w karoten roślin, a dzięki temu pozwala uzyskać zdrową i ładną skórę, odnawia komórki naskórka.

Korzeń marchwi działa wzmacniająco i pobudza naturalne siły obronne organizmu, co w środku zimy ma niebagatelne znaczenie: nasz system immunologiczny jest już mocno zmęczony brakiem słońca i wszędobylskimi zarazkami. Działa przeciwcukrzycowo i jest rekomendowany diabetykom, ale tylko w postaci surowej, gdyż indeks glikemiczny gotowanej marchwi gwałtownie wzrasta.

Reklama

Wsparcie przemiany materii

Ma szerokie spektrum działania dla normalizacji procesów trawiennych: nie tylko reguluje czynność wątroby i jelit, ale działa też przeciwgnilnie i gojąco na podrażnienia w przewodzie pokarmowym. Warto zaznaczyć, że potrafi łagodzić zarówno dolegliwości biegunkowe, jak i problem z zaparciami. Pozwala też usuwać robaki z przewodu pokarmowego, takie jak glista ludzka czy owsiki.

Regularnie spożywana oczyszcza krew, rozpuszcza żółć, sprzyja wydzielaniu mleka u matek karmiących. Działa też wykrztuśnie i moczopędnie.

Jak skorzystać z jej właściwości?

Przy biegunce u dzieci stosuje się zupę marchwiową. Pół kilograma oczyszczonej i pokrojonej marchwi gotujemy w litrze wody, aż będzie miękka. Dodajemy pół łyżeczki soli morskiej. Blendujemy i podajemy dziecku świeżą zupę w małych porcjach. Warto zaznaczyć, że właściwości lecznicze zachowuje przez dobę od ugotowania.

Zupa z marchwi jest wskazana dla niemowląt i dzieci chorych na białaczkę oraz cierpiących na choroby alergiczne przewodu pokarmowego. Zaleca się wówczas systematyczne jej podawanie: litr zupy codziennie przez trzy miesiące.

Jak najczęściej spożywajmy surowy korzeń marchwi. Doskonale nadaje się do przyrządzania soków, surówek czy do wieczornego chrupania: wzmacnia zęby, kości i odżywia cały organizm. Sok polecany jest rekonwalescentom (w każdym wieku), osobom z anemią i zaburzoną florą jelitową. Zawarte w nim związki sprzyjają rozwojowi bakterii beztlenowych wytwarzających w ludzkim organizmie kwas mlekowy i octowy. One z kolei utrzymują kwaśny odczyn w środowisku jelitowym i chronią przed rozwojem gnilnych drobnoustrojów i stanów zapalnych. Świeży sok z marchwi warto podawać dzieciom w celach odżywczych i przeciw robakom. Wypijany wieczorem pomaga łagodzić nadpobudliwość i jest skuteczny przy niespokojnym śnie. Zalecany jest również z uwagi na właściwości remineralizujące i odtruwające oraz zdolność przywracania w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej kluczowej dla zdrowia w każdym aspekcie.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: marchewka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy