Reklama

Masz ciągle zimne stopy? Zrób badania!

Nie lekceważ tej dolegliwości. Może być jednym z objawów groźnej choroby.

Wiele pań ma ten problem. Czasem na skutek wahań poziomu hormonów płciowych do narządów położonych najdalej od serca, np. do stóp, dociera mniej krwi - niedokrwione są zimne. Sam ten objaw nie jest groźny. Staje się taki, gdy towarzyszą mu inne symptomy. Razem mogą zwiastować różne schorzenia.

Anemia

Polega na niedoborze czerwonych krwinek. Im głębsza, tym zimniejsze stopy. Chłodne bywają też dłonie. Najczęstszą przyczyną choroby jest brak żelaza, koniecznego do produkcji hemoglobiny (to główny składnik czerwonych krwinek). Możesz podejrzewać, że masz anemię, jeśli oprócz zimnych kończyn czujesz się osłabiona, senna i zmęczona nawet po odpoczynku. Nękają cię zawroty i bóle głowy, skóra jest blada i sucha. Blade są też śluzówki, włosy wypadają, serce od czasu do czasu kołacze. Taki zestaw objawów, wraz z zimnymi kończynami, wymaga badania krwi!

Reklama

Cukrzyca

Nie tylko czujesz, że twoje stopy są zimne, są też zimne w dotyku. Możesz odczuwać w nich drętwienie lub mrowienie. Jest to związane z uszkodzeniem nerwów, do którego dochodzi wskutek wysokiego poziomu cukru. Cukrzycę można podejrzewać, jeśli dodatkowo często czujesz się spragniona, pijesz więcej niż zwykle i częściej chodzisz do toalety. Czujesz się senna po posiłkach, zwłaszcza bogatych w węglowodany. Gorzej goją się rany i nawracają grzybice pochwy. Koniecznie trzeba zbadać poziom cukru we krwi - na początek rano, na czczo. Badanie trzeba wykonać przynajmniej dwa razy. Jeśli jego wynik dwukrotnie wyniesie więcej niż 125 mg/dl, zrobić test obciążenia glukozą lub oznaczyć poziom tzw. hemoglobiny glikowanej.

Niedoczynność tarczycy

Produkowane przez ten gruczoł hormony wpływają na metabolizm organizmu. Gdy jest ich za mało, odbija się to na pracy serca (gorzej pompuje krew do kończyn), obniża temperaturę ciała, w tym stóp. Na tę chorobę wskazują też: senność, szybkie męczenie się, wrażenie, że masz płytszy oddech. Mogą się pojawić zaparcia, tycie, sztywność mięśni i bóle stawów. Pogarsza się nastrój, pamięć i widzenie o zmierzchu, spada zdolność koncentracji. Skóra staje się sucha, włosy wypadają. Trzeba skontrolować poziom hormonu TSH. Jest wydzielany przez przysadkę mózgową i "pogania" tarczycę do pracy. Jeśli rośnie, to znak, że tarczyca zwalnia. Gdy badanie potwierdzi niedoczynność tarczycy, trzeba suplementować jej hormony.

Zaburzenia krążenia

Sprawiają, że mniej krwi dociera do kończyn. Często ich przyczyną jest po prostu siedzący tryb życia: jeśli przesiadasz się zza biurka na kanapę czy do samochodu, twoje krążenie pracuje na pół gwizdka. Żeby je pobudzić, musisz się więcej ruszać. Problemy z krążeniem bywają wynikiem gorszej kondycji serca. Problem z dotarciem krwi do stóp stwarzają też zwężone przez miażdżycę naczynia krwionośne. Oprócz EKG lekarz może też zlecić badanie USG naczyń krwionośnych w kończynach i lipidogram, kontrolujący poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Ruch poprawia dopływ krwi do kończyn

Ukrwienie stóp - jak i całego organizmu - skutecznie poprawiają ćwiczenia fizyczne. Są one zalecane właściwie w każdym przypadku: i w cukrzycy, i niedoczynnej tarczycy, i przy problemach z sercem czy naczyniami krwionośnymi. Nie muszą to być jakieś specjalne treningi - wystarczy szybki, półgodzinny marsz, ale najrzadziej co drugi dzień. Wolisz nordic walking, rower, basen czy rower? Te formy aktywności też się sprawdzą.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy