Reklama

Masz ciemne włoski na brodzie? Lepiej idź do lekarza!

Cienkie włoski na twarzy to coś zupełnie normalnego. Delikatne włoski nad ustami czy na brodzie są naturalnym zjawiskiem i nie powinny być powodem do niepokoju. Inaczej jest, gdy zaczynają pojawiać się bardziej widoczne, grubsze i ciemniejsze włoski. W takiej sytuacji warto skonsultować się lekarzem.

Co powoduje nadmierne owłosienie u kobiet?

Uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna w dużej mierze odpowiadają za owłosienie, które występuje na ciele. W przypadku twarzy drobne włoski nie powinny budzić obaw, bo są zupełnie naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak zaczynają być coraz ciemniejsze, warto poszukać przyczyny. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Pojawienie się nadmiernego owłosienia w takich miejscach jak górna warga, broda, klatka piersiowa, ramiona, górna część brzucha, podbrzusze, górna i dolna część pleców to hirsutyzm. Charakteryzuje się on występowaniem ciemnych i grubych włosów w miejscach typowych dla mężczyzn. 

Reklama

Hirsutyzm jest spowodowany nadmiarem androgenów, czyli hormonów płciowych występujących u mężczyzn oraz w małych stężeniach u kobiet. Ich wzrost w organizmie kobiety wiąże się m.in. z pojawieniem typowego męskiego owłosienia. 

Zdarza się również tak, że nie udaje się określić bezpośredniej przyczyny nadmiernego owłosienia. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, gdy wyniki badań wskazują prawidłowy poziom androgenów. Jest to wtedy hirsutyzm idiopatyczny mający podłoże genetyczne.  

Nadmierne owłosienie może być również objawem zespołu policystycznych jajników (PCOS), zespołu Cushinga, przerostu kory nadnerczy oraz nowotworów jajnika. Hirsutyzm może pojawić się również na skutek stosowania leków działających androgennie.
***

Zobacz także:

Nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm) - przyczyny i leczenie

Jak pozbyć się owłosienia z twarzy domowymi sposobami?

Depilacja wąsika. Co robimy nie tak?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy