Reklama

Mleko dla juniora

Dobrze dobrana mieszanka zapewni starszakowi nie tylko energię do zabawy, ale też zastrzyk witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Chociaż roczny malec może już jeść prawie wszystkie owoce, wiele gatunków mięsa, nabiału i pieczywa, nie oznacza to, że nie potrzebuje już mleka. Przeciwnie, nadal jest ono ważnym składnikiem jadłospisu brzdąca jako najlepsze naturalne źródło wapnia, niezbędnego do budowy kości i zębów.

Jaką dzienną porcję mleka powinien wypijać roczny smyk? Czy nadal podawać dziecku mleko modyfikowane, czy też lepiej zastąpić go krowim? Na te i inne pytania odpowiada nasz ekspert, Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra.

Na które warto się zdecydować?

Niektórzy rodzice są przekonani, że po 1. roku życia smyka można już bez obaw przestawić na zwykłe mleko krowie. Niestety, to błędne przekonanie.

Reklama

Wbrew obiegowym opiniom, mleko modyfikowane należy podawać dziecku nie tylko w pierwszym, ale także w drugim i trzecim roku życia.

- Zwykłe mleko zawiera zbyt duże ilości białka, a także sodu, potasu i chloru - składników, które obciążają nerki oraz niedojrzały układ pokarmowy malucha.

Mleko modyfikowane typu Junior jest pod tym względem lepiej dostosowane do potrzeb maluszka.

Dostarcza mu odpowiednią ilość białka oraz wapnia. Zawiera też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne m.in. dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

- Mleko modyfikowane jest również wzbogacone w cenne składniki mineralne, jak jod, żelazo, cynk - wyjaśnia Barbara Gierowska-Bogusz.

Czy to znaczy, że mleko krowie w ogóle należałoby wykreślić z menu malca przed 3. urodzinami?

- Nie. Można go używać, ale raczej sporadycznie. Najlepiej przyrządzać na bazie mleka krowiego posiłki, które wymagają gotowania, np. zupę mleczną czy budyń. Mleko modyfikowane się do nich nie nadaje, ponieważ nie powinno się go zbyt mocno podgrzewać. Może wtedy stracić swoje cenne właściwości - wyjaśnia dr Gierowska.

Poradź się pediatry

Na rynku jest duży wybór mieszanek dla starszych dzieci. Jednak zanim pójdziesz do sklepu, skonsultuj się z pediatrą.

- Jeśli do tej pory malec pił mieszanki określonego producenta (oznaczone kolejno cyframi "1", "2") i robił to chętnie, najprostszym wyjściem jest kupno mleka modyfikowanego tej samej firmy oznaczonego cyfrą "3".

- Jest więc wielce prawdopodobne, że pediatra poleci, by trzymać się wypróbowanej marki - mówi Barbara Gierowska-Bogusz. Jeśli jednak malec cierpi na jakieś przypadłości, warto wraz ze specjalistą zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

- Picie odpowiedniej mieszanki może wspomóc odporność dziecka albo poprawić jego trawienie - mówi pediatra.

Ile mleka jest w sam raz?

Malec w wieku 1-3 lata powinien codziennie wypijać ok. 500 ml mleka (co daje dwie szklanki). - Można mu je podawać w czystej postaci. Jeśli jednak dziecko nie przepada za smakiem zwykłego mleka, trzeba je troszkę "oszukać" i przyrządzić na bazie mleka np. kakao, kaszkę albo koktajl - radzi pediatra.

Do zadań specjalnych

Wybór odpowiedniej mieszanki poprawi samopoczucie maluszka, a tobie ułatwi życie.

● Jeżeli twój brzdąc jest małym głodomorkiem, podaj mu mieszankę, która dostarczy mu energii oraz na dłużej zapewni mu uczucie sytości. Dobry wybór to np. zagęszczone kleikiem ryżowym Bebiko Junior 3 R albo Nestlé Junior R.

● Gdy malec często choruje, warto podać mu mieszankę zawierającą pro- lub prebiotyki. Sięgnij np. po Bebiko Junior 3 czy Gerber 3 Junior.

● Jeśli maluch nie zaakceptował nowej mieszanki, spróbuj zaproponować mu wersję smakową, np. Bebiko Junior 3 o smaku bananowym albo Nestlé Junior o smaku waniliowym. Malcowi, który skończył dwa lata, możesz zaserwować np. Bebiko Junior 4 o smaku truskawkowym.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: mleko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy