Reklama

Mononukleoza - choroba pocałunków

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Za tą groźnie brzmiącą, dziwaczną nazwą, kryje się choroba zakaźna, którą przeszło prawie 90 proc. populacji. Jesteś chory, sądzisz, że to zwykła infekcja wirusowa? A może to właśnie jest mononukleoza? Przeczytaj.

Zdjęcie

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę /ThetaXstock
Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę
/ThetaXstock
Podstępny wirus
Mononukleoza to częsta choroba zakaźna. Biorąc pod uwagę jej długi okres wylęgu i długi okres zakaźności, jest w stanie bardzo szybko opanować dużą część populacji. W dodatku nie ma wyraźnych objawów, które pozwoliłyby dać szybką diagnozę. To wystarczające argumenty, aby określić ją mianem podstępnej. Niestety nie jest uleczalna. Po ustąpieniu objawów wirus mononukleozy zostaje uśpiony w organizmie człowieka, ale nie powoduje ponownego zachorowania. Mononukleozę można mieć i zupełnie nie zdawać sobie z tego faktu sprawy. Wszystko zależne jest od intensywności objawów. Jak można się nią zarazić, jak ją leczyć i w końcu jak unikać?

Reklama

Źródła zakażenia

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę. Stąd osoba dorosła najczęściej zaraża się mononukleozą poprzez całowanie, ale też przez kontakt z chorą osobą. Warto wiedzieć, że chorujący na mononukleozę jest źródłem zakażenia przez bardzo długi okres. W niektórych wypadkach jest to czas nawet do 18 miesięcy. Wystarczy kichnięcie, dotyk niemytych rąk chorego w czasie nasilenia objawów lub po ich ustaniu i następuje zakażenie. Ponieważ uznaje się, że choroba ta jest głównie chorobą dzieci i młodzieży, co nie wyklucza absolutnie osób dorosłych, małe dzieci najczęściej zarażają się przez wkładanie do buzi zabawek wcześniej zaślinionych przez zarażonego kolegę - malucha. Starsze dzieci i młodzież ochoczo dzielą się swoimi kanapkami, wspólnie je gryząc lub napojami, pijąc z jednej i tej samej butelki. Czasem wystarczy obdarowanie wnuczka przez babcię czułym buziakiem.

Objawy i przebieg choroby

Nie bez powodu wirus Epsteina - Barr nazywany jest podstępnym wirusem. Wywoływane przez niego początkowe objawy przypominają zwyczajną infekcję wirusową. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci pojawia się zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, ból gardła podczas przełykania, brak apetytu, bóle w plecach, stan podgorączkowy, obfity katar, nalot na migdałach. W niektórych przypadkach, najczęściej u dzieci powiększają się nieznacznie węzły chłonne i występuje wysypka podobna swoim obrazem do różyczki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

MWMedia
Więcej na temat:chory | objawy | powikłania | wysypka | choroby | wirus

Zobacz również

  • Michael Sanderson: Przyglądajmy się naszym myślom

    - Codzienna walka powoduje, że jesteśmy przemęczeni, zestresowani, nie umiemy cieszyć się z tego, co mamy. Brakuje nam spokoju. Dzięki uważności możemy przyjrzeć się wszystkim naszym myślom, tropić... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Mononukleoza - choroba pocałunków

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (66)

Dodaj komentarz

Reklama

Reklama