× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

Mononukleoza - choroba pocałunków

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Za tą groźnie brzmiącą, dziwaczną nazwą, kryje się choroba zakaźna, którą przeszło prawie 90 proc. populacji. Jesteś chory, sądzisz, że to zwykła infekcja wirusowa? A może to właśnie jest mononukleoza? Przeczytaj.

Zdjęcie

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę /ThetaXstock
Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę
/ThetaXstock
Podstępny wirus
Mononukleoza to częsta choroba zakaźna. Biorąc pod uwagę jej długi okres wylęgu i długi okres zakaźności, jest w stanie bardzo szybko opanować dużą część populacji. W dodatku nie ma wyraźnych objawów, które pozwoliłyby dać szybką diagnozę. To wystarczające argumenty, aby określić ją mianem podstępnej. Niestety nie jest uleczalna. Po ustąpieniu objawów wirus mononukleozy zostaje uśpiony w organizmie człowieka, ale nie powoduje ponownego zachorowania. Mononukleozę można mieć i zupełnie nie zdawać sobie z tego faktu sprawy. Wszystko zależne jest od intensywności objawów. Jak można się nią zarazić, jak ją leczyć i w końcu jak unikać?

Reklama

Źródła zakażenia

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę. Stąd osoba dorosła najczęściej zaraża się mononukleozą poprzez całowanie, ale też przez kontakt z chorą osobą. Warto wiedzieć, że chorujący na mononukleozę jest źródłem zakażenia przez bardzo długi okres. W niektórych wypadkach jest to czas nawet do 18 miesięcy. Wystarczy kichnięcie, dotyk niemytych rąk chorego w czasie nasilenia objawów lub po ich ustaniu i następuje zakażenie. Ponieważ uznaje się, że choroba ta jest głównie chorobą dzieci i młodzieży, co nie wyklucza absolutnie osób dorosłych, małe dzieci najczęściej zarażają się przez wkładanie do buzi zabawek wcześniej zaślinionych przez zarażonego kolegę - malucha. Starsze dzieci i młodzież ochoczo dzielą się swoimi kanapkami, wspólnie je gryząc lub napojami, pijąc z jednej i tej samej butelki. Czasem wystarczy obdarowanie wnuczka przez babcię czułym buziakiem.

Objawy i przebieg choroby

Nie bez powodu wirus Epsteina - Barr nazywany jest podstępnym wirusem. Wywoływane przez niego początkowe objawy przypominają zwyczajną infekcję wirusową. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci pojawia się zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, ból gardła podczas przełykania, brak apetytu, bóle w plecach, stan podgorączkowy, obfity katar, nalot na migdałach. W niektórych przypadkach, najczęściej u dzieci powiększają się nieznacznie węzły chłonne i występuje wysypka podobna swoim obrazem do różyczki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

MWMedia
Więcej na temat:chory | objawy | powikłania | wysypka | choroby | wirus

Zobacz również

  • Umami - smak, który zmniejsza głód

    Osoby, które po posiłku nie czują się najedzone, powinny włączyć do swojego menu więcej produktów, które pobudzają odczuwanie smaku umami. Zdaniem naukowców, jest to smak, który wpływa na poczucie... więcej

  • Oceń tekst

    Ocen: 47

Reklama

Skomentuj artykuł: Mononukleoza - choroba pocałunków

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (65)

Dodaj komentarz
chory ;)

~chory ;) -

witam mam pytanko a mianowicie jestem obecnie chory na mononukleozę i leżę w szpitalu;c prawdopodobnie zaraziłem się od dziewczyny bo ona to miała 2 miesiące temu. I teraz pytanie jak ona się tym zaraziła? (zdradziła mnie)?

chora__

~chora__ -

90% populacji??!! To chyba żart jakiś. Tak się składa, że byłam chora na mononukleozę i bardzo niewiele osób wiedziało, że taka choroba w ogóle istnieje!! Nie wspomnę także o lekarzach, którzy mieli wielki problem z leczeniem choroby, a co za tym idzie MAŁO takich przypadków! I gdzie te 90 % populacji??!! Zanim ktoś napisze artykuł niech się najpierw dobrze zastanowi!

adolf

~adolf -

Na początku objawy przypominają grypę. Wyglądałem jak mongoł oczy podkrążone opuchnięte, węzły powiększone wszędzie, śledziona , wątroba większe, i ta gorączka przez jakieś 3 tygodnie szczególnie na wieczór gorączka bliska 40 stopni, chwilami myślałem, że to już mój koniec. Czasami wręcz miałem psychozy i majaczyłem. Dopiero 4 lekarz do którego poszedłem mnie zdiagnozował inne konowały nie miały pojęcia co to jest. Po miesiącu objawy zaczęły ustępować byłem bardzo wyczerpany i straciłem dużo na wadze.

marysia

~marysia -

'niemy krzyk' na you tube, coś w sam raz na ten temat warto to zobaczyć, bo to robiący wrażenie reality show

Luke

~Luke -

Psychoza, hipohondria, rozstroj nerwowy (u lekarza ktory bedzie mial do czynienia z pacjentka ktora "wie lepiej") zapalenie mozgu nie wystepuje u pacjentek ktore ulegly artykolowi (z oczywistych przyczyn) Nie namawiam do bagatelizowania choroby. Ale styl artykulu wywoluje u mnie biegunke i wymioty.

choroba

~choroba -

Nie ma chorób, są tylko chorzy ludzie

milka Z.

~milka Z. -

które na dzień dobry i do widzenia całują się z koleżankami.Głupia moda jakaś.Przecież mogą mieć pasożyty - owsiki , glisty ludzkie czy inne gady, nie mówiąc o opryszczce na ustach.Opryszczka - to ,,prezent'' od koleżanki ,z którym się człowiek boryka przez całe życie i może potem męża czy dziecko zarazić.Moja babcia miała opryszczkę na wardze i wycałowała mi dziecko [ nie zdążyłam go złapać,by tego uniknąc,babcia była szybsza],teraz często powraca ,strup na wardze jak cholera.I jaki kłopot!

M z budowy

~M z budowy -

Ja uprawialem sex z kobieta z budowy, jej chlopak rowniez-robol to byl i nasza wspolna znajoma rowniez kochala sie z nim. Zadna z nas nie zarazila sie. O czym piszecie, to powinno byc zakazane.

matka

~matka -

moja 5 letnia córka była na nią chora. Wysoka gorączka , zawalone gardło katar, co 10 min gorączka spadała raz do 36 a zaraz rosła do 40 st.Lekarz od razu kapnął sie o co chodzi i zrobił jej badanie krwi na nosicielstwo danego wirusa, badanie potwierdziło danego wirusa.Dziecko lezało 7 dni na oddziale zakaznym. Córka miała powiększoną śledzione i inne organy wewnętrzne, Jest to choroba podstępna i nieobliczalna , Dziecko dosyć długo dochodziło do siebie po chorobie.U nas nikt w rodzinie ani w przedszkolu na nią nie chorował i nie zachorował

Magi

~Magi -

Ja zachorowałam jako 28 letnia kobieta, przez trzy tygodnie miałam gorączkę 39 , a lekarze nie wiedzieli co mi jest!! chcieli mnie leczyć na białaczke, ponieważ przy tej chorobie obraz krwi jest zmieniony jak również wątroba, śledziona i woreczek żółciowy. Z uwagi na fakt, że jestem dociekliwa nie poddałam sie i sama prywatnie zrobiłam badania na obecność tego wirusa.Ogromne było zdziwienie mojej pani doktor kiedy pokazałam jej wynik badań. Stwierdziła że zapomniała o tym wirusie!!!!!Powiem jeszcze że podczas tej choroby schudłam 8 kg i nie miałam siły chodzić i jeść.

Reklama