Reklama

Mononukleoza - choroba pocałunków

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Za tą groźnie brzmiącą, dziwaczną nazwą, kryje się choroba zakaźna, którą przeszło prawie 90 proc. populacji. Jesteś chory, sądzisz, że to zwykła infekcja wirusowa? A może to właśnie jest mononukleoza? Przeczytaj.

Zdjęcie

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę /ThetaXstock
Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę
/ThetaXstock
Podstępny wirus
Mononukleoza to częsta choroba zakaźna. Biorąc pod uwagę jej długi okres wylęgu i długi okres zakaźności, jest w stanie bardzo szybko opanować dużą część populacji. W dodatku nie ma wyraźnych objawów, które pozwoliłyby dać szybką diagnozę. To wystarczające argumenty, aby określić ją mianem podstępnej. Niestety nie jest uleczalna. Po ustąpieniu objawów wirus mononukleozy zostaje uśpiony w organizmie człowieka, ale nie powoduje ponownego zachorowania. Mononukleozę można mieć i zupełnie nie zdawać sobie z tego faktu sprawy. Wszystko zależne jest od intensywności objawów. Jak można się nią zarazić, jak ją leczyć i w końcu jak unikać?

Reklama

Źródła zakażenia

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina - Barr, który przenosi się przez ślinę. Stąd osoba dorosła najczęściej zaraża się mononukleozą poprzez całowanie, ale też przez kontakt z chorą osobą. Warto wiedzieć, że chorujący na mononukleozę jest źródłem zakażenia przez bardzo długi okres. W niektórych wypadkach jest to czas nawet do 18 miesięcy. Wystarczy kichnięcie, dotyk niemytych rąk chorego w czasie nasilenia objawów lub po ich ustaniu i następuje zakażenie. Ponieważ uznaje się, że choroba ta jest głównie chorobą dzieci i młodzieży, co nie wyklucza absolutnie osób dorosłych, małe dzieci najczęściej zarażają się przez wkładanie do buzi zabawek wcześniej zaślinionych przez zarażonego kolegę - malucha. Starsze dzieci i młodzież ochoczo dzielą się swoimi kanapkami, wspólnie je gryząc lub napojami, pijąc z jednej i tej samej butelki. Czasem wystarczy obdarowanie wnuczka przez babcię czułym buziakiem.

Objawy i przebieg choroby

Nie bez powodu wirus Epsteina - Barr nazywany jest podstępnym wirusem. Wywoływane przez niego początkowe objawy przypominają zwyczajną infekcję wirusową. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci pojawia się zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, ból gardła podczas przełykania, brak apetytu, bóle w plecach, stan podgorączkowy, obfity katar, nalot na migdałach. W niektórych przypadkach, najczęściej u dzieci powiększają się nieznacznie węzły chłonne i występuje wysypka podobna swoim obrazem do różyczki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

MWMedia
Więcej na temat:chory | objawy | powikłania | wysypka | choroby | wirus

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Mononukleoza - choroba pocałunków

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (66)

Dodaj komentarz
Basiulka

~Basiulka -

Ciekawie opisane. Ale można jeszcze trochę więcej o tym ;)

Załączniki:
chory ;)

~chory ;) -

witam mam pytanko a mianowicie jestem obecnie chory na mononukleozę i leżę w szpitalu;c prawdopodobnie zaraziłem się od dziewczyny bo ona to miała 2 miesiące temu. I teraz pytanie jak ona się tym zaraziła? (zdradziła mnie)?

chora__

~chora__ -

90% populacji??!! To chyba żart jakiś. Tak się składa, że byłam chora na mononukleozę i bardzo niewiele osób wiedziało, że taka choroba w ogóle istnieje!! Nie wspomnę także o lekarzach, którzy mieli wielki problem z leczeniem choroby, a co za tym idzie MAŁO takich przypadków! I gdzie te 90 % populacji??!! Zanim ktoś napisze artykuł niech się najpierw dobrze zastanowi!

adolf

~adolf -

Na początku objawy przypominają grypę. Wyglądałem jak mongoł oczy podkrążone opuchnięte, węzły powiększone wszędzie, śledziona , wątroba większe, i ta gorączka przez jakieś 3 tygodnie szczególnie na wieczór gorączka bliska 40 stopni, chwilami myślałem, że to już mój koniec. Czasami wręcz miałem psychozy i majaczyłem. Dopiero 4 lekarz do którego poszedłem mnie zdiagnozował inne konowały nie miały pojęcia co to jest. Po miesiącu objawy zaczęły ustępować byłem bardzo wyczerpany i straciłem dużo na wadze.

marysia

~marysia -

'niemy krzyk' na you tube, coś w sam raz na ten temat warto to zobaczyć, bo to robiący wrażenie reality show

Luke

~Luke -

Psychoza, hipohondria, rozstroj nerwowy (u lekarza ktory bedzie mial do czynienia z pacjentka ktora "wie lepiej") zapalenie mozgu nie wystepuje u pacjentek ktore ulegly artykolowi (z oczywistych przyczyn) Nie namawiam do bagatelizowania choroby. Ale styl artykulu wywoluje u mnie biegunke i wymioty.

choroba

~choroba -

Nie ma chorób, są tylko chorzy ludzie

milka Z.

~milka Z. -

które na dzień dobry i do widzenia całują się z koleżankami.Głupia moda jakaś.Przecież mogą mieć pasożyty - owsiki , glisty ludzkie czy inne gady, nie mówiąc o opryszczce na ustach.Opryszczka - to ,,prezent'' od koleżanki ,z którym się człowiek boryka przez całe życie i może potem męża czy dziecko zarazić.Moja babcia miała opryszczkę na wardze i wycałowała mi dziecko [ nie zdążyłam go złapać,by tego uniknąc,babcia była szybsza],teraz często powraca ,strup na wardze jak cholera.I jaki kłopot!

M z budowy

~M z budowy -

Ja uprawialem sex z kobieta z budowy, jej chlopak rowniez-robol to byl i nasza wspolna znajoma rowniez kochala sie z nim. Zadna z nas nie zarazila sie. O czym piszecie, to powinno byc zakazane.

matka

~matka -

moja 5 letnia córka była na nią chora. Wysoka gorączka , zawalone gardło katar, co 10 min gorączka spadała raz do 36 a zaraz rosła do 40 st.Lekarz od razu kapnął sie o co chodzi i zrobił jej badanie krwi na nosicielstwo danego wirusa, badanie potwierdziło danego wirusa.Dziecko lezało 7 dni na oddziale zakaznym. Córka miała powiększoną śledzione i inne organy wewnętrzne, Jest to choroba podstępna i nieobliczalna , Dziecko dosyć długo dochodziło do siebie po chorobie.U nas nikt w rodzinie ani w przedszkolu na nią nie chorował i nie zachorował

Reklama

Reklama