Reklama

Na jagody

​Borówka czarna, nazywana przez większość mieszkańców Polski, jagodą, jest doskonała w walce ze zbędnymi kilogramami.

Owoce te występują w lasach na terenie całego kraju. Są wykorzystywane do celów spożywczych i leczniczych. Warto pamiętać, nasza rodzima borówka ma znacznie lepszy skład od niezwykle popularnych borówek północnoamerykańskich. Warto pamiętać, że przed spożyciem borówki należy ją bardzo starannie umyć, aby uniknąć zakażenia pasożytami.

Borówka czy jagoda?

Na przeważającym obszarze Polski, jako określenia tego owocu używa się nazwy jagoda lub czarna jagoda. Jednak na południu kraju funkcjonuje pod nazwą borówka, która jest bliższa poprawnej nazwie gatunkowej, którą jest borówka czarna. W regionach wschodnich nazywany jest również czernicą.

Reklama

Zastosowanie lecznicze

Owoce borówki doskonale sprawdzają się, jako lekarstwo na problemy jelitowe. Znakomicie wpływają także na oczy. Okazuje się, że owoc ten regeneruje barwnik w siatkówce oka, zapobiegając powiększaniu krótkowzroczności i wspomagając widzenie w ciemnościach.

Według naukowców, borówki pomogą też w zwalczaniu nadwagi. Zawarty w owocach pterostylben pomaga utrzymać właściwą gospodarkę tłuszczami. Dlatego borówki czarne są idealnym składnikiem diety. Wspomagają także pracę trzustki w produkcji insuliny.

Owoce zawierają mnóstwo witamin. Najwięcej A, B1, B2, PP oraz C. Znajdują się w nich garbniki, antycyjany, pektyny, niezbędny w ciąży kwas foliowy, potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo i mangan.


Borówki czarne można z powodzeniem suszyć. Tak podawane owoce są świetnym lekiem na biegunkę. Z kolei świeże owoce pomagają przy zaparciach. Garbniki i pektyny pomagają łagodzić podrażnienia żołądka.

Sok borówkowy jest idealnym remedium na wszelkiego rodzaju zatrucia, bowiem skutecznie wychwytuje wszelkie toksyny. Liście rośliny działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie przy problemach z układem pokarmowym.

Dobra dla dzieci

Borówki to jedne z pierwszych owoców, które można wprowadzać do diety niemowląt. Są dozwolone już od 6. miesiąca. Na początku najlepiej podawać je w postaci przecierów i soków. Trzeba pamiętać, że jak każdy nowy pokarm, powinny być wprowadzane w małych dawkach, aby sprawdzić czy u dziecka nie występuje reakcja alergiczna.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy