Reklama

Na pomoc zmęczonym oczom

Swędzą, szczypią i pieką, stają się czerwone i opuchnięte – tak wołają o ratunek.

Przyczyną przemęczenia oczu są najczęściej: długotrwałe, bez uwzględniania zalecanych przerw, wpatrywanie się w ekran komputera czy telewizora, czytanie, zwłaszcza przy złym oświetleniu, dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska. Jak pomóc zmęczonym oczom?

Niezawodne zioła

Łagodzą podrażnienia, zmniejszają obrzęki, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Najlepszy jest świetlik lekarski, nagietek, rumianek, rzepik. Podobne działanie jak te zioła ma herbata, zarówno czarna, jak i zielona. Zaparz dwie saszetki ziół lub herbaty w jednej trzeciej szklanki wody. Lekko ciepłe połóż na powieki, potrzymaj 15 minut. Inny sposób: łyżeczkę suszonych ziół lub herbaty zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia, gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Po przestudzeniu przecedź. Przemywaj wywarem oczy 3-4 razy w ciągu dnia.

Reklama

Zielony ogórek

Zawarty w nim kwas kofeinowy i witamina C spełniają funkcję zdrowotną (redukują obrzęki) oraz kosmetyczną (nawilżają i delikatnie wybielają skórę powiek). Ogórek umyj pod bieżącą wodą, po to, by usunąć z niego zanieczyszczenia, które mogłyby podrażnić oko. Pokrój ogórek na cieniutkie plasterki i włóż na kilka minut do lodówki. Następnie połóż plasterki na powieki na 15 min.

Zimne łyżeczki

Zimno zwęża naczynia krwionośne, co likwiduje zaczerwienienie. Łyżeczki włóż na kilkanaście minut do lodówki. Następnie przyłóż je do oczu. Można także użyć kostek lodu, ale trzeba je zawinąć w bawełnianą szmatkę - to chroni przed odmrożeniem powiek. Ulga jest natychmiastowa.

Preparaty z apteki

Najlepsze są kremy i żele mające w swoim składzie świetlik łąkowy, babkę lancetowatą, arnikę górską, wyciąg z kasztanowca. Nakładamy je cieniutką warstwą na oczyszczone powieki rano i wieczorem. Krople ze świetlika nawilżają oko i poprawiają ostrość widzenia. Zapuszcza się je 3-4 razy dziennie.

Regeneracyjny sen

Oczy najlepiej regenerują się podczas snu (powinien trwać nieprzerwanie 7-8 godz.). Najlepiej się śpi w dobrze zaciemnionej sypialni. Jeśli nie masz szczelnych żaluzji czy grubych kotar, możesz spać w specjalnej opasce (w brązowym, granatowym lub czarnym kolorze). Chroni ona oczy przed światłem i zapewnia zdrowy sen.

Ważna jest dieta

Dla zdrowia oczu niezbędne są produkty bogate w przeciwutleniacze, czyli wit. A (nabiał, marchew, kapusta, dynia), C (pomarańcze, kiwi, czarna porzeczka, aronia, truskawki, owoce dzikiej róży), E (oliwa, oleje, orzechy). Cennych kwasów omega-3 dostarczą ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki, śledzie), olej lniany i orzechy. Luteina jest w brokułach, szpinaku, zielonej kapuście, natce pietruszki, pomarańczach, mandarynkach, żółtkach jaj.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: oczy | zmęczenie | zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy