Reklama

Najlepiej małymi krokami

Ile czasu przeznaczasz na przeglądanie informacji o zdrowym stylu życia? Mamy wielu specjalistów zajmujących się odchudzaniem i zdrowym żywieniem. Choćbyśmy jednak studiowali najbardziej zaciekle, nic nie zastąpi praktyki. Nie sposób wiedzieć jak najwięcej, całą sztuką jest działanie.

Mądre, racjonalne żywienie jest osiągalne dla każdego z nas. Niekoniecznie wymaga niebotycznie wysokich nakładów. Mamy dużo polskich, cennych odżywczo produktów, które trzeba po prostu włączyć do jadłospisu. Nie planować, nie dyskutować, tylko wreszcie to zrobić. Najlepiej dziś.

Jemy w trakcie aktywnej części doby

Każdy z nas wie, że lepiej zjeść kilka razy w ciągu dnia mniejszą porcję niż raz czy dwa razy dziennie pochłonąć niemal całą zawartość lodówki. To logiczne, że lepiej by organizm wykorzystał na bieżąco energię z posiłków i nie magazynował jej w tkance tłuszczowej (tak się dzieje gdy jemy przesadnie duże porcje).

Reklama

Nie będzie dla nikogo odkryciem, że warto zjeść śniadanie - dać komórkom zastrzyk energii do działania i później zjeść jeszcze dwa-trzy posiłki w trakcie aktywnej części doby. Objadanie się na noc skutkuje nie tylko przyrostem tkanki tłuszczowej, ale zwyczajnie nie pozwala na regenerację sił. My śpimy, a cały układ pokarmowy działa na wzmożonych obrotach. Budzimy się zmęczeni, bez ochoty na śniadanie i wpadamy w błędne koło.

Marudzenie czy działanie?

Ile czasu tracisz na zazdroszczenie koleżankom i kolegom z pracy, że mają lepszą sylwetkę? Jak długo wpatrujesz się w idealne ciała celebrytów? To naprawdę strata czasu. Zajmijmy się sobą, takimi jacy jesteśmy tutaj i teraz. Nie mamy obowiązku być wzorem, nie ma jednak nic lepszego niż dobrze czuć się we własnym ciele. Marudzenie nie zaprocentuje. Procentują natomiast nawet najmniejsze racjonalne kroki w stronę zdrowia. Każdy sam decyduje, który wariant wybierze.

Błąd to tylko błąd

Jeśli chcemy wdrożyć nowe, zdrowsze nawyki nie wymagajmy od siebie zbyt dużo na raz. To rodzi frustrację i nie pomaga osiągnąć celu. Będą nam się zdarzały potknięcia. Nie raz najdzie nas ochota na coś wybitnie niezdrowego. Ludzkie to. Ważne, żeby się nad tym nie zatrzymywać. Błąd żywieniowy jest jak każdy inny, zdarza się. Ważne, byśmy jak najszybciej wrócili na właściwe tory. Chcesz lepiej się czuć? Sposobów na osiągnięcie tego celu jest bez liku. Model żywienia odgrywa w nim ogromną rolę.

Co konkretnie robić?

Zamieńmy produkty typu fast food na kanapki, które sami przygotujemy. Włączmy do jadłospisu więcej kasz i ryżu, niech zastąpią wszechobecne pieczywo. Jedzmy warzywa i owoce, ale nie jedno jabłko dziennie i porcję surówki do obiadu. Dobrze byśmy zjedli około pół kilograma warzyw i owoców w ciągu doby, z naciskiem na warzywa, bo one zawierają zdecydowanie mniejsze ilości cukrów niż owoce. Warto się do tego przyłożyć, bo warzywa są niskokaloryczne i obfitują w błonnik. Nie tylko pomagają uśmierzyć głód, ale utrwalają też poczucie sytości, co ma szczególnie duże znaczenie dla osób na diecie odchudzającej. Pracujmy nad dyscypliną, ale też cierpliwością. Na dobre, trwałe zmiany trzeba poczekać. Warto to zrobić. Dla satysfakcji, której nikt nam nie zabierze.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy